Asus M70AD HDD'yi SSD ile değiştirme

wenet

Decapat
Hali hazırda lisanslı olan bilgisayarın hızını arttırmak için SSD takmak istiyorum ancak donanım konusunda pek bilgi sahibi olduğumu düşünmüyorum. Aklımda bir kaç soru var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
  1. Bu makinaya en uygun SSD hangisidir?
  2. SSD takmak için ayrıca bir aparat gerekir mi?
  3. En önemlisi SSD takıca windowsu yine aynı lisans ile nasıl kurabilirim?

Öncelikle iyi akşamlar. Bilgisayarınız masaüstü bir bilgisayar o yüzden üzerindeki HDD‘i çıkartmanıza gerek yok. Anakart modelinizde M.2 girişi, baktığım kadar bulunmuyor. SATA bağlantılı bir SDD almanız gerekecek. Alacağınız SSD‘yi anakartta SATA 1 girişine takıp HDD’yi SATA 2 ye bağlamalısınız. HDD’yi SDD’ye klonlayarak kullanmaya devam edebilirsiniz ancak temiz kurulum yaparak SDD’den tam performans almanız daha mantıklı olur. Windows lisansına HDD değişimi etkilemez

Öncelikle iyi akşamlar. Bilgisayarınız masaüstü bir bilgisayar o yüzden üzerindeki HDD‘i çıkartmanıza gerek yok. Anakart modelinizde M.2 girişi, baktığım kadar bulunmuyor. SATA bağlantılı bir SDD almanız gerekecek. Alacağınız SSD‘yi anakartta SATA 1 girişine takıp HDD’yi SATA 2 ye bağlamalısınız. HDD’yi SDD’ye klonlayarak kullanmaya devam edebilirsiniz ancak temiz kurulum yaparak SDD’den tam performans almanız daha mantıklı olur. Windows lisansına HDD değişimi etkilemez
Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler ederim.

* Mevcut HDD'yi ilk etapta tamamen çıkarmayı düşünüyorum. Alacağım SSD'yi bu HDD yerine sata bağlantısı yapmak için ekstra aparat gerekiyor mu (kablo, soket olarak düşünğümüzde)?
* Dediğiniz gibi temiz kurulum istiyorum dolayısıyla ben SSD'nin soketini takıp bilgisayarı çalıştırdığımda direkt windows kurulumu mu gelecek, yani ne ile karşılaşacağım eski HDD'yi sökünce?

Dediğim gibi sorularım garip gelirse kusura bakmayın böyle bir işlemi daha önce hiç gerçekleştirmedim.
Tekrar teşekkürler.

Rica ederim.
Kasanızda SSD’yi sabitleyebileceğiniz bir 2.5 inçlik yuva yok ise kasanıza uygun 2.5 inçlik yuva almanız gerekebilir ayrıca anakartla bağlantı kurulması için bir SATA kablosuna ihtiyacınız olacak.
SSD’nin içinde yüklü bir Windows sürümü olmayacağı için bilgisayarınız açtınızda BİOS giriş ekranından ileri gidemezsiniz. Bunun içinde bir Windows kurulum USB’si hazırlamanız gerekecek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
USB’yi bu videoya bakarak hazırlayabilirsiniz. Windows USB’sini hazırlamadan HDD’yi çıkarmayınız SSD’yi taktığız anda Windows’a erişiniz olmayacak ve sizden sistemi kurmanızı isteyecek.

Rica ederim.
Kasanızda SSD’yi sabitleyebileceğiniz bir 2.5 inçlik yuva yok ise kasanıza uygun 2.5 inçlik yuva almanız gerekebilir ayrıca anakartla bağlantı kurulması için bir SATA kablosuna ihtiyacınız olacak.
SSD’nin içinde yüklü bir Windows sürümü olmayacağı için bilgisayarınız açtınızda BİOS giriş ekranından ileri gidemezsiniz. Bunun içinde bir Windows kurulum USB’si hazırlamanız gerekecek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
USB’yi bu videoya bakarak hazırlayabilirsiniz. Windows USB’sini hazırlamadan HDD’yi çıkarmayınız SSD’yi taktığız anda Windows’a erişiniz olmayacak ve sizden sistemi kurmanızı isteyecek.

Peki aşağıdaki ürünler bu işlem için yeterli midir? Sizin tavsiyeniz nedir (ekonomik olmak koşulu ile)?
500 GB SSD : Samsung 860 EVO 2.5" SATA3 Solid State Disk, 500GB: Amazon.com.tr
Kızak yuvası: Alfais 4859 SSD Ve 2.5 Disk Için to 3.5 Inç Çevirici HDD Kızak Yuvası: Amazon.com.tr
Bağlantı kablosu: Alfais Al-4720 SATA 3 Harddisk HDD SSD SATA Veri Kablosu 50 cm: Amazon.com.tr

Yanlış ürün siparişi vermek istemem. Düşünceniz nedir?
Teşekkürler.

Bence fiyat performans ürünleri daha iyi olur markaya göre hareket etmek yerine.
1)WD 500GB Blue SATA 3.0 (560MB Okuma / 530MB Yazma) 3D-NAND SSD Disk - Vatan Bilgisayar okuma ve yazma hızları daha yüksek fiyatta daha uygun.
Diğer ürünler uygun.
Tavsiyenizi değerlendireceğim çok teşekkürler.
Bu adrede aynı markanın daha uygun fiyatlısını buldum: Western Digital Blue Wds500g2b0a 500 Gb 2.5" Sata 3 Ssd - n11.com
Aynı ürün olduğunu düşünüyorum.
Peki mevcut RAM 8GB bu konudaki tavsiyeniz nedır? Onu da yükseltmek istersem tavsiye marka model verebilir misiniz? Bilgisayarımın modeli belli onunla uyumlu olacak şekilde.
Teşekkürler.

Aynı ürün, tabiki araştırıp daha uygun fiyatlısı tercih edilebilir ya da technopat sosyalde SSD bölümündeki tavsiyeleride inceleyebilirsiniz.
RAM modeliniz DDR3 destekliyor ama anakartta kaç slot var elinizdeki RAM modeli ve değerleri ne bilmiyorum CPU-Z den donanım özelliklerini paylaşırsanız daha net yardımcı olabilir.

Aynı ürün, tabiki araştırıp daha uygun fiyatlısı tercih edilebilir ya da technopat sosyalde SSD bölümündeki tavsiyeleride inceleyebilirsiniz.
RAM modeliniz DDR3 destekliyor ama anakartta kaç slot var elinizdeki RAM modeli ve değerleri ne bilmiyorum CPU-Z den donanım özelliklerini paylaşırsanız daha net yardımcı olabilir.

Kasa hali hazırda kullanımda olmdığı için bakamıoyorum. Yani güncelleme sonrası kullanmayı düşünüyorum.
Ancak özellikler aşağıdaki gibi diyebiliriz.

İşlemci: Intel Core i7-4790 3.6 GHz 8 MB Önbellek (HD Graphics 4600)
İşlemci Hızı: 3.6 GHz i7-4790 Onbellek Boyutu: 8 MB
Ram 8 GB DDR3-RAM 1600Mhz
Grafik kart Nvidia GeForce GTX745 4 GB (1D-SUB,1HDMI,1DVI)
Sabit disk 2 TB SATA Hard Drive
Yuvalar x Mini PCI-e, 1x PCI-e x 1, 1x PCI-e x 16, Sata: 2x SATA 3.0Gb/s ports, 2x SATA 6.0Gb/s ports
Optik disk sürücü SuperMulti DVD RW
Bağlanabilirlik Bağlantılar: Ön Giriş-Çıkış Portları:
1x 16-in-1 Card Reader,
1x Kulaklık, 1x Mikrofon, 2x USB 2.0, 2x USB 3.0,
Arka Giriş-Çıkış Portları: 1x RJ45 LAN,
1x 8 channel Audio I/O,
1x PS/2(Keyboard/Mouse),
1x HDMI-Out, 1x DVI, 1x D-Sub, 4x USB 2.0
İşletim Sistemi: Windows 8.1 64 bit
Kart Okuyucu: 16 in 1 CF SLOT: CF/ Micro Drive MS SLOT: MS/ MS Duo/ MS Pro/
MS Pro Duo/SD/MMC SLOT: SD/ MMC/ MMC4.0/ RS-MMC/ RS-MMC4.0/SDHC/
Adapter required: MS Micro-M2/ MINI SD/ Micro SD/ MINI MMC
Genel özellikleri Ürün Tipi:Boyutlar (GxYxD):175 x 433.37 x 412.38 mm
Ağırlık: 9.8 kg

RAM için bir adet boşta slot mevcut kasayı açıp baktığımda gördüm.
Buraya alacağım yeni RAM için yazılımsal herhangi bir işlem yapmak gerekir mi yoksa sadece alıp takmak yeterli midir?

* SSD marrkası konusunda technopat'ın bir videosunda yanlış hatırlamıyorsam Samsung'un bir modelini uzunca bir süredir test etmişler muhtemelen model daha farklıdır ama marka olarak sanırım sağlam ürünleri mevcut. Ama tavsiyeiniz bu konuda değerlendireceğim.
Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı