Asus KL555 Performans ve Disk Birleştirme Sorunu

Randerly Foreva

Hectopat
Daha fazla  
Soru 1 : Merhaba arkadaşlar ben bundan 1 ay önce Asus KL555 aldım. LoL'de fps hepsi çok yüksekte ne yaparsam yapayım 80'e sabitliyordum en fazla 79'a iniyordu, şu anda ortaya aldım TF'lerde falan 55'e kadar bile düştüğü oluyor. Sebebi nedir?

Soru 2: D diskini sildim 550 boş alan kaldı ama C diskine ekleyemiyorum aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi bunun için ne yapabilirim ?

Soru 3: Arada masaüstünde donuyor video falan izlerken kasıyor neler yapabilirim ?

Not: Driverler falan yüklü.

disk.png

Disk birleştirmeden kastınız ne onu anlamış değilim eğer performans için disk birleştirme diyorsanız bunu şu şekilde yaparsınız diskte sağ tık > özellikler > araçlar > en iyi duruma getir sonrasında çözümle dersiniz size parçalanma boyutunu gösterir en iyi duruma getir dersiniz ve diskteki parçalanmış dosyaları toparlar performans artar. Siz D diskini C diski ile birleştirmek istiyorsanız Windows üzerinde birim küçültme yapmış olmasınız kurulum esnasında oluşturduğunuz 2 ayrı diski birleştiremezsiniz zaten birleşse bile performansa pek etkisi olmaz.
sasa.jpg

Kasma donma yavaşlama vb sorunlar başta formatlık veya silme birleştirme gibi görünüyor ama öyle değil öcelikle bu sistemde kullandığınız harddisk kaç yıllık ve SSD olmadığı için mekanik diskler zaman içerisinde yıpranır ve hasar görür bunu hızlandıran en büyük sorunda elektirik gidip gelmeleri bilgisayarın işlem sırasında kapanmasıdır. Harddisk'i test ettiğinizde bad sector ( ölü nokta - ölü alan - ölü kısım ) veya delay ( tekrar eden okunamayan kısım ) gibi sorunların olduğunu göreceksiniz size tavsiyen 120 veya 240 GB SSD (solid state disk ) alıp onu takarak ömür boyu rahatınıza bakmanızı öneriyorum. Çünkü SSD diskler elektirik gidip gelmesi,darbe alma, yere düşme veya sıcaklık gibi sorunların hiç birinden etkilenmemektedir ve harddisk lere göre daha hızzlı çalışır ve bilgisayarınızda gözle görünür bir hız da göreceksiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence sizin bakım zamanınız gelmiş. Fanı iyice temizleyin ve termal macunları yenileyin. Aynısı benim başıma gelmişti LoL oynamıyorum fakat benzer sorun. Termal macunları yenileyince bayağı değişti.

Fanı sabaha kadar temizlesin gece-gündüz durmadan hemde ayrıca piyasanın en iyi macunlarını da alsın her gün yenilesin dursun hiç bir anlam ve çözüm ifade etmeyecek donma, takılma ve kasmalar %90 HDD sebeplidir %7 işlemci %3 RAM biraz bilginiz varsa zaten demek isteğimi anlardınız ama yoksa diyeceğim bir şey yok. Siz bu düşüncenizle devam edin. Ha ayrıca arkadaşın yazdığı sorunları tekrar okuyun anlamadığınız yer olabilir keza sizin önerdiğiniz şeyle uzaktan yakından alakası yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı