Asus N550JV Oyunlarda Ani Fps Düşüşleri

dessan44

Hectopat
Daha fazla  
Daha henüz bir hafta önce aldığım Asus n550jv modelli laptopuma günlerdir hayalini kurduğum Skyrim i kurdum ve hüsranla karşılaştım. Oyunu oynarken sabit 60 fps alabiliyorum fakat 10 saniyede bir özellikle de şehirlerde fps aniden 30 a veya 25 e kadar düşüyor. Ve bu gerçekten canımı sıkmaya başladı.Ayrıca fps düşmesi yaşadığım tek oyun bu da değil.Watch Dogs u da yeni aldım ve aynı fps düşmelerini arabayla iki metre gittiğimde de yaşıyorum. Burda asıl yakındığım konu laptopum oyunu kaldırabilecek güçte ve kasmadan çalıştırıyor fakat ikidebir ani fps düşmeleri yaşıyorum. Bu sorun sıcaklık kaynaklı olabilir diye elimi klavyenin sol üst tarafına dokundurdum ve el yakacak cinsten bir sıcaklık olduğunu farkettim. Fakat çeşitli sıcaklık ölçme programları ile ölçmeye kalktığımda ekran kartının bile en fazla 65 dereceyi gördüğünü farkettim. Bilmiyorum 1 haftalık bir laptopta ne kadar sıcaklık problemi olabilir ama gerçekten oyun oynarken klavyenin sol üst tarafı el yakacak cinsten ısınıyor. Acaba fanlarmı yeterince soğutma yapamıyor bilemiyorum. Belkide oyun kaynaklı bir sorundur oyunumu da hiç patchlemedim. İlk çıktığı zaman kutulu almıştım. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum. Ayrıca sistem özelliklerimi de ne olur ne olmaz diye alt tarafa not düşüyorum.

İntel Core i7-4700Hq CPU 2.40GHz
12,0 GB DDR3 RAM
Nvidia GT750M 4GB DDR3

Dostum aynı sorun bendede var. Kasma anında CPU-Z veya windows 8 kullanıyorsan görev yöneticisinin performans kısmında işlemcinin GHz sine bir bakmanı öneririm. Ben sorunu biostan turbo boostu kapatarak çözdüm. Ama bu yüzden ne overclock yapabiliyorum ne de başka bişey. Isınma sorunum da yok aynı senin gibi.

Kardeşim önerilerin için tesekkür ederim. Ben de sorunu ikinci ekran kartı olan Intel HD Graphics 4600 model ekran kartımın driverını ve en son çıkan Bios Update' ini Asus' un kendi sitesindeki driver bölümünden indirip kurarak cözdüm. Şimdi oyunlarım yağ gibi akıyor. Sorunun nedeni de sanırım iki ekran kartının driverlarının çakışmasıydı. Tekrar ilgin için teşekkürler :)

İşletim sisteminin Windows 8.1 değil ise, 8.1 yükle. Tüm updateleri al ve yükle. Güncel bios dosyan http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/nb/N550JV/N550JVAS208.zip Buradan bios dosyanı indir ve easy flash ile güncelle.
Sonrada ekran karı sürücülerinin güncel olmadığını tahmin ediyorum. Denetim masasından intel görüntü sürücünü kaldır. Nvidia ile ilgili ne varsa kaldır. DDU ile kalıntıları temizle.
Sonra ilk olarak bunu https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=24245
Sonrada bunu kurun http://tr.download.nvidia.com/Windows/344.11/344.11-notebook-win8-win7-64bit-international-whql.exe

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı