Asus M5A97 Sistem Ekranda Mavi Çizgi Sorunu

Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Sorunumu açıklamadan önce sistem özelliklerimi belirteyim. Asus M5A97 anakartım var ve bu anakartta onboard grafik kartı yok. Yani monitör direk grafik kartına bağlı.

Dün gece bilgisayarımda film izlerken ekran birden gitti ve bilgisayar kapandı. Daha sonra tekrar açmaya çalıştığımda açıldığından itibaren BIOS ve anakart markasının yazdığı ekran da dahil mavi şeritler çıkmaya başladı ve hoşgeldiniz yazısı çıkacağı zaman rengarenk bir ekran çıktı. Bilgisayarı güvenli modda açabildim ve ekran kartı sürücüsünü kaldırdım. Şimdi ekranda şeritler var ama bilgisayar açılıyor. Ekran görüntüsünü de aşağı ekledim.

Anlayamadığım nokta arıza ekran kartında mıdır? Eğer ekran kartı arızalıysa bağlı olan monitörün çalışması sizce normal mi ? Şu anda deneyebileceğim başka bir bilgisayar veya yedek bir ekran kartım yok o yüzden sizce sorun nerede lütfen yardım edin.

Ekran Alıntısı.PNG

Şimdi farkettim arkadaşlar ekran görüntüsü alınca çizgiler gözükmüyor tabi akşam fotoğrafını çekip düzelteceğim.

Büyük ihtimal çıkışa bağladığın kablo parazit yapıyor veya arızalı. Kabloyu değiştirmeni öneririm.

Kasanın içindeki ekran kartına bağlı olan sarı kırmızı renkte bir kablo var onu mu diyorsunuz?

Direk monitöre bağlı çıkış kablosunu diyorsanız hdmi kablosuyla televizyona da bağladım sorun aynı oldu çünkü.

Anlaşıldı kartınız arızalı o zaman. Garantisi var ise servise göndermeni öneririm. Bu genelde olan sorunlar.

Yok garantisi 5 senelik kart valla, internette fırınlama gibi yöntemler okudum ama bilmiyorum uygulamaya da korktum açıkçası. Yardım için teşekkürler yine.
Fırınlama önermiyorum. Daha doğrusu bilinçsiz olmanızdan dolayı önermiyorum. İnternette ki videolara inanma. Bilen biri yapabilir. İşin ehli bilgisayarcılara götürebilirsin. Ama fırınlama kesin çözüm değildir. Bakarsın 3 gün veya 2 ay bilemedin 3 yıl daha ömrü uzayabilir. Veya 2 gün sonra bozulabilir. Rica ederim.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı