Çözüldü Asus P5W DH Deluxe ve E5450 uyum sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Yaklaşık 2-3 hafta önce burada konu açmıştım. "750 Ti ile darboğaz yapmayacak işlemci önerileriniz nedir?" diye. Aklımdaki 4-5 işlemciyi yazmıştım ve herkes Xeon E5450 önermişti. Ben de sipariş verdim ve işlemci dün elime ulaştı.

Şimdi öncelikle anakartım 'Asus P5W DH Deluxe'. Desteklediği FSB değeri 1066. Benim aldığım işlemci ise 1333 FSB. Almadan önce araştırmamı yapmıştım modlu BIOS yüklendiği zaman herkes sorunsuz kullanıyordu bu işlemciyi.

Şimdi sorunuma gelirsek. Dün yeni işlemcimi taktım. Bilgisayarı açtım fakat Asus anakart ekranında çok uzun süre bekledi. (Bu ekran geldiğinde CPU fanı aşırı hızlanıyor) Bir türlü gitmedi o ekran. Bilgisayarı kapattım açtım yine aynı. Sonra birkaç kere bunu tekrarlayınca yine uzun süre bekledi. DEL'e basınca ya da 10 dakika falan bekledikten sonra 'Entering Setup' ekranı geldi. İşlemci kısmında Xeon E5450 3.00 GHz altında 2.40 GHz yazıyordu. Burada da uzun süre bekleyip BIOS ekranına girdi bilgisayar. ESC'den çıktığım zaman Windows yükleniyor ekrani geldi. Sonra hoşgeldiniz yazısı geldi fakat ekranın çözünürlüğü kendi kendine düşmüştü. Sonra Windows açıldı ama aşırı kasilmalar oldu. Hiçbir işlem yapamadım. Bilgisayarıma falan girmeye çalıştığımda "Windows gezgini çalışmayı durdurdu" dedi. Yine hiçbir işlem yapamadım. Tarayıcılara giremedim onlar da açılmadı. Bilgisayar bunları yaptığı için modlu BIOS'u da bir türlü yükleyemedim. Sonra bilgisayar yine kendi kendine restart attı yine açılmadı. Ben de BIOS'u modlamadigim için bunlar oluyor diye düşündüm.
Anakartim için olan modlu BIOS'u telefonumdan indirip SD karta attım. Sonra SD kartı, kart okuyucu ile bilgisayara takıp BIOS güncellemesini (modlamasını) yaptım. Güncelleme bittikten sonra bilgisayar tekrar yeniden başladı. Bu kez 'Entering Setup' kısmında 3.00 GHz yazıyordu. Yani büyük ihtimalle güncelleme başarılı oldu. Önceden 2.40 yazıyordu şimdi tam hızını gösteriyor. Fakat bilgisayar yine açılmadı. Yavaşlıktan dolayı da BIOS'a 5 dakikada falan giriyorum. Uzun süre bekledikten sonra 'F1 to resume' yazısı geliyor ve F1 e basınca BIOS'a giriyordu. ESC ye basıp çıktıktan sonra bilgisayar Windows yükleniyor ekranından sonra artık mavi ekran verip aninda kendini yeniden başlatmaya başladı.

BIOS ayarlarından Asus anakart ekranını kaldırdım, F1'e basmami bekliyordu devam etmek için. O seçeneği de kaldırdım falan ama yok fayda etmiyor. Şimdi de bilgisayar kendini resetleyip yeniden başlatıp mavi ekran veriyor. Dün gece 3 buçuğa kadar bununla uğraştım bir türlü halledemedim. Eski işlemcimi (E6600) takınca sorunsuz çalışıyor fakat Xeon'u bir türlü çalıştıramadım. Sorun anakartta değildir diye düşünüyorum çünkü eski işlemciyi taktığım zaman açılıyor bilgisayar eskisi gibi. RAM'lerde falan da sorun olamaz yeni aldım zaten. Ekran kartı da yeni hepsini bir aldım onlarda da sorun yok. Şimdi sorun islemcide mi yoksa ben mi işlemciyi anakarta modlayamıyorum?

Denediğim şeyler : Harddisk girişinin yerini değiştirdim, BIOS pilini çıkartıp tekrar taktım, işlemciyi ve fanı çıkarttım tekrar taktım, termal macunu yeniledim, anakartı defalarca söküp tekrar takmayı denedim.

Yardımlarınızı bekliyorum lütfen bilen varsa yardım etsin. :( Eğer sorun işlemcide ise bunu nasıl anlayabilir ve emin olabilirim? Çözümü var mıdır? Aliexpress'ten aldım iade edemem. Teşekkürler şimdiden cevaplarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba Bknz buraya girip CTRL-F ile P5W DH Deluxe yazıp bios'u modlamanız gerekiyor.

Bulamassanız bios sürümü link : Tıklayınız

Sorununuza gelelim şöyle açıklayayım sizin eski işlemciniz Windows'un sürümleriyle uyumlu fakat Xeon E5450 ise windows 8 8.1 10 sürümlerini çalıştırmıyor çünkü bios modlamanız gerekiyor.

Ben aşağı da video çekmiştim G41-M-COMBO anakart için aynı taktik ile güncelleyebilirsiniz.

Asus'un kendi update güncelleme programı ile güncellebilirsiniz.

@Recep Baltaş abinin bir Rehberi var.

Bknz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çok teşekkürler cevap için. Şu an evde değilim. En fazla 2 gün içerisinde evde olacağım ve tekrar deneyeceğim anlattığınız gibi. Bu arada Windows 7 Ultimate 64 Bit işletim sistemi kullanıyorum. Eğer yine olmazsa ve aynı hatayı alırsam, sizce Windows 7'nin farklı bir sürümünü yüklemeyi denemeli miyim? Windows 7 Professional ya da Enterprise gibi? Teşekkürler
Sorunu an itibari ile çözmüş bulunmaktayım. Altta vereceğim videoda yapıldığı gibi CPU frekansını 333'den 266'ya çektim. BIOS modunu tekrar yükledim ve sorunum çözüldü. 1-2 gün daha çözemesem yeni işlemciye bakmaya başlayacaktım. İlerde bu sorunu yaşayan olursa diye yazıyorum buraya da. Alttaki 2 videoyu da dikkatle izleyip ayarları aynen videodaki gibi yapın.

Not: İkinci video benim anakartım için. Daha doğrusu benimki gibi 1066 fsb üzerini desteklemeyen anakartlar için. İşlemcinin hızı, anakarta fazla geldiği için biraz aşağı çekmek zorundayız maalesef.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Merhaba Bknz buraya girip CTRL-F ile P5W DH Deluxe yazıp bios'u modlamanız gerekiyor.

Sorununuza gelelim şöyle açıklayayım sizin eski işlemciniz Windows'un sürümleriyle uyumlu fakat Xeon E5450 ise windows 8 8.1 10 sürümlerini çalıştırmıyor çünkü bios modlamanız gerekiyor.

Ben aşağı da video çekmiştim G41-M-COMBO anakart için aynı taktik ile güncelleyebilirsiniz.

Bknz.

Bknz.

Çok teşekkürler cevap için. Şu an evde değilim. En fazla 2 gün içerisinde evde olacağım ve tekrar deneyeceğim anlattığınız gibi. Bu arada Windows 7 Ultimate 64 Bit işletim sistemi kullanıyorum. Eğer yine olmazsa ve aynı hatayı alırsam, sizce Windows 7'nin farklı bir sürümünü yüklemeyi denemeli miyim? Windows 7 Professional ya da Enterprise gibi? Teşekkürler
Sorunu an itibari ile çözmüş bulunmaktayım. Altta vereceğim videoda yapıldığı gibi CPU frekansını 333'den 266'ya çektim. BIOS modunu tekrar yükledim ve sorunum çözüldü. 1-2 gün daha çözemesem yeni işlemciye bakmaya başlayacaktım. İlerde bu sorunu yaşayan olursa diye yazıyorum buraya da. Alttaki 2 videoyu da dikkatle izleyip ayarları aynen videodaki gibi yapın.

Not: İkinci video benim anakartım için. Daha doğrusu benimki gibi 1066 fsb üzerini desteklemeyen anakartlar için. İşlemcinin hızı, anakarta fazla geldiği için biraz aşağı çekmek zorundayız maalesef.

Son düzenleme:
Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı