Çözüldü Asus N61JQ Donma Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

_gambit_

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda bu zamana kadar böyle bir sorun olmazken birden donmaya, mouse kıpırdamamaya başladı. Samsung 840 Evo SSD kullanıyorum. Firmware güncellemesi yaptıktan sonra başladı bu donma olayı (firmware downgrade yapamıyorum). Bazen normal çalışırken bazen de art arda donup kalıyor. Windows 7 kullanıyorum. Kullandığım RAM'ler orijinal 2x2 GB DDR3. Bunun üzerine 2 adet 4 GB 1600 MHz RAM alıp eskilerini çıkarıp aldıklarımı taktım ama sorun yine devam etti (bu arada memtest yaptım RAM sağlam). Ben de çözümler ararken 2 slot RAM yerine tek slot RAM kullandım ve donma sorunu ortadan kalktı. Ayrıca şarj adaptörünün kablo ucunda açılma var. Benim merak ettiğim neden tek slot RAM takılıyken sorun olmazken 2 slotla kullanınca donma oluyor?

Anakartta arıza olabilir mi? Yoksa şarj kablosundaki açıklıktan dolayı mı oluyor? BIOS downgrade yapsam sorun düzelir mi? (Tüm driverlar kurulu, Windows 7 update yapılı. 2 kere format attım ilkinde UEFI Windows 7 kurdum, diğerinde BIOS (MBR) Windows 7 kurdum, ikisinde de donma sorunu devam etti.)
Sorunu hallettim galiba çözümünü yazayım da benim gibi donma problemi olanlara yardımcı olur.

Donmaları geçici olarak ortadan kaldırmak için ramlerden birisini çıkarıp windows güncellemelerini yaptım (isteğe bağlı olanlar dahil). Güncellemeler bittikten sonra 2. rami de takıp kullanmaya başladım. 40 dakikalık prime 95 testinden hatasız bir şekilde çıktı, 3 4 kere bilgisayarı yeniden başlattım, bilgisayar henüz donmadı.

Rastlantısal bir düzelmeye benziyor, tekrarlarsa şaşırmayın.
Evet haklıymışsınız, tekrar donmaya başladı bu sefer Windows 10 kurdum, laptop iyice gitti. Daha Windows açılır açılmaz donmaya başladı, bende sorunun BIOS'tan kaynaklandığını düşünerek BIOS pilini çıkarıp resetledim. Şimdilik pilsiz donma sorunu yok, büyük konuşmayayım ama galiba BIOS pilim eskidiği için bu tip donmalar yaşamışım. Ama tek sorun 8 GB RAM yerine 4 GB görüyor, 1. ve 2. slota ayrı ayrı RAMleri takıp denedim slotlar ve RAM'ler sağlam. Tekrar format atarsam sorun düzelir inşallah. Siz ne düşünüyorsunuz ? Benim düşündüğüm eskimiş BIOS pili donma sorunu olabilir mi?

4lük RAMlerin CPU-z SPD sekmesi görselini atar mısın? Memtestleri her iki slotu kullanarak da yaptın mı (slot arızası gibi bir sorunu elemek için)? Makinanın markası, modeli, işlemcisi ve çipseti nedir? CPU-z'den yardım alabilirsin. Başka adaptörle de dener misin?

Makine marka modeli: Asus N61JQ
İşlemcisi: i7 720qm
Chipset: HM55
Memtestleri hem ayrı ayrı her bir RAM için hemde ikisi birlikte toplam 8gb olacak şekilde yaptım hata çıkmadı.
CPU-z fotoğrafları ve Memtest 2 slot birlikte fotoğrafı:
Anakartı incelerken şöyle bir sarılık gördüm acaba bu yüzden olabilir mi?
Ayrıca şimdiye kadar denediklerim:
1. Sadece anakart ve fan kalacak şekilde bilgisayarı açtım. Harici usb üzerinden ubuntu sistemini çalıştırdım: DONDU (Sorunun ssd'den kaynaklanmadığını buldum.)
2. Biosun eski sürümünü yükledim. 4 saat çalıştıktan sonra kapatıp açtım, 10 dakika sonra: DONDU
3. RAMleri tek tek denedim, tek slotta çalışınca uzun süre donmadı ama günün sonunda: DONDU (1. ve 3. slotu denedim, slotlar sağlam.)
4. Bios pili şu an takılı değil. Sonuç: DONDU.
Yani kısaca sorunun bios pilinden, bios sürümünden, ssd den ve diğer donanımlardan (CPU, GPU, Fan, Adaptör, RAM, RAM slotu hariç) olmadığını öğrendim. RAMlerde ve slotlarda sorun olsa zaten memtestte ortaya çıkardı ama sorun yok diyor. Benim aklıma gelen şey, anakart ısındıkça donuyor ve RAM taktığımda ekstradan 1.5 volt daha geldiği için daha hızlı ısınmasına vesile olup donduruyor olabilir.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    50,7 KB · Görüntüleme: 55
  • 2.JPG
    2.JPG
    50 KB · Görüntüleme: 42
  • 3.JPG
    3.JPG
    40,1 KB · Görüntüleme: 40
  • 4.JPG
    4.JPG
    41,1 KB · Görüntüleme: 54
  • 5.JPG
    5.JPG
    55,5 KB · Görüntüleme: 34
  • 6.JPG
    6.JPG
    39,5 KB · Görüntüleme: 45
  • IMG_20181110_142640.jpg
    IMG_20181110_142640.jpg
    238,9 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_20181110_153357.jpg
    IMG_20181110_153357.jpg
    159,6 KB · Görüntüleme: 59
  • IMG_20181110_202048.jpg
    IMG_20181110_202048.jpg
    157,6 KB · Görüntüleme: 65
RAMleri 6-7 pass olacak şekilde test edersen daha güvenilir olur, her zaman ilk pasoda bulamayabiliyor. Aynı voltajlı ve en az aynı akımı sağlayan başka bir adaptör ile dener misin?
Bataryayı çıkarıp dene de yazacaktım ama zaten uzay montaja yakın kullanıyorsun.

Dediğiniz gibi RAM testini uzun süreli yaptım. Her bir slot ve RAM için ayrı ayrı toplam 4 kez olacak şekilde ve sonuç olarak 1. RAM her iki slotta da sorunsuz şekilde 1 saatten fazla çalışmasına rağmen, 2. RAM 40. dkkada donuyor (testte hata çıkmıyor). Aynı yöntemi Windows kullanırken denedim, 1. RAMde sıkıntı yokken 2. RAM de donma yaşandı. Anlamadığım şey nasıl memtest'de hiç hata vermediği halde pc donuyor. Sonuç olarak testlerde hata vermese de sırf donmasından dolayı 2. RAM bozuk diyebilir miyiz ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı