ASUS M32AD sistemde fanların orantısız hızlanıp yavaşlaması

uguraba

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Öncelikle hepinize selam arkadaşlar. Bilgisayarımın BIOS pilini değiştirdim ve BIOS ayarlarım sıfırlandı. Fakat şu an çözemediğim bir sorun var. Yaklaşık 2 yıl önce çok basit bir şekilde çözdüğüm bu sorunu şu an çözemiyorum delirmek üzereyim. PC açılınca fanlar sessiz seviyeye geliyor fakat PC biraz zorlanınca fanlar uçacakmış gibi hızlanıp yavaşlıyor. ASUS EZ Flash 2 0802 BIOS ekranına sahibim, bilgisayarım ASUS M32AD serisi bilgisayar. PC açılınca speedfan üzerinden fanları yavaşlatıp sabit bir seviyede tutabiliyorum fakat PC açınca illa speedfan uygulamasını açıp ayar yapmam gerekiyor, bu ayarı açınca hemen çalıştırma şansım var mı? Ya da eski BIOS ayarlarımı bir şekilde geri getirme şansım var mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

BIOS'u biraz kurcalayın ve Hardware Monitör kısmı falan varsa oradan fan hızınızı otomatik ayarlayabilir sistem.

BIOS'u biraz kurcalayın ve hardware monitör kısmı falan varsa oradan fan hızınızı otomatik ayarlayabilir sistem.

Şu şekilde seçenekler mevcut Q-fan Control'u dısable yaptığım zaman fanlar tam zamanlı olarak tam güçte dönüyor ve bu Speed Low limiti düşürürsem fanlar daha ani hızlanıp yavaşlıyor, bu Low limiti yükseltirsem fanlar biraz daha sakin yükselip yavaşlıyor delirmek üzereyim.

Dosya Ekleri

• IMG_8951.jpeg
    IMG_8951.jpeg
    204,8 KB · Görüntüleme: 16
  • IMG_8952.jpg
    IMG_8952.jpg
    168 KB · Görüntüleme: 12
Hocam normalde daha sakin yükselip yavaşlaması lazım, benim normal bildiğim bu da.

Hocam normalde daha sakin yükselip yavaşlaması lazım, benim normal bildiğim bu da.

Bir ara bir ayar yapmıştım BIOS'tan hatta "çok basit bir ayarmış" demiştim o zaman yaparken. Hep stabil seviyede dönüyordu ne hızlanıyor ne yavaşlıyordu ama hatırlayamıyorum.

Hocam zaten öyle olmamalı çünkü sisteminizin ani değişiklik gösteren sıcaklıklarına fanların ayak uydurması lazım.

Geri
Yukarı