Çözüldü ASUS M5A78L-M LX3 XMP desteği var mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mehmett.dg.n

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
laptop: RTX 3050(85 Watt) Ryzen 5 5500U 8 GB Ram 512GB SSD
Anakartım ASUS M5A78L-M LX3 anakartımda XMP desteği var mı? Varsa nasıl ve nereden açabilirim?

Çözüm
Tamamdır hocam. RAM zaten 1600 MHz ve bu şekilde çalışıyor. Sıkıntı yok. Bu RAM ise OC için uygun gözükmüyor. 1866 MHz DDR3 RAM'ler de var ama bence masrafa gerek yok. İkinci eli bile ucuz değildir.
DDR3 RAM'lerde XMP var mıydı hatırlamıyorum ama hız ayarı RAM profilleri bölümünde olması lazım.

Ayrıca ASUS'un AMD işlemcili anakartlarında RAM profili D.O.C.p şeklinde o anakartta gözükebilir.

AM3+ ile 1333 MHz üstü RAM hızı kullanılabilir olarak gözüküyor.

DDR3 RAM'lerde XMP var mıydı hatırlamıyorum ama hız ayarı RAM profilleri bölümünde olması lazım.

Ayrıca ASUS'un AMD işlemcili anakartlarında RAM profili D.O.C.p şeklinde o anakartta gözükebilir.

BIOS'ta görünüyor mu D.O.C.P bana anlatabilir misin 1600 MHz RAM'im var ama 667 MHz'ini kullanıyorum.

İşlemci ve RAM modeli nedir? 1333 MHz olarak çalışıyor gözüküyor. Değerler ikiyle çarpılır.

Sizin anakartınızda bulunmuyor D.O.C.P ayarı. RAM hızı ya elle ya da 333 267 MHz olarak gözüken değerleri seçeceksiniz. *4 olarak olması lazım. Ya da *8 versiyonlu halide olabilir. Yani çarpılınca 1333 MHz'ya da 1600MHz hızına hangi değer ulaşabiliyorsa onu seçmeniz yeterli.

Son düzenleme:
Sizin anakartınızda bulunmuyor D.O.C.p ayarı. RAM hızı ya elle ya da 333 267 MHz olarak gözüken değerleri seçeceksiniz. *4 olarak olması lazım. Ya da *8 versiyonlu halide olabilir. Yani çarpılınca 1333 MHz'ya da 1600MHz hızına hangi değer ulaşabiliyorsa onu seçmeniz yeterli.

BIOS'tan değil mi? D.O.C.P'ye basınca frekansla ilgili ne çıkacak karşıma?

O sadece sizin dediğiniz XMP'nin AMD'deki hali (daha doğrusu AMD için ASUS'un kendi yaptığı hali)

Sizin anakartınızda bu yok. Normal BIOS üzerinden RAM hızını ayarlayacaksınız. Eğer 1600MHz ise kendisi otomatik ayarlıyor olması lazım. Ama işkemcinin kendi temel frekansına göre ayarlanıyor olabilir. Vallaha şu anda kafam çok karışık halde. Daha fazla açıklama yapamadım kusura bakma.

Kısaca BIOS üzerinden RAM frekansı değerlerini ayarlaman gerek. Tabii 1333MHz olarak gözüküyorsa.

İşlemci modeli nedir?

FX 4100 kullanıyor galiba.

Geri
Yukarı