Asus N53SN laptop ram upgrade

cagri.unal

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Mimar
Merhaba arkadaşlar. Laptopu alalı yaklaşık 3 yıl oldu. Garantisi doldu yani. Ancak performasn olarak çok yavaş kalmaya başladı. Açılışı 1.5 - 2 dk arası degişiyor, Kasmalar artttı , Nadirde olsa mavi ekran vermeye başladı. Performansını artırmak için neler yapılabilir? Ben 6 gb olan ram miktarını arttırıp sonrasında bir format atmayı düşünüyorum. Ancak nasıl bir ram takılabilir bu makinaya. Mevcutta biri 4 digeri 2 gb 2 tane ram var . açıp baktıgımda 2 tane daha yer oldugunu gördüm. Nasıl bir ram tavsiye edersiniz? Ram harici biosta filan yapılabilecek bir şey varmıdır performans için?
Tam Model :Asus N53SN - sz129v
asus.jpg

Mevcut RAM resimleri :
ram4.jpg
ram5.jpg

Ramlerin model veya seri numaralarından araştır. Mhz, cl değerlerini öğren. Ona göre ramleri yenile veya arttır.
(tavsiyem bir adet ssd alıp windows 8i ssd ye kurman. daha çok hız elde edersin. ram miktarın yeterli.)
Eğer ramleri yenilersen ilk çalıştırdığında bios a girip kaç mhzde çalıştığına bak. Düşükse arttır. umarım yardımcı olabilmişimdir:D

Son düzenleyen: Moderatör:
Maksimum 8GB'a kadar destekliyor makine ve DDR3 1333MHz RAM takabiliyorsun. Performansını arttırmak istiyorsan SSD almalısın, 6GB RAM yeter aslında RAM almana gerek yok.

120GB SSD yeter mi sana bilmem. Birde içini açıp takman lazım, sabit disk kısmı kolay açılabiliyor mu? Takabilecek misin? o da var.

123.jpg

Evet bende baktım şimdi 1333mhz ve max 8gb görünüyor. O zaman 2 gb daha ram eklememin pek etkisi olmaz. SSD'yi nasıl baglıyacağımı bilmiyorum. Sabit disk yeri ramlerin yanında görünüyor. Ancak SSD için ekstra bir yer yok. Laptopta onu yapabileceğimi sanmıyorum. Şu bios'a girip hızlarını arttırma olayını biraz daha açık anlatabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi günler,

Eski bir başlığa uzun bir süre sonra mesaj yazmış bulunduğum için çok özür dilerim. Mevcut bilgisayarım geçtiğimiz günlerde bozuldu. 1 hafta sonra arkadaşım Asus n53sn dizüstü bilgisayarını işim görülsün diye verecek. Konu başlığının içindeki fotoğrafta maksimum 8 gb'a kadar RAM artırılabildiğini okudum. Yalnız evimde atıl vaziyette 16 gb DDR3 RAM var. Gelecek bilgisayarın 4 gb RAM'ini çıkarıp ya da ek olarak 16 gb DDR3 RAM ilave ederek kullanabilir miyim? Çünkü performans olarak yeterli olmayacak. Dilerim bir sıkıntı olmadan kullanabilirim. Yeni üyeyim, yanlışım olduysa kusura bakmayın.

Yanlış bilgi
İyi günler,

Eski bir başlığa uzun bir süre sonra mesaj yazmış bulunduğum için çok özür dilerim. Mevcut bilgisayarım geçtiğimiz günlerde bozuldu. 1 hafta sonra arkadaşım ASUS N53sn dizüstü bilgisayarını işim görülsün diye verecek. Konu başlığının içindeki fotoğrafta maksimum 8 GB'a kadar RAM artırılabildiğini okudum. Yalnız evimde atıl vaziyette 16 GB DDR3 RAM var. Gelecek bilgisayarın 4 GB RAM'ini çıkarıp ya da ek olarak 16 GB DDR3 RAM ilave ederek kullanabilir miyim? Çünkü performans olarak yeterli olmayacak. Dilerim bir sıkıntı olmadan kullanabilirim. Yeni üyeyim, yanlışım olduysa kusura bakmayın.

Dizüstü RAM mi var yoksa masaüstü RAM mi? Masaüstü RAM'i dizüstüne takamazsın. 16 GB dizüstü RAM takarsan 8 GB'ını görür en fazla, onun üstünü görmez muhtemelen.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı