ASUS N61JQ Parça değişimi

berkay167

Hectopat
Daha fazla  
Laptopumu 5 sene önce almıştım. N61Jq - Genel Bakış burda gördüğünüz özelliklere sahip.İşim gereği masaüstü bilgisayar kullanamıyorum ancak laptop kullanabiliyorum ama oyun oynayabilecek boş vakite sahip olabiliyorum. Şuan Bilgisayarımda Windows 7 Home Premium yüklü. Bu bilgisayar ile Knight Online, Crossfire gibi oyunlar oynuyordum. Şimdi Cs Go yükledim ve ufak tefek sorunlar hariç büyük bir sorunla karşılaşmadım. Oyunda iken bir uyarı sesi geliyor böyle usb takınca gelen uyarı sesine benzer bir ses ama o değil. O ses gidene kadar oyun takılıyor sonra 5-10 dakikada 30-40 sn yapıyor ama yine de oynanıyor. Ancak ben laptop'a test yaptığımda furmarkta daha 1 dk geçmeden GPU % 90 ı geçiyor uyarı sesinden devamını getirmiyorum. Normalde de çok ısınır ama kapanmaz laptopum. Şimdi ben bu laptopu değiştirsem oyun oynanabilecek bir laptop almaya kalksam bana çok masraflı gelecek ama 500 GB HDD'i bir SSD ile değiştirsem ve amazon dan şu videodaki malzemeleri alıp değiştirsem ne gibi bir performans alırım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Adsız1.png
Adsız2.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun sırasında sıcaklık değerlerine bak(hwmonitor)öncelikle. Değerler yüksek ise önce temizlik ve termal macun yenileme ile başla.
Oynadığın oyunlarda, sorun öncesi ve sonrası (mümkünse sorun anı) RAM, işlemci ve HDD kullanım yüzdelerine bak görev yöneticisinde. Kullanım değerlerinde sıkıntı yoksa olası upgradelerin büyük fark yaratacağı söylenemez.
Diske de health ve error testi yapman iyi olur.

macun vs. temizliğini yaptım ancak dediğim gibi bu bana fazla sorun olarak yansımıyor hatta ayarların hepsi düşükte fps. 71'e sabitli '0' kasma ile oynuyorum şuan ancak ben bu parçaları değiştirdiğimde bu ısınma sorununda ve başka ne gibi bir faydası olacak bilgisayarıma bunu öğrenmek istediğim için bu konuyu oluşturma ihtiyacı duydum.

Konuya cevap yazabilecek birileri yok mu?

macun vs. temizliğini yaptım ancak dediğim gibi bu bana fazla sorun olarak yansımıyor hatta ayarların hepsi düşükte fps. 71'e sabitli '0' kasma ile oynuyorum şuan ancak ben bu parçaları değiştirdiğimde bu ısınma sorununda ve başka ne gibi bir faydası olacak bilgisayarıma bunu öğrenmek istediğim için bu konuyu oluşturma ihtiyacı duydum.

Konuya cevap yazabilecek birileri yok mu?
Gördüğüm kadarıyla videoda;
1- Dual channel olsun diye üzerindeki ram belleği çıkartıp dual ram bellek takıyor. Bunun ısınmaya çok değil ama performansa etkisi olur. Dual channel diye aratırsanız forumda bulursunuz.
2- Network (Wireless-Bluetooth) kartını değiştiriyor. Bu ise kablosuz İnternet ve Bluetooth bağlantı hızını etkiler benzer şekilde sıcaklığı düşürmeye faydası olmaz.
Son olarak ssd takviyesi düşünüyorsanız her halükarda tavsiye ederim. Bilgisayar, program ve oyunların açılış hızı çok bariz artacak bu ise direk olmasa da dolaylı olarak bilgisayar içindeki ortalama ısının düşmesine fayda sağlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı