Asus P5KPL-AM SE Sisteme GTX 750 Ti

Joschka

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
ATSO GSL/Resim
Sistemim:
  • Windows 7 Pro SP1 32 Bit (64 Bit yapıcam mecburen yeni oyunlar için)
  • 667 MHz 1 + 1 2 GB RAM
  • 1 GB paylaşımlı sanırım, oyunlar için 256 MB ayrılmış NVIDIA GeForce 9500 GT ekran kartı (5 yıl önce değişti)
  • Intel pentium Dual CPU 2.2 GHz
  • Asus P5KPL-AM SE
  • Güç kaynağımda Real 250W/Peak 300W yazıyor.
Nerden bakılsa bi 7 yıllık sistem. Benim bütçem muhtemelen 500-550 lira arası ve indirim ile vatan PC'den alamyı düşünüyorum. İki seçeneğim var belki de üç (PSU değiştirmem gerekirse)
  • İlki sadece ekran kartı upgrade etmek. NVDIA GeForce GTX 750 Ti STRIX OC modeli veya Zotac GTX 750 Ti olabilir.
  • İkinci seçeneğim ise hem ekran kartını hem de RAM'i artırmak ama bütçem sınırlı olunca haliyle ekran kartı daha düşük bişi olmalı. Aklımda sanırım az güç tüketimine sahip NVIDIA GT 730 var ve 2+2 4 GB DDR2 RAM almak.
GTX 750 Ti da az güç tüketimli Maxwell mimarisine sahip hoş bi ekran kartı. Çok beğendim açıkçası. Shadow of Mordor, Watch Dogs, GTA 5, The Witcher 3 Wild Hunt vb. oyunları bu anlattıklarım bileşenlerle yüksek seviyede oynayamayacağımı biliyorum ama en azından 1280x720 veya 1024x1080'de (yanlış yazmadıysam) low-medium arası oynamaya çoktan razıyım. Uzun lafın kısası bu saydığım iki kart sistemime anakartıma uyar mı ? Güç kaynağım yeterli olur mu ve performans açısından hangi seçenek daha mantıklı olur?

Şimdiden çok teşekkür ederim...

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'in 4 GB olması şart. 2 GB artık hiçbir oyun için yeterli değil. Ekran kartını da değiştirmeniz gerek ama anakartınız GTX 750 Ti ile uyumlu olmayabilir, bunu belirteyim.
Bence anakart açısından sorun olmaz pek sanmıyorum ben pci express 2.0 destekli anakartımda daha önce pci express 3.0 ekran kartını sorunsuz kullanmakta idim.

Rami en az 4GB yapıp birde kaliteli ve gerçek bir 400W alırsanız rahatlıkla kullanabilirsiniz kartı zaten 750Tİ maxwell mimarisine sahip olduğundan az güç tüketiyor.

Nvidia gt730 ve 4 gb ram mi yoksa Nvidia GTX750 ti ve 2 gb ram mi ? Bu iki seçenekten hangisi oyun performasnı açısından daha mantıklı?Eğer GTX750 ti alırsam rami anca 5 aya falan 4 gb yapabilirim ki ben bu ay iki seçimden birini alcam muhtemelen direkt oyunları yükleyip oynamaya başlarım.

Nvidia gt730 ve 4 gb ram mi yoksa Nvidia GTX750 ti ve 2 gb ram mi ? Bu iki seçenekten hangisi oyun performasnı açısından daha mantıklı?Eğer GTX750 ti alırsam rami anca 5 aya falan 4 gb yapabilirim ki ben bu ay iki seçimden birini alcam muhtemelen direkt oyunları yükleyip oynamaya başlarım.
Ekran kartının ramine bakarak ekran kartı alınmaz grafik işlemcisinin gücü önemli ve gtx750ti gt730'dan nerdeyse 9-10 kat daha güçlü bir kart gt730 gta 5'i 1080p'de lowda 30 fpsde kaldıramıyorken gtx750 ti high-very high karışımı 45 fps civarında kaldırıyor.

Neredeyse aynı kasalara sahibiz geçen sene ekran kartı bozulunca GT 420 almıştım, gtx değil de GT modellere bakabilirsiniz. Daha ucuz olacaktır.

Ekran kartının ramine bakarak ekran kartı alınmaz grafik işlemcisinin gücü önemli ve gtx750ti gt730'dan nerdeyse 9-10 kat daha güçlü bir kart gt730 gta 5'i 1080p'de lowda 30 fpsde kaldıramıyorken gtx750 ti high-very high karışımı 45 fps civarında kaldırıyor.
Bütçem kesin olarak artık 650 lira günümüz oyunlarını ilk başta belirttiğim sistem ile low-medium-high arası 1280x768 de 30-45 fps oynamak istiyorum akıcı olsun yeter.Belirttiğim bütçe ile istediğim ayarı yakalayabilmek için siz nasıl değişiklikler önerirsiniz, hangi model markalar almam gerekir?Psu muhtemelen değişecek çünkü 7 yıllık casper ın 250 veya 300 watt olması lazım(bütçede psu da dahil).

Bütçem kesin olarak artık 650 lira günümüz oyunlarını ilk başta belirttiğim sistem ile low-medium-high arası 1280x768 de 30-45 fps oynamak istiyorum akıcı olsun yeter.Belirttiğim bütçe ile istediğim ayarı yakalayabilmek için siz nasıl değişiklikler önerirsiniz, hangi model markalar almam gerekir?Psu muhtemelen değişecek çünkü 7 yıllık casper ın 250 veya 300 watt olması lazım(bütçede psu da dahil).
İşlemciniz eski olduğundan çok büyük ekran kartlarında darboğaz yapacaktır yoksa 650 liralık önerecektim neyse size Amd nin R7 265 modelini ve 500W'lık corsair psu önerebilirim.Ancak bu kartta bile darboğaz olabilir onu söyleyim.En z 4 çekirdek işlemci artık şart oyunlarda.

Asus Amd Radeon R7 265 2GB 256Bit GDDR5 (DX12) PCI-E 3.0 Fiyatı

Corsair Builder VS550 550W 80+ Power Supply (CP-9020097-EU) Fiyatı

Kesin bir değişiklik şart. Ama bu kasa için değil.
Sıfır 1150 anakart, 4GB DDR3 bellek, G3258 işlemci ve 400-450watt güç kaynağı alırsanız toplamı 600 lira yapar. 50 lira para artar. Şuan mevcut olan parçaları da en az 100 liraya satmanız lazım. Toplamda 150-200 lira paranız olur. İşinize yarayacak kadar da bu paraya yeni bir ekran kartı alırsız. Hem eski makinenizden de kurtulmuş olursunuz.
Eski parçaları satamazsanız bile bilgisayarcıya götürüp ekran kartı karşılığında değiştirme yapabilirsiniz.

Kesin bir değişiklik şart. Ama bu kasa için değil.
Sıfır 1150 anakart, 4GB DDR3 bellek, G3258 işlemci ve 400-450watt güç kaynağı alırsanız toplamı 600 lira yapar. 50 lira para artar. Şuan mevcut olan parçaları da en az 100 liraya satmanız lazım. Toplamda 150-200 lira paranız olur. İşinize yarayacak kadar da bu paraya yeni bir ekran kartı alırsız. Hem eski makinenizden de kurtulmuş olursunuz.
Eski parçaları satamazsanız bile bilgisayarcıya götürüp ekran kartı karşılığında değiştirme yapabilirsiniz.
Ben direkt işi halletmek istiyorum hani dediğinizi yaparsam bi daha para biriktirip bi daha iyi bi ekran kartı almam gerekecek. Youtube a kendi sistemimi yazdım işlemci aynı ram aynı ekran kartı gt730 olan bi adam bu saydığım oyunlarda çok hafif kasma yaşıyo ama o da yüksek çözünürlük ve high da oynuyo hani ben gt 730 dan kat ve kat üstün bir kart olan gtx 750 ti alıp oyunlarda ondan daha iyi performans göstereceğini düşünüyorum.O yüzden 400 watt lık bi psu ve Nvidia Strix GTX750 ti ın beni idare edebileceğini düşünüyorum inşallah yanılmıyorumdur.Bu konuda sizin fikirleriniz nelerdir ?

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı