Asus M5A97 R2 ve Samsung 860 Evo uyumsuzluğu

weld-baby-7826

Kilopat
Daha fazla  
Anakartıma muhteşem cuma indirimlerinde SSD aldım. Ufak kilitlenmeler yaşıyordum. Sebebini araştırırken Smart değerlerinde "Ultra ATA CRC Error Count" değerinin arttığını fark ettim önceki 10 yılı devirmiş SSD'mde 0 hala. Samsung Magician ile güncelleme yaptım. Kabloyu ve portu değiştim, AMD'nin sitesinden bulabildiğim en son AHCI sürücüyü, çipseti kurdum sorunum düzelmedi. İnternette AMD 970 çipsete sahip kişilerde bu donma sorununu yaşıyorlar araştırdığım kadarıyla.

Sorun şu ki ben sorunun sebebini tespit edene kadar 14 iade süresi geçti. Servisi gönderseydim de uyumlu bir anakartta deneyeceklerinden sorun yok diyerek göndereceklerdi. Samsung ile görüştüm 850 Evo uyumluymuş anakartıma, bunu versem 850 Evo verir misiniz biz o işlere bakmıyoruz dedi. Hepsiburada'nın kendisinde 850 Evo yok. Görüştüm bakarız dediler ama umudum yok. Sorunu nasıl çözebilirim. Yardımcı olmazsalar uyumsuz olduğu için tüketici haklarına gitme şansım olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyumsuz değil. Ayrıca uyumsuz olmasında satıcının veya Samsung'un bir suçu yok. Sorumluluk tüketicide. İade edemezsiniz.

Anakartımın ikinci pci slotuna asus'un u3s6 kartı takılı buradaki sata portuna takınca ssd hata vermeyi ve kilitlenmeyi kesiyor. Ama bu alet çok eski, sata hızını tam vermiyor yazma maksimum 170mb/s dolayında yani ssd sorunsuz. Ama Bu hızda yazma yapabilen hdd var bu hızlara mahkum kaldıktan sonra hdd alırım. Ssd'yi alırken hız için boyuttan feragat ediyoruz. hızdanda feragat ettikten sonra hdd alırım :( Sistemi yenileyecek olsam bu saatten sonra m2 slotlu bir anakart m2 ssd alırım.
Özetle söylemesi kolay ama 20 günden az bir sürede 147 defa bilgisayarın kilitlenirse bişey olmaz demiyeceğini düşünüyorum herkesin.
hddtune.png
sentinelkesik.png

Son düzenleme:
860 evoyu ikinci elde 850 ile takaslayabilirsin.Bende de 970 çipset anakart var crucial bx500 almayı düşünüyordum hangi ssdlerde sorun var biliyor musunuz ?

Başka ssd'lerde ded bu tarz sorunlar var mı bilmiyorum. Benzer bir sorun riskine girmek istemem dersen anakartının sitesine girip kısıtlıda olsa uyumlu ssd listesine bakıp seçimini bunlar arasından yapmayı düşünebilirsin. Tabi birde gözüne kestirdiğin ssd'nin kronik bir sorunu var mı ona bak :)

Bir yakınım laptoba format at diye vermişti. Format öncesi hdd'de bad sektör testi yaptım. Formattan önce hdd almak gerekiyordu. Ucuz olsun falan demişti sahibi. N11'den bulabildiğim en uygun 320gb'lik hdd almıştım. Hdd anti statik poşette sıfır gibi paketlenmiş olarak geldi oysaki test edince anladımki sıfır değilmiş. Kargoda başına bir şey gelmiştir belki diye ilk aldığım her hdd'ye de, format atmadan önceki her hdd'yede yüzey taraması yapma gibi kötü bir alışkanlığım var🧐 Neyse hdd'yi taradım hdd'nin yüzey. Bad sektör yüzünden format atmayı düşünmediğim hdd'den daha beterdi. Değişim verdim sorunu anlattım. Aynı hdd'yi smart verilerini sıfırlayıp tekrar anti statik poşede yeniymiş gibi paketleyip göndermiş satıcı. Yeni gelenide üşenmeyip tarattım gördüm ki aynı sektörlerde arıza var gönderdiğimle. O yüzden mağazalar bunu yaparsa kullanıcı neler yapmaz heleki ssd, hdd gibide olmadğından 2. el almak istemem :(

860 evo alma sebebimde biraz bundan anakartımla uyumlu ssd listesinde 850 evo'nun 1tb'lık modeli var. Aynı çipset olduğundan 1tb uyuyorsa 250 gb 850 evo alsam sıkıntı yapamayacaktım muhtemelen. Ama Daha önce alışveriş yaptığım güvendiğim hiçbir satıcıdan 850 evo bulamadım. Hepsiburadanın kendisinde değil içindeki mağazalarda var hem 860 evodan pahalı hem hepsiburadanın kendisinde değil harici mağaza. Yukarıda anlattığım hdd' maceramı düşünürsek mağazadan almak çok da iyi bir seçenek değil. Üstelik n11 maceramdaki satıcı hepsiburada da satış yapıyor. hepsiburada da n11'e de durumu ilettim içinizdeki mağaza böyle bir bildiğin dolandırıcılık yapıyor arızalı hdd'yi bilerek sıfır gibi paketleyip satıyor kullanıcıya dedim. 2side yok efendim olmaz öyle şey. Mağazalarımız öyle merdiven altı işlem yapmaz dediler. Bu seferde hiç hesapta olmayan ssd'nin anakartla uyumlu olmama problemiyle karşılaştım :(

AHCI modunda Samsung 500 GB SSD'lerde MSI AMD 8350 işlemci MSI 970 anakartında uyumsuz olarak çalışıyor ve Interface CRC Error Count hatası veriyor. Ara ara performansı etkiliyor, kilitliyor ve mavi ekran gibi sorunlara yol açıyor. Farklı SSD takıldığı zaman böyle bir durum söz konusu değil Sorun ya AMD tarafında yada Samsung tarafında. Forumlarda birçok kişi benim yaşadığım sorunlarla uğraşmakta. Nasıl çözülecek bilemiyorum. IDE modunda ise hata vermiyor, bu seferde performansı yarı yarıya düşüyor Raid modunda ne olur bilemiyorum.

Not: 571 olan değer eskidir. SSD'yi kullanamadığım için eski resmi ekledim, Şimdiki hata değeri 980'i geçmiş durumda.

Dosya Ekleri

• SSD Hız Testi Sonrasındaki Değerler.JPG
    SSD Hız Testi Sonrasındaki Değerler.JPG
    69,3 KB · Görüntüleme: 64
  • Crucial Ssd Interface Crc Error Count Hatası.png
    Crucial Ssd Interface Crc Error Count Hatası.png
    41,5 KB · Görüntüleme: 69
Son düzenleme:
İnternette araştırınca bende ide yapınca sorunun düzeldiğini görmüştüm yinede teşekkür ederim. Ama benim pc hdd dolu, hot-swap kullandığım hdd'ler var o yüzden ide kullanmak benim için seçenek değil. Hem ssd alıp ide yapıp performansı yarıyarıya düşürdükten sonra 🤬 Bilsem böyle bir sorun olacak gider hdd alırdım.
O değil laptoplarda millet ssd yükseltmesi falan yapıyor laptopda sitesinde varsada ben denk gelmedim uyumlu ssd listesine. Ssd iadesi de sorun olan bir cihaz millet az da olsa riske giriyor yani?Daha önce ssd'nin böyle uyumsuz çıkabilen bir cihaz olduğunu duymamıştım açıkçası. Millet en uygun kafasına yatanı gidip alıyor şansına artık. Hdd'de de böyle uyum sorunu var mı acaba 🙂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı