ASUS LC120 sıvı soğutucuya Corsair ll120 fan takılır mı?

0re21

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Merhaba, forumda ilk konu açışım. O yüzden bir hatam olursa affola şimdiden.

Sistemim imza kısmında yazıyor. Kasanın da resimlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Asus ROG Strix LC 120 Aura Sync RGB 120mm Adreslenebilir CPU Sıvı Soğutma Sistemi - incehesap.com

Sistemimde yukarıda linki bulunan ASUS ROG Strix LC 120 Aura Sync RGB 120mm sıvı soğutma kullanıyorum. radyatör fanı RGB'li olmasına rağmen Corsair kasama ve sonrada eklemiş olduğum Corsair ll120 RGB fanlarımın LED aydınlatmalarına icue sistem desteği olmadığı için uyum sağlayamıyor. Sıvı soğutucu üzerindeki asus fanları çıkarıp aşağıda linkini vermiş olduğum corsair ll120 fanıyla değiştirsem soğutma anlamında performans sorunu yaşar mıyım sizce?

Corsair LL120 RGB İkili Renk Döngülü 120mm PWM Fan

Şu yüzden soruyorum; asus'un radyatör fanının özellikleri şu şekildeyken

Fan Hızı 800 ~ 2500 RPM +/- 10 %
Fan Sabit Basıncı 5.0 mmH2O
Fan Hava Akışı 80.95 CFM / 137.5 m3h

Corsair ll120 fanının özellikleri şu şekilde

Fan hızı 2200 +/- 10% RPM
Sabit Basıncı 3.0 mmH2O
Hava akışı 63 CFM

Bu aradaki farklılıklar sıvı soğutmanın performansını düşürür mü? Bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• pc1.jpg
    pc1.jpg
    101,3 KB · Görüntüleme: 72
  • pc2.jpg
    pc2.jpg
    93,5 KB · Görüntüleme: 67
  • pc3.jpg
    pc3.jpg
    104,3 KB · Görüntüleme: 71
Kağıt üzerinde biraz performans düşüşü olur gibi görünüyor fakat bunun etkisini çok hissedeceğinizi düşünmüyorum.

Bana soracak olursanız boşa para harcamak olur. Fakat yaptığınız seçimlere bakınca sistemde görselliğe de oldukça önem verdiğinizi görüyorum. Sizin için iyi bir seçim olur gibi.

5 Derece oynar. Isı değerlerinizi paylaşabilir misiniz?

Açıkçası o işe girişmedim. İşlemciyi Ryzen 5 5600X'e yükselttiğim için ASUS LC120 sıvı soğutucuyu satıp Corsair H100 RGB Platinium SE 240M modeline geçiş yapıyorum. Kısmet olursa umarım kargo Cuma'ya kadar yetişirse hafta sonu hem 3600X'i hem a.
ASUS sıvı soğutucuyu söküp yenilerin montajını yapmayı düşünüyorum. Fakat kullandığım 4 aydır genel bir değerlendirme isterseniz; ASUS LC120 sıvı soğutucu ile 69 derecenin üzerini hiç görmedim. 69 dereceye geldiğinde fanlar yüksek devirde çalışıp 61-63 derece aralığına indirip normale dönüyordu ki sürekli overcloclu 4, 2Hz hızda kullanıyordum işlemciyi özellikle oyunlarda. Ama son zamanlarda Ryzen Master overclock programını keşfettim, orada voltaj değerini düşürerek overclock yaptım son 1 haftadır. 4.2Hz'de 1.15 voltajda çok stabil ve serin derecelerde çalıştı. 56-58 derecenin üzerine neredeyse hiç çıkmadı diyebilirim. Bu bağlamda Corsair'in H100 RGB 240M modeline ne gerek vardı denilebilir, haklı da olabilirsiniz ama ben kasada görselliğe de önem veriyorum. Beyaz ve RGB ağırlıklı bir kasa dizayn ettiğim için, işlemciyi de bir üst seviyeye taşıdığım için uzun vadeli bir yatırım olsun dedim açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı