ASUS P5GC-MX/GBL BIOS AHCI modu nasıl yapılır?

Batın OKAN

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar, umarım forumda aradığınızı bulabiliyorsunuzdur. Konumuza dönelim, Samsung 870 EVO SSD satın aldım. Biosa girip SATA configration ayarını AHCI yapmam lazım ama SATA configration gözükmüyor ne yapmam lazım?

Yanlış hatırlamıyorsam bu anakartta AHCI desteği yoktu. Ama IDE/SATA Configuration kısmına bir göz atın derim.

Onboard IDE Opera'te Mode'u açtığım zaman şu an da seçili olan enhanced mode bir de compatible mode yer alıyor.
Enhanced mode Support on kısmında ise:
S-ata+p-ata
S-ata
P-ata yer alıyor şu an da s-ata seçili.
16144672677517206795104324861520.jpg

Yanlış hatırlamıyorsam bu anakartta AHCI desteği yoktu. Ama IDE/SATA Configuration kısmına bir göz atın derim.

Hocam yorumu beğendiniz ama anlamadım kusura bakmayın 😄

Son düzenleme:
Hocam şöyle bir alıntı yapacağım okuyun;
Enhanced mode / PATA : Eğer çalıştırmak istediğiniz IDE aygıt varsa açılmalı.

Compatible mode : IDE sürücünüz varsa ve Enhanced Modu desteklemeyen bir işletim sistemi kullanıyorsanız açılmalı.

Enhanced mode with SATA : SATA sürücünüz var ve işletim sistemi bu sürücüyü bulamıyorsa açılmalı.

Disabled : Hiç IDE cihazınız yoksa, SATA aygıtlar AHCI modda düzgün çalışır.
Ben bu tür eski anakartları kullanmayalı çok oldu. Disabled edip deneyin bir o kısmı. AHCI'nın açılması lazım. Neredeyse her anakartta var AHCI 2007 sonrası çıkan. Windows Vista AHCI desteği ile geldiğinden ötürü o dönem çıkmış anakartlarda da var AHCI modu. SATA devrine geçiş yapılıyordu çünkü. IDE modunda SATA HDD'nin performansı alınamayacağından ötürü AHCI modu geliştirilmişti.

Hocam şöyle bir alıntı yapacağım okuyun;

Ben bu tür eski anakartları kullanmayalı çok oldu. Disabled edip deneyin bir o kısmı. AHCI'nın açılması lazım. Neredeyse her anakartta var AHCI 2007 sonrası çıkan. Windows Vista AHCI desteği ile geldiğinden ötürü o dönem çıkmış anakartlarda da var AHCI modu. SATA devrine geçiş yapılıyordu çünkü. IDE modunda SATA HDD'nin performansı alınamayacağından ötürü AHCI modu geliştirilmişti.

Hocam dediğiniz gibi onboard IDE Opera'te Mode'u disabled yaptım ama önüme bir şey çıkmadı ne yapmalıyım?

Pardon hocam ben Windows yüklü zannediyordum. :D yukarıda yaptığım alıntıya göre AHCI açılıyor disable olunca. Çok karmaşık açıkçası SATA kısmınız. :)

Hocam zaten Windows 10 yüklü SSD gelince SSD'yi biçimlendirip kasama takıp temiz kurulum Windows yapacağım 😄

Yeni konular

Geri
Yukarı