ASUS P8H61-M LX R2.0 İşlemci Soket Pinlerinin Yamulması

lovestrat.com

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. ASUS P8H61-M LX R2.0 anakartımın işlemci soket pinlerini söküm esnasında yamulttum. Bir fotoğraf attım, durumu oradan değerlendirebilirsiniz.
Nerede tamir ettirmeliyim? Bana ne kadara mal olur?

Cevaplarınızı bekliyorum. (6 aydır işsizim maddiyat olarak sıkıntılıyım.)

Bir bilgisayarcıya götürüp durumu gösterdim. Bilgisayarcı tamir etmeye çalışırken ters yöne bakan diğer pin iğnelerini de farklı yöne yamultmuş ve kart iyice çöp duruma geldi ve bunu ben yapmadım diğerek üste çıkmaya çalıştı nitekim daha önce resmini çekmediğim için ıspatlıyamadım ve çöp anakart ile evime dönmek durumunda kaldım sonrasında bu konuyu Google amcaya sormak durumunda kaldım. Yeni bir sistem toplayacak param yok 1155 soket anakart arayışına koyuldum. Yalnız piyasa da ASUS ne MSI ne Gigabyte anakart ikinci ekini bulamadım. Olanlarda arızalı benim yapamayacağım türden. Piyasa da sıfır ürünler var onlarada param yetmiyor anlıyacağınız elimde anakart hariç tüm malzemeler patladı. 1 adet Intel I53440 işlemci 1 adet DDR3 1800 MHZ RAM 1 adet 2 GB ekran kartı boş halde evde yatıyor.

750W güç kaynağı. Bu sistemide zaten çalıştığım dönemde her parçasını ayrı ayrı alarak 8 ayda toplamıtım 2 ay çalışıp işlemci aldım 1 ay çalışıp RAM aldım gibi.

Forum sitelerini araştırıp soket değişimi ile ilgili yöntemler var olduğunu öğrendim. BGA makineleri ile soket yuvasını söküp, yerine yeni soket yuvasını takıyorlarmış. Yalnız yuvayı yurt içinde bulmak neredeyse imkansız. Yurt dışından getirsem yine masraf olacak. Bir de BGA kullanan birine gitmem gerekecek. Ve onlarda BGA makikesinin herkeste bulunmamasından kaynaklı ne kadar fiyat çekerler allah bilir.

Bana bir fikir önerin arkadaşlar. Nasıl bu işin içinden çıkabilirim?

20180622_174911.jpeg
Yardımcı olabilecek kimse yokmu?

Son düzenleme:
Arkadaşım daha kötüsü benim başıma geldi reset atıyordu bilgisayar. Artık psikolojim bozulmuştu. Para var arızayı bulan yoktu. Söktüm bi baktım yamuk birbirine geçmişler.
Aldım elime büyüteçi dikiş ignesini. Telefonun flashıyla ışık tutarak teker teker düzelttim 1 saat boyunca. Öyle yap.

sorunumu cozdum anakarti nazikce yormadan masa ustune yatırdım. sonra elime ince uclu bir tornavıda ve cekiç aldim basladım vurmaya ben vurdukca o dagıldı derken param parca yaptım sonra gıttım bilgisayarcıya yeni bir tane aldim

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı