Başarılı Kurulum Asus N61vg macOS Sierra 10.12

Arkadaşlar merhaba. Technopat sayesinde, artık beşinci yılını doldurmuş olan eski bilgisayarıma Hackintosh kurmayı başardım. Buradaki rehberler özellikle kurulum aşamasında çok işime yaradı. Bütün ekibe teşekkürlerimi sunuyorum. Daha önceleri çeşitli linux sürümleri kullandım fakat Mac bunlardan çok daha fazla problem çıkardığı için siteden hayli faydalandım. Öncelikle kullandığım PC özellikleri şöyle:

Özellikler
Chip Seti Intel
İşlemci P7450
İşlemci Cache 3MB L2 cache
İşlemci FSB 1066Mhz
İşlemci Hızı 2.1 Ghz
İşlemci Platformu Intel Core 2 Duo
Ekran Özelliği 16" Full HD 1920 x 1200 WUXGA
Ekran Kartı NVIDIA GeForce GT 220M
Ekran Tipi WXGA Parlak Ekran
Ekran Kartı Hafızası 1 GB
Max Ekran Çözünürlüğü 1366 x 768
Bellek Tipi DDR2
Sistem Belleği 4 GB 677MHz
Sabit Disk Kapasitesi 320GB 4200RPM 8MB
Kablosuz İletişim Wireless 802.11b/g/n
[TBODY] [/TBODY]
[TBODY] [/TBODY]
Ancak ben daha önce işlemcimi yükselttiğim için c2duo 2,53 GHz 6MB cache bellekli bir işlemciye sahibim.

Kurulumu halen varolan bir windwos 10'un yanına yaptım. Hepinizin bildiği bir program aracılığıyla halen kullandığım disklerden birinde 50 GB'lık mac formatında kısım oluşturup kurulumu buraya yaptım.
-
Kurulum yaptığım imajı forumdan aldım. İçinden Nvidia driverlerı çıkarılmış şekildeydi. Neredeyse hazır hale getirilmiş CloverBoot kullanılmış güzel bir imaj dosyasıydı. Ancak USB'ye yazdırdıktan sonra kurluluma başlarken "sisteminiz kuruluma uygun değil" e benzer bir hata aldım altında da bir ID numarası çıkıyordu ve hiç bir şey yapamadım. Biraz araştırma yapttım tüm dünyada hatayla karşılaşan başka insanlar var fakat çözüm önerisi bulamadım. Sonra cloverın arayüzünü kurcalarken orada mac ID şeklinde bir kısım gördüm sanıyorum SmBIOS ayarları altındaydı. Sonra biraz düşünüp internetten başka bir macbooka ait bir mac ID bulup değiştirince kurulum hatasız olarak başladı.
-
Kurulumdan sonra nvidia driverlerının olmaması yüzünden bir süre çözünürlük problemi yaşadım. Bunu aşmanın iki yolu var. Ama garanti olanı web driverı yükleyip clover bootlooader system parameters kısmından nvidiaweb'i şaretlemek vec om.apple.Boot.plist dosyasını açıp GraphicsEnabler ı etkinleştirmek. Ayrıca 10.12.2 güncellemesi geldiğinde yerel driverlar da çalışmaya başlayacaktır. Tabi elle de yükleyebilirsiniz.
-
Ethernet için çok uzun süre araştıma yapmak zorunda kaldım. Piyasadaki kextler bir işe yaramadı sanıyorum kanada da bir siteden bir arkadaşın paylaştığı bir kextle bu sorunu çözdüm.
-
İntele ait bir wifi kart olduğu için wireless çalışmıyor maalesef bu mevzuyu da Edup Ep-N8508 marka bir USB adaptörle hallettim. Fiyatı/performans hiç fena sayılmaz.
-
Daha sonra benim kullandığım mac ID bir başkasına ait olduğu için icloud'u kullanamadım. Onu da aşağıda vereceğim rehberle hallettim. Adım adım uygularsanız bir sorun çıkmayacaktır.
Hackintosh Cihazlarda iMessage Etkinleştirmek
-
Maalesef pil durumu sorununu çözemedim. Ne yaptıysam pil göstergesi çalışmadı. Snırım bunun için DSDT edit uygulamak gerekiyor ancak basitleştirilmiş bir anlatımı bulamadığım ve henüz vaktim olmadığı için denemedim. Denediğim kextler yüzünden bir iki defa sistem açılmadı. Bu arada eğer hiç bir şekilde sistem açılmazsa usb den kurulumu tekrar başlatıp format atmadan devam ederseniz hiç bir veri kaybı olmadan (sadece güncellemeleriniz gidecektir) kurulumu tamamlayabilirsiniz. Pil durumuyla ilgili cidden yardıma ihtiyacım var fikir verirseniz çok sevinirim.
-
Bilgisayar uyku moduna geçmiyor bu yüzden darkwave konutunu ben sıfır yaptım. Ama şansınızı denemek isterseniz 8'i filan deneyebilirsiniz.
-
Ses driverı yok maalesef. Neredeyse piyasadaki her editlenmiş driverı denedim. VoodooHDA 2.9 kurarsanız sorunsuz kullanabilirsiniz. Diğer bütün sürümlerde ses patlama problemleri var. Editleseniz bile durum değişmiyor.
-
Bunların dışında bir performans problemi yok hatta windowstan daha stabil çalıştığı bile oluyor. Ancak bir tek chrome da görüntü probelmleri yaşıyorum. Yazılar kayıyor, iç içe geçiyor vs.hiç bi̇r yerde benzer sorun yaşayan bi̇ri̇ne rastlamadım. Bir fikri olan varsa yardıma ihtiyacım var.
-
Son ve en önemli olarak. Henüz usb olmadan boot edebilmiş değilim. Bilgisayarım UEFI destekli olmadığı için Clover Conf. da Mount EFI'ye bastığımda hiç bir karşılık alamıyorum. Tam manasıyla hiç bir şey olmuyor. (Diskler görünür durumda) Başta da söylediğim gibi ben Sierra'yı halen var olan bir windows'un yanına kurduğum için çekinip Clover V2'yi henüz kurmadım. Maalesef windows'daki verlerimi yedekleyecek yerim yok o yüzden tedbirli davranmak zorunda kaldım. Sizden bu konuda yardım istiyorum. Bu şartlar altında Clover'ı "bootOss" komutuyla kurduğumda bir problem yaşar mıyım. Ya da tam olarak ne yapmam gerekir @recep dostumuzdan ya da bilgisi olan herhangi bir arkadaşımızdan bunu cevaplamasını rica ediyorum. Ve tekrar buradaki yararlı makaleleriniz ve incelemeleriniz için sizi çok tebrik ediyorum. Çok çok teşekkürler. Herkese selamlar saygılar.

Bir cevap arkadaşlar, bir destek. Lütfen.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı