Çözüldü ASUS laptopta ikinci fan dönmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler. ASUS K501ux bir laptopa sahibim. Uzun zamandır da Linux'la beraber kullanıyor ve gayet de memnundum ancak oyunlarda çok ısınıyordu. Fan'ı fullemek ve iyi macun almayı denedim ancak ısıları pek düşüremedim. İkinci fanın dönmediğini fanı köklediğim zaman anladım. ASUS-nbi-WMI diye bir modül var çekirdekte ancak sadece işlemci fanını kontrol ediyor. Alternatif ne yapabileceğim konusunda çok bir fikre varamadım maalesef. Ne önerirsiniz?

Başka çekirdekler kullanmayı, ACPI sürümünü Windows 10 olarak göstermeyi vs. denedim ancak çözüm bulamadım. 6.1 LTS XanMod çekirdeğinden faydalanıyorum, aynı sürümün stable ve 6.3/5.15 gibi çekirdekleri denedim çözüm bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Mono yani C# ile çok deneyimim olmadı ki nefret ederim her yönüyle bu dilden.

Bağlantıdaki yazılımın mono ile alakası yok, NFBC mono ile yazılmış bir uygulama, NBFC-Linux ise bunun Linux için C ile yazılmış bir uyarlaması.

Forumdaki bağlantıda kullanımını anlatmışım. Yani senin sistem için sudo nbfc config c "/usr/share/nbfc/configs/Asus K501UX.json" şeklinde deneyeceksin.

0.1.6 sürüm için için hazırladığım paket diskimde halen mevcut, istersen yükleyebilirim.
Bilemedim. Windows kurulumunu açıp da denedim Ventoy'da USB de yüklüydü ancak fandan bir ses falan alamadım. İşlemciyi zorlasın diye bilerek ürün anahtarını salladım ama tık yok.
Bence sorun Linux ile alakalı gibi de gelmedi. Fakat isterseniz doğrudan bir Windows TO GO USB hazırlayın. Ardından, sürücüleri kurun ve AIDA 64 ile bir benchmark gerçekleştirin. Sonuç aynı ise muhtemelen ya fanda sıkıntı vardır ya da bağlantıda.

asus-nb-wmi modülünü pasifleştirip, fancontrol ve fancontrol-gui ile kontrol etmeyi deneyebilirsin.

asus-nb-wmi modülünü pasifleştirip, fancontrol ve fancontrol-gui ile kontrol etmeyi deneyebilirsin.

Dediğiniz gibi asus-nbi-wmi ve asus-fan(GitHub'dan bulup indirdim) modüllerini karalisteye aldım, dediğiniz programı da derledim ancak bilgisayarda hiçbir fan gözükmüyor. sensors-detect'de her şeye evet dedim, fancontrol-gui'yi de yeniden başlattım ancak hiçbir şey gözükmüyor. Karalisteye aldığım modüller tek tek çalıştırıldığında ikisi de CPU fanını görüyor ve yönetilebiliyor ama diğer fan gözükmüyor.

Ekran Görüntüsü - 2023-06-15 01-26-07.png

Son düzenleme:
Belki PWM destekli değildir fanlar. Şunu bir dene bakalım. Linux mint Fan sesi yok oldu

ASUS K501ux için desteği var görünüyor. nbfc-linux/share/nbfc/configs/Asus K501UX.json at main · nbfc-linux/nbfc-linux

Konu sahibi dönüş yapmadığı için Deb paketini silmişim, elle kurarsın artık. Çekirdek modüllerini pasifleştirmen gerekebilir.
Elle derledim fakat .exe dosyaları ve systemd paketleri haricinde bir çıktı yok. Mono yani C# ile çok deneyimim olmadı ki nefret ederim her yönüyle bu dilden. Nasıl çalıştıracağım hakkında FAQ kısmında hiçbir şey de bulamadım.

Mono yani C# ile çok deneyimim olmadı ki nefret ederim her yönüyle bu dilden.

Bağlantıdaki yazılımın mono ile alakası yok, NFBC mono ile yazılmış bir uygulama, NBFC-Linux ise bunun Linux için C ile yazılmış bir uyarlaması.

Forumdaki bağlantıda kullanımını anlatmışım. Yani senin sistem için sudo nbfc config c "/usr/share/nbfc/configs/Asus K501UX.json" şeklinde deneyeceksin.

0.1.6 sürüm için için hazırladığım paket diskimde halen mevcut, istersen yükleyebilirim.

Çözüm

Linux Native portu olan C sürümünü bulup derledim, kullanması ve kurması 700 C#'dan kat daha kolay diyebilirim. Var olan configi seçtim. hwmon3 olarak atadı fanları. Fanın çalışıp çalışmadığından emin değilim ama normalde oyun içinde 90 derece gören bilgisayar 75'i geçmedi. Fan çalışmazken sağ yani çalışmayan fan soğukken şimdi sıcak gibi. Ancak ses çok duyamadığım için yorum yapamıyorum. Sanırsam fan çalıştı çünkü çalışmayan fan, çalışan fandan iki kat daha büyüktü.

Ekleme: Bayağıdır F1 20'de benchmark dönüyor. Çalışmayan fandan sıcaklık bariz gelmeye başladı. Sıcaklıklar 70'e kadar düştü. Yani fanın artık çalıştığını teyit edebiliyorum. Sizin sayenizde tabii ki. Teşekkürler, gene bilginizle harikalar yarattınız. SystemD'yi de etkinleştirdikten sonra her şey tamam olacak.

Kullandığım programın git sayfası, aslı bunun C# ile yazılmış ama birisi linux için C ile port etmiş. Malum C# çapraz platform olduğu söylense de çoğunlukla Windows için özelleşmiş bir işletim sistemi. Uygulamanın deposunu klonlayıp elle derledim, sonrasında var olan hazır configlerde bilgisayarıma ait olan configi kullandım. Bilgisayar ısındıkça ikinci fan da açıldı. Eskiye göre sıcaklık düşüşleri çok fark etti. GitHub - nbfc-linux/nbfc-linux: NoteBook FanControl ported to Linux

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı