ASUS P5K SE DDR2 sistemi yükseltme

Ppento

Decapat
Merhabalar elimde bir kasa var kardeşim için iyi bir seviyeye getirmek istiyorum.
ASUS p5k SE anakart
4x1GB RAM var 800MHz 1.8v
NVIDIA GeForce 9500GT 1GB Ekran Kartı
İşlemci derdim yok. Bana 8 GB'ya tamamlayacak RAM önerisi sunar mısınız veya daha iyi bir ekran kartı?
4x2GB RAM yapmak iyi olur mu veya 2x4GB? Önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'leri satın, 4 adet 2 GB RAM alın, toplamda 8 GB RAM'e ulaşın. DDR2 tek modül 4 GB RAM bulamazsınız zaten. İşlemci derdim yok deyip belirtmemişsiniz ama Q9550 veya Q9650 varsa GT 1030'u zorlamanızı tavsiye ederim. Eğer daha alt bir işlemci varsa R7 240.

RAM'leri satın, 4 adet 2 GB RAM alın, toplamda 8 GB RAM'e ulaşın. DDR2 tek modül 4 GB RAM bulamazsınız zaten. İşlemci derdim yok deyip belirtmemişsiniz ama Q9550 veya Q9650 varsa GT 1030'u zorlamanızı tavsiye ederim. Eğer daha alt bir işlemci varsa R7 240.
teşekkürler dostum ,sistemin işlemcisi "quad core ıntel core 2 quad q6600, 2.40 ghz ",birde ram al demişssinde frekans ve mhz değerleri ne olmalı sence anakarta göre birde r7 240 bu anakarta uyar mı

teşekkürler dostum ,sistemin işlemcisi "quad core ıntel core 2 quad q6600, 2.40 ghz ",birde ram al demişssinde frekans ve mhz değerleri ne olmalı sence anakarta göre birde r7 240 bu anakarta uyar mı
Q8xxx ve Q9xxx serilerinden daha eski olsa da iyi bir işlemci Q6600. Ekran kartı ve RAM alımlarını tamamladıktan sonra Q6600'ü satıp Q9xxx serisine geçebilirsiniz. 100-130 TL'ye bulunabiliyor Q9400, Q9450'ler.

RAM'lerin 800 MHz olmasına gayret edin. Zaten popüler, ana akım alışveriş sitelerinde sıfır olarak satılan DDR2 2 GB RAM'ler hep 800 MHz. İkinci eller daha ucuza bulunabiliyor ve ikinci el alacak olursanız frekansın 800 MHz olmasına dikkat edin.

R7 240, uyumlu olur anakartınızla, daha doğrusu işlemcinizle gayet uyumlu bir ikili olur, darboğaz ihtimali de olmaz. Q6600'ün, GT 1030'la da darboğaz yapmayacağı söylenmiş Technopat'ta ve diğer yerli forumlarda ama bence GT 1030'da bir miktar darboğaz riski var. Bütçenizi GT 1030'a çıkaramayacaksanız ve o kadarına çok da ihtiyacınız yoksa R7 240'tan şaşmayın.

Son düzenleme:
@Ahsapzen eyvallah dostum çok teşekkür ederim ,işlemci değişmeyi pek düşünmüyorum uğraşmak istemiyorum ve iyi bir işlemci dediğin gibi,gt 1030 pahalı kalıyor biraz ama r7 240 olabilir düşüneceğim,ram ise 2.el almayı düşünüyorum 800 mhz 4x2gb dediğin gibi,ama 2.el alırken neye dikkat etmeliyim onu pek bilemiyorum

@Ahsapzen eyvallah dostum çok teşekkür ederim ,işlemci değişmeyi pek düşünmüyorum uğraşmak istemiyorum ve iyi bir işlemci dediğin gibi,gt 1030 pahalı kalıyor biraz ama r7 240 olabilir düşüneceğim,ram ise 2.el almayı düşünüyorum 800 mhz 4x2gb dediğin gibi,ama 2.el alırken neye dikkat etmeliyim onu pek bilemiyorum
İkinci el DDR2 RAM alırken çalışıp çalışmadığına bakmak yeterli olur herhalde. Memtest86 gibi programlarla daha sağlıklı şekilde test ediliyor RAM'ler ancak DDR2 bir RAM için satıcı, buna yanaşır mı, bilemem. Belki AIDA64 ile RAM'lere stres testi yaptırabilirsiniz, daha kolay ama AIDA64 ne anlam ifade eder, bilmiyorum.

DDR2 RAM'lerde; kit veya aynı markanın aynı model ürünü olması gerekliliği, DDR3 ve özellikle DDR4 kadar yok ama denk getirebilirseniz dört RAM'i birden satan kişiden almanızı öneririm. Bu, çalışıp çalışmadığını ispat etmesi açısından daha kolay olabilir. Çünkü 512 MB, 1 GB, 2 GB gibi DDR2 RAM'leri satan kişiler; belki de aylardır, yıllardır kenarda durmuş parçaları satıyorlar muhtemelen ve bu da çalıştığına dair ispatı zorlaştırır haliyle. RAM'lerin sağlıklı olup olmadığından ziyade çalıştığına dair ispatı daha önemli bence DDR2 RAM'lerde. Diyelim ki dört adet RAM'i de satan birini buldunuz; önce iki tanesi için alışverişi yapın, iki RAM'i kendiniz test edin, bir problem yoksa diğer ikisini de alın. Rica ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı