ASUS P5KPL-AM SE anakarta SATA SSD takılır mı?

Takabilirsiniz. Bütçe nedir?

Kaliteli, sağlam:

Hocam 240 GB yeterli olur benim için zaten sadece Office dosyaları olacak. Aşağı yukarı 500 TL bandında almayı düşünüyorum. Hocam ben anakart bayağı eski olduğu için endişe ettim de uyumluluk sorunu vs. olur mu? Bir de ayrıyeten SATA kablosu alamam gerekiyor değil mi?

Hocam 240 GB yeterli olur benim için zaten sadece Office dosyaları olacak.
O zaman bunu tercih edebilirsiniz:

Bir de ayrıyeten SATA kablosu alamam gerekiyor değil mi?
Evet hocam, elinizde mevcut değilse alın. 2 adet kablo bağlıyorsunuz. Bir adet SATA Power kablosu, bu kablo güç kaynağınızdan SSD'ye bağlanıyor. Zaten güç kaynağınızda mevcut. Bir de SATA kablosu almanız gerekiyor ki SSD'yi anakarta bağlayabilesiniz.

Hocam ben anakart bayağı eski olduğu için endişe ettim de uyumluluk sorunu vs. olur mu?
Uyumluluk açısından sorun yok fakat anakartınızda SATA 3 portu yok, SATA 2 portu var. Bu yüzden SSD'nizin tam hızını alamazsınız. Şöyle ki: SATA 3 ile en fazla 600 MB/sn okuma yazma hızları elde edebilirken SATA 2'de bu değer yarıya düşüyor, 300 MB/sn hızlarını elde edebiliyorsunuz. Yani SSD'yi test ettiğinizde neden vadedilen hızları alamıyorum derseniz sebebi bu.

Dert değil, her türlü HDD'den çok çok daha hızlı oluyor. HDD'ye göre çağ atlatır.

O zaman bunu tercih edebilirsiniz:

Evet hocam, elinizde mevcut değilse alın. 2 adet kablo bağlıyorsunuz. Bir adet SATA Power kablosu, bu kablo güç kaynağınızdan SSD'ye bağlanıyor. Zaten güç kaynağınızda mevcut. Bir de SATA kablosu almanız gerekiyor ki SSD'yi anakarta bağlayabilesiniz.

Uyumluluk açısından sorun yok fakat anakartınızda SATA 3 portu yok, SATA 2 portu var. Bu yüzden SSD'nizin tam hızını alamazsınız. Şöyle ki: SATA 3 ile en fazla 600 MB/sn okuma yazma hızları elde edebilirken SATA 2'de bu değer yarıya düşüyor, 300 MB/sn hızlarını elde edebiliyorsunuz. Yani SSD'yi test ettiğinizde neden vadedilen hızları alamıyorum derseniz sebebi bu.

Dert değil, her türlü HDD'den çok çok daha hızlı oluyor. HDD'ye göre çağ atlatır.

Anladım hocam çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı