ASUS M5A97 R2.0. 4x4 1600 MHz RAM'ler 800 MHz olarak gözüküyor

Burak2134

Centipat
Daha fazla  
Selam. G.Skill Ripjaws 4 GB DDR3 1600MHz RAM'i 4x4 seklinde kullanıyorum. Ama görev yöneticisinde 800MHz olarak gözüküyor. Bazı konularda 2 ile çarpın falan denmiş ama onlarınki ya 2x8 ya da tek modül RAM. Bende de aynı durum mu olmalı yoksa bir sorun mu var?

BIOS'tan 1600 MHz olarak ayarladım ama hala 800 MHz olarak duruyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam. G.Skill Ripjaws 4 GB DDR3 1600MHz RAM'i 4x4 seklinde kullanıyorum. Ama görev yöneticisinde 800MHz olarak gözüküyor. Bazı konularda 2 ile çarpın falan denmiş ama onlarınki ya 2x8 ya da tek modül RAM. Bende de aynı durum mu olmalı yoksa bir sorun mu var?

BIOS'tan 1600 MHz olarak ayarladım ama hala 800 MHz olarak duruyor.

Hocam burda 4×4 demişsiniz ordan ben çift kanal kullandınız sandım.

Sorun nedir ki? Biraz açıklar mısın?
Bu sorunun bir benzeri benim önceden kullandığım Asus P8H67M-LE model anakartta da mevcuttu. Sorunun sebebi bu anakartlarda kullanılan AMI Aptio 4 BIOS yazılımının Windows'un BIOS'tan çektiği parametrelerle uyuşmaması sonucunda oluşuyor. Yani aslında 1600 MHz olan RAM'in, BIOS'un Optimal Settings parametresinde yer alan "800 MHz" değerini göstermesinden kaynaklanıyor. Aynı şekilde Başlangıç sekmesinde yazan BIOS süresinin de 0 saniye olduğunu görebilirsiniz. Windows 10 ile bu parametrelerin desteklendiği arabirim uyuşmadığından oluyor bu sorun. UEFI Class 1/2 BIOS'a sahip anakartların çoğunda tipik olarak görülen bir durumdur. Bu şekilde kullanın, 1600 MHz olarak çalışmaya devam edecektir.

Bende de Asus M5A97 EVO R2.0 anakart var.
2 yıla yakındır FX-6100 işlemci ile kullanıyorum.
Önceden Phenom X4 945 kullanıyordum.
Elimde olan DDR3-1333 Mhz ramlerimi kullanmaya devam ettim.
Hiçbir voltaj ayarı vesaire yapmadan kendi ayarladığı şekilde kullanıyorum.
4 x 4GB Kingston ramler.
Windows 10 güncel ve sorunsuz sistemde bende de Bellek kısmında 667Mhz görünüyor. Biosta 1333Mhz kullanıldığını gördüğüm için aldırış etmiyorum. Zaten Mikropsoft amcam 6 çekirdek işlemciyi bile 3 olarak kabul ederken, neresi düzgün ki ramleri doğru göstersin diyorum🤣

Yeni konular

Geri
Yukarı