Asus N56VZ İkincil Ekran Kartı Devreye Girmiyor

tamu89

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba;

Asus n56vz kullanıcısıyım. Entegre olarak Intel HD 4ooo ekran kartı ve ikincil olarakta Nvidia GT 650M mevcut. Ne oldu bilemiyorum ama ikincil ekran kartı devreye girmiyor. Nvidia denetim masasından yapılan ayarları biliyorum fakat işe yaramıyor. Bu sorunu nasıl çözerim? (Format atmama rağmen sorun çözülmedi)

Ayrıca bu ekran kartım bozulmuş ise bunu nasıl anlarım? Yani devreye girmemesinin sebebi bozulmuş olması olabilir diye düşünmeye başladım.

1) Ekran kartının sürücüsü doğru ve güncel
2) Win7 kullanısı iken Win8.1'e geçiş yapmıştım (Hay geçmez olaydım.)
3) MSI Kombustor ile sınadığımda Nvidia ekran kartını görüyor.
4) Aygıt yöneticisinde görünüyor

8mynEa.jpg

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Örneğin DAYZ isimli oyuna girdiğimde çözünürlük devasa hale geliyor. Başka oyunlara girdiğimde siyah bir çerçeve kalıyor. Bunun dışında daha üst düzey grafik isteyen oyunlara girmeye çalıştığımda ise ekran kartının desteklemediği uyarısı çıkıyor. Bahsettiğim bu oyunları daha önce sorunsuz şekilde oynuyordum.

DayZ isimli oyunda çözünürlük en düşük seviyeye geliyorsa ekran kartınızla ilgili bir durum değil. Biz de yaşadık zamanında. Doğru yolu izleyip çözünürlüğü yükseltin.

Öncelikle HD Graphics dahil tüm sürücüleri güncelleyin. Diğer oyunları başlatırken Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi ile açın. Hala olmazsa Aygıt Yöneticisi'nden HD Graphics'i devre dışı bırakın. Görüntüyü sürekli olarak Nvidia'dan alacaksınız.

Laptop' ı satın aldığım zaman win8 bile yoktu :) Orijinal hali win7 idi. Ben daha sonra lisans alarak 8.1 sürümüne geçiş yaptım. Bilemiyorum çok sorunlar yaşamaya başladım. Şimdi de google chrome bulanık gösteriyor ve uyumluluk sekmesinden "yüksek dpi ayarlarında ekran ölçeklendirmeyi devre dışı bırak" bölümüne tik atsam bile bulanıklık gitmiyor. Bu durum eskiden işe yarıyordu.

Bu şans mı yoksa başka bir şey mi bilmiyorum ama ekran kartında sanırım sorun yok. İki ekran kartı arasında geçişler düzgün şekilde çalışıyor. Beni bu yönde olumsuz düşündüren olaylara bakar mısınız?

1) Dayz oyununa girdiğimde devasa bir görüntü oluşuyordu. (640x480)
2) State of Decay oyununda siyah bir çerçeve oluşuyordu ve çözünürlük değiştirsem bile gitmiyordu.
3) Google Chrome DPI ayar kısmına tik atsam bile bulanıklık gitmiyordu.

Tüm bunlar aynı saat içinde karşıma çıkınca ekran kartında bir sorun var sanmışım. Meğersem;

1) Dayz oyunu ile alakalı bir durummuş ve çözümü netten bulabildim. (Alpha düzeyinde bir oyundan kıllanmamak benim hatam kabul)
2) State of Decay çerçeve sorunu sadece ana menüde görünüyormuş. Oyuna başladığında full ekrana dönüyor. Gameplay videolarına baktım ve sanırım herkeste bu durum mevcut. Yani yine oyun ile alakalı
3) Egemen arkadaşın verdiği bilgiyle Chrome sorunununda kaynağını öğrenmiş oldum. Bu sorunda direkt tarayıcı ile alakalıymış.

Tüm bunlar üst üste geldi ve beni yanılttı. Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkürler. Sizleri boşa yormuş oldum. Lütfen kusura bakmayın. Konu kapanabilir.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı