Asus N550JV CPU Isı Değerleri Normal mi ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Samet1905

Kilopat
Merhaba. ASUS marka N550JV modeli laptop kullanıyorum. Son zamanlarda PC'nin çok ısındığını fark ettim. Sizce işlemci sıcaklıkları normal mi ?

8j4n897s.png

Resmi nasıl yükleyeceğimi bilemedim o yüzden link koydum kusura bakmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Resim atın ona göre söyleyelim. AIDA64 kullanabilirsiniz.

Boşta iken böyle ilk açıldığından 10 dk sonra çektim. Aldığımda ısındığı fark edilmiyordu bile ama ne olduysa son 1.5 hafta içerisinde oldu PC böyle çok ısınmaya başladı. Oyun oynarken fandan hafif ara ara ıslık sesi gibi bir ses gelmeye başladı. Hani fan tozlanma ihtimali desem düşük bence çünkü alalı 2.5 ay oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Islık sesi diye bahsettiğiniz ses işlemci fanının çok yüksek hızda dönmesinden kaynaklanıyor. Neden hızlı dönüyor ? İşlemciyi soğutabilmek için.
Tozlanma ihtimali düşük demişsiniz. Leptoplar çok toz kapar. Hatta toz kalıplaşıp fanın dönmesini bile engelleyecek duruma gelebilir.

Leptobun taban kısmı bazen size bazen bir battaniyeye temas eder. Sürekli bir yerlerden toz kapar.
Arka kapağın açılıp tozların yok edilmesi ve gerekirse termal macununun yenilenmesi gerekiyor.
Bu işlemlerin ardından yükte 70 dereceyi geçmesi pek mümkün olmayacaktır.

Bu işlemleri yapmanıza rağmen boşta sıcaklık 70 dereceye ulaşıyor ise ısı borusunda bir sıkıntı olabilir.
Bunun dışında leptoba yükseklik kazandıracak aparatlar edinebilirsiniz. Kucağınıza aldığınızda genelde sol bacak işlemci fanının önünü kapatır, temiz hava almasını engeller.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sorunu buldum. PC yi Performance moduna aldığım zaman sıcaklık değerleri yükseliyor. Dengeli moda aldığım zaman 50-45 derece arası oluyor fakat oyunlarda yine aynı derecelere çıkıyor. Bu değerler oyunda donma yapabilir mi
?

Hız artırma işlemi uygularsanız tabi ısınır :) Oyunlarda 70 dereceye çıkması çok çok da anormal bir durum değil. Leptop bu sonuç olarak.
65-70 derece o kadar da sıkıntı değil.

İşlemci çok ısınır ise oyunlarda donma yapabilir mi ? Evet yapabilir. Kasma şeklinde kendini belli eder.
Ancak 70 derecede sıkıntı olmaz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı