Asus Laptop Pildeyken Ekran Gidip Gelme Sorunu

chesterjoo

Hectopat
Daha fazla  
Adaptörü çıkarınca ekran yanıp sönüyor arada veya tamamen kararıyor. Forumlarda buna benzer olaylar olmuş. Oradaki çözümlerin hepsini denedim ama çözüme ulaşamadım. İlk güncel Intel driver, sonra Nvidia sürücü yükledim. Güç planında da düzgün ayarlarını yaptım. Ekran yanma sönme yaparken sanki çözünürlük ufak gibi değişiklik olup eski haline geliyor gibi. Intel grafik denetim panelinden enerji tasarrufu teknolojisini devre dışı bıraktım. Pil deyken ekran parlaklığını full yükseğe aldım ama sonuç yine aynı. En son olarak da format attım malesef sonuç yine aynı. Windows 8.1 Pro yüklü. Harici bir monitör takıyorum, adaptörü çıkarıyorum sorunsuz 1.5 saat civarı kullanıyorum. Sorun pilde değil gibi. Laptop model Asus X554L
Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Besleyici ile alakalı olabilir. Yetkili bir kişi tarafından anakartın kontrol edilmesi gerekir. Garantisi olsa'da olmasa'da garantiye gönderin.

öncelikle cevaplar için teşekkür ederim.resimler bu şekilde

pitbull hocam geçen gün driver booster 5 ile güncelleme yapmıştım bütün eksik driverları o güncellemede intel vs. de güncelleşmişti o sırada şarjı çıkarmıştım bu sorun yok olmuştu hiç sorun olmadan normal ekrandı.Donanımsal olsa o esnada yine düzelme olmaması gerekmez miydi, gerçi resetten sonra yine eski haline döndü

Dosya Ekleri

• pilde.png
    pilde.png
    188,1 KB · Görüntüleme: 960
  • şarjda.png
    şarjda.png
    251 KB · Görüntüleme: 945
Eğer öyleyse sorun yazılımsal gibi görünüyor. Ama garantisi varsa gönderin gitsin bakarsın bilgisayarı yenilersin.

Batarya %30 kadar kapasitesini yitirmiş ama voltajında sorun gözükmüyor, 7.5Vluk bir bataryası olduğu yazıyor nette.
1.Harici bir ekranda pildeyken sorun oluyor mu?
2.Güvenli modda açınca sorun oluyor mu?
3. Basit bir USB'den çalışan Linux sürümü ile açınca sorun oluyor mu?
4. Pildeyken ekran tazeleme oranı kaç? Yükseltince düzeliyor mu?

1)Harici ekranı takınca hiçbir sıkıntı yok pilin sonuna kadar kullanabiliyorum.
2)Güvenli modda girdim aynı sorun devam etti.
3)İndirmeye başladım onu da deneyecem.
4)60hz de sabit eğer anladığım şey doğru ise her çözünürlükte 60 idi.Değiştiremedim sonuç olarak.

linux'da da aynı sonuç hocam

Yine araştırmalarına devam et fakat benim fikrim panel kaynaklı olabilir. Özellikle harici bir monitörde sıkıntı yaşamamış olman şaşırttı beni. Sorun yazılımsal olsa harici monitörde veya Linux sürümünde de aynı problemi yaşardın bence. Belki dizüstü bilgisayarın monitörünün görüntünün geldiği yere bağlanmasında problem olabilir.
En temizi garanti gözüküyor.

dfd.JPG

Hertz değerlerini grafik kartı ayarlarından değiştirebiliyor olman gerek.
Güç ayarlarında fişteki ayarları pildekilere uyarlayıp deneyebilirsin, yüksek performans. Display power saving seçeneğini off'a da al.
Parlaklığı maks.'a çıkarıp deneyebilirsin.

BIOS güncellemesi varsa onu yaparak başla.
Yukarıdakiler olmaz ise şu linke de bir göz atarsın:Fix: Windows laptop screen brightness flickering

Yeni konular

Geri
Yukarı