Asus P5KPL Anakart, SSD Uyumlu mudur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

soulmy

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Fen ve Teknoloji Öğretmeni
Arkadaşlar merhaba

Bugün durup dururken SSD ile ilgili videolara bakayım dedim. "SSD nedir, ne değildir?" az çok biliyorum. Ama "SSD alırken ne gibi özelliklere bakmak gerekir?" diye kapsamlı bir araştırma yaptım. Tabi bazı sorulara cevap bulamadım ne yazıkki :(

Lafı fazla uzatmadan aklıma takılan birkaç soruyu sormak istiyorum:

1. SSD'lerde trim diye bir özellikten bahsediliyor. Performans için olmazsa olmazlardan... Bunu kullanmak için BIOS'tan AHCI modunu aktif etmek gerekiyormuş. Benim BIOS'ta böyle birşey göremedim. Bu, olmadığını mı gösteriyor?
  2. Benim anakartın SATA 1, SATA 2 veya SATA3 olup olmadığını nasıl anlarım. SATA 3 olmadığı kesin de... :D
  3. Yukarıdaki 1. madde benim için olumluysa önerebileceğiniz marka ve model? (Bu soru ayrı bir konu başlığı aslında ama hazır konu açmışken bunu da sorayım. :) )

Anakart modelim ASUS P5KPL,
İşletim sistemim Windows 8 Single 32 bit
BIOS sürümüm 0703

Sanırım sistemle ilgili bu kadar bilgi yeterli. :)

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Anakartın Sata 2 destekli. Anakart sitende Serial ata 300 yani 3gb/s anlamına geliyor. 3gb/s Sata 2 olduğu anlamındadır.
Serial Ata 600 olsa idi buda 6gb/s Yani Sate 3 olduğu alamında olur.
0805 sürüm bios'un mevcut güncelliyebilirsin, Ahcı mod olmaması imkansız gibi bişey. Biosda Başka bir adda olabilir veya iyi bakmamış olabilirsin menülere ve alt başlıklara. Örneğin raid mod adı altında olabilir disk ile ilgili bölümlere iyice bak.

150/300 yazan yer 150 ve 300 yani Sata1 ve Sata2 takabileceğini yazıyor anakart eski olduğu için de Sata 3 olanı yazmamışlar. Ancak tüm sata diskleri destekler.
Ahcı mod her zaman gözükür, Biosdan görüntüler paylaşırsan Advantec ve dediğim bölümleri çekip paylaşırsan bakarız. Şuan Klavuzdan baksam eski olduğu için yeri değişmiş veya olmadığı görülebilir(Bios eski olduğunda geçerli)

150/300 yazan yer 150 ve 300 yani Sata1 ve Sata2 takabileceğini yazıyor anakart eski olduğu için de Sata 3 olanı yazmamışlar. Ancak tüm sata diskleri destekler.
Ahcı mod her zaman gözükür, Biosdan görüntüler paylaşırsan Advantec ve dediğim bölümleri çekip paylaşırsan bakarız. Şuan Klavuzdan baksam eski olduğu için yeri değişmiş veya olmadığı görülebilir(Bios eski olduğunda geçerli)

Biraz geç oldu kusura bakmayın.

q0mo.jpg

hksx.jpg

zc7j.jpg

57ta.jpg

5a78.jpg

Resimde de görüldüğü gibi Enhanced yazıyor. Yani anakartım AHCI modunu destekliyor ve şu an o ayar açık. Doğru anlamış mıyım? ( %100 emin olmak istiyorum :) )

37h6.jpg

Evet şuan AHCI sata modda.

Teşekkürler Murat Bey. Kafamda soru işareti kalmadı :)

İlerleyen zamanlarda yine borca gireceğim anlaşılan. Peki SSD önerisi için ne diyorsunuz arkadaşlar? Hangi marka iyidir, hangisinden kesinlikle uzak durmalıyız?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı