Asus MG248QR TN paneli nasıldır ?

MaxCreed

Decapat
Arkadaşlar bu monitörün TN paneli nasıl ?
Alternatif olarak 144 Hz 1ms Va panel AOC C24G1 alınır mı ?

İki monitör arasında ne farklar olur ?

Son düzenleyen: Moderatör:
TN panel önermiyorum VA ve IPS ekranlara göre aralarında büyük farklar var iş sadece HZ ve MS değil, izlediğiniz bir filmden, oynadığınız oyundan daha gerçekçi ve doğal renkler almak istiyorsanız VA veya IPS monitörlere yönelin sadece rekabetçi oyun oynayacağım fiyatı uygun olsun diyorsanız TN panel düşünülebilir.

Forumda güzel bir karşılaştırma var göz atmanızı tavsiye ederim : TN panel vs. VA panel yan yana görsel farklar

Bu, kendisini karar mekanizması sanıp, klişe lafları sürekli sürekli spamleyen insanlardan gına geldi. O kadar yayıncı, oyuncu ve parası olan adam boşuna TN panel alıyor. Bir IPS panel alanlar akıllı.

Bu, kendisini karar mekanizması sanıp, klişe lafları sürekli sürekli spamleyen insanlardan gına geldi. O kadar yayıncı, oyuncu ve parası olan adam boşuna TN panel alıyor. Bir IPS panel alanlar akıllı.
VA panel dışında uzun yıllar TN panel ve IPS panel kullandım. Halada iki paneli yan yana kullanıyorum bariz görsel kalite farkı var. Ben kendi adıma oyundan çok iş amaçlı kullanıyorum PC'yi ve benim için baskıya gidecek doğru renk verebilecek bir ekran gerekiyor. Bunun içinde en iyi seçenek profesyonel seri IPS paneller oluyor. Kullandıktan sonra oyunlarda da çok daha güzel bir görüntü alabildiğimi fark edince TN panelin bir esprisi kalmıyor. Kullandınız mı bilmiyorum ama bir gün iyi bir IPS panelli monitör kullanırsanız dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

VA panel dışında uzun yıllar TN panel ve IPS panel kullandım. Halada iki paneli yan yana kullanıyorum bariz görsel kalite farkı var. Ben kendi adıma oyundan çok iş amaçlı kullanıyorum PC'yi ve benim için baskıya gidecek doğru renk verebilecek bir ekran gerekiyor. Bunun içinde en iyi seçenek profesyonel seri IPS paneller oluyor. Kullandıktan sonra oyunlarda da çok daha güzel bir görüntü alabildiğimi fark edince TN panelin bir esprisi kalmıyor. Kullandınız mı bilmiyorum ama bir gün iyi bir IPS panelli monitör kullanırsanız dediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Ajansta tasarımla uğraştığım zamanlarda IPS panel kullanıyorum. Eve geldiğimde IPS paneli aramıyorum. TN panel daha akıcı ve hassas bir görüntü sunuyor. Göz zevkim ve sağlığım itibarıyla aşırı dinamik ve parlak görüntülerden kaçınıyorum. Özellikle de rekabetçi oyun oynarken, oyunun önüne geçmeyecek görsellere ihtiyaç duyuyorum. TN panelin, oyun sektöründe tutulmasının sebebi de bu.

Ajansta tasarımla uğraştığım zamanlarda IPS panel kullanıyorum. Eve geldiğimde IPS paneli aramıyorum. TN panel daha akıcı ve hassas bir görüntü sunuyor. Göz zevkim ve sağlığım itibarıyla aşırı dinamik ve parlak görüntülerden kaçınıyorum. Özellikle de rekabetçi oyun oynarken, oyunun önüne geçmeyecek görsellere ihtiyaç duyuyorum. TN panelin, oyun sektöründe tutulmasının sebebi de bu.
Doğru. Oyun oynamak benim için film izlemek gibi bir eylem olduğu için yani hikaye bazlı oyunlar dışında oyun oynamıyorum. O yüzden keskin görseller ve detaylar benim için çok daha değerli oluyor. Mesajınızda ki tek hata "parası olan adam boşuna TN panel alıyor." kısmı. Parası olanda TN panel tercih edebilir tabii bu ayrı bir konu ama bazı IPS paneller var ki gerçekten Türkiye şartlarında fiyatları ulaşılabilir değil ve tabii sunduğu özelliklerde bir o kadar ilgi çekici oluyor.
Monitör üreten bir çok bilindik markada 2017 yılı itibariyle çıkardıkları tepe oyuncu monitörlerinde çoğunlukla VA panel kullanmaya başladığını görebilirsin. Tahminim 2020 yılına kadarlık süreçte TN panelleri iyice ekonomik ürün olarak bulundurarak VA panellerle yola devam edecekler.

TN panelin, oyun sektöründe tutulmasının sebebi de bu.
Emin ol ki TN panelin tutmasının 1. sebebi daha ucuza üretiliyor olması. Allayıp pullayıp "Gaming" etiketi altında yüksek kâr marjıyla satabiliyorlar. Eğer ortada çokta farkında olunmayan bir durum varsa biz bunu her konunun altına insanlar bilinçlenene kadar yazarız. Aradaki farkların bilincinde olduktan sonra TN panel almak isteyene saygı duyarım ama önce bilinçlendirmek lazım burada yardım için konu açan insanları olabildiğince.

Ips ekranların çoğunda ışık sızması var be oyunlarda berbatlar

Ips ekranların çoğunda ışık sızması var be oyunlarda berbatlar
Ne kadarlık bir IPS ekran kullandığına göre veya hangi üründen bahsettiğine göre değişir. Işık sızması ve benzeri panel hataları iyi bir monitör aldığında değişim garantisinde. Benzer durumu bende ViewSonic ile yaşadım sıfır kutu geri aldım ;) IPS'i yeterli görmüyorsan VA panelleri değerlendirebilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı