ASUS P8H61-M Pro anakartta DRAM LED ışığı yanıyor

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Merhaba arkadaşlar, şu an kullanılan bu anakart işlemci RAM seti birkaç ay önce sorunsuzca beraber çalışan parçalardı. Düzgünce kaldırılıp saklanmıştı. RAM vs üstünden hiç çıkarılmadı. Sol slota tek bir adet RAM takınca dram_led yazılı yerde LED ışık yanıyor. Eğer ki sağ slota takarsam sorunsuzca sistem çalışıyor. İki slota da RAM takarsam yine aynı şekilde LED yanıyor. RAM'leri yer değiştirdim, tak çıkar yaptım, tek tek denedim RAM'lerde problem bulamadım sağ slotta ikisi de çalışıyor. RAM'lerin ikisi de aynı seri numarasına sahip Kingston marka RAM'lerdir. Son olarak BIOS pili ve güç kablolarını komple çıkarıp RAM'leri biraz bekleyip tekrar taktım yine olmadı. Problemi çözemedim yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam bende de benzer sorun vardı TUF 550 anakartta neredeyse 20'ye yakın site forum taradım her denileni yaptım ama sonuç alamadım iade ettim.
Anladım hocam ama bu sistem sökülmeden önce çalışıyordu sağlamdı yani. Tekrar kurunca böyle bir şey çıktı ortaya birde eski sistem bu iade edebileceğim bir yerde yok :) Bazen de yanıp sönme yapıyor.

Anladım hocam ama bu sistem sökülmeden önce çalışıyordu sağlamdı yani. Tekrar kurunca böyle bir şey çıktı ortaya bir de eski sistem bu iade edebileceğim bir yerde yok :) bazen de yanıp sönme yapıyor.

RAM'leri silgiyle sildiniz mi CPU soketinde toz kalınca da olabiliyormuş onu da kontrol edin.

Ya RAM slotu arızalı ya da işlemci içerisindeki bellek kontrolcü sıkıntılı olduğundan sol slot çalışmıyor. RAM slotunun bozuk olması daha olası çünkü bellek kontrolcü sorunlu olsaydı iki slota taktığında da sistemde görüntü alman lazımdı ancak kullanılabilir RAM düşük gözükürdü.

Ya RAM slotu arızalı ya da işlemci içerisindeki bellek kontrolcü sıkıntılı olduğundan sol slot çalışmıyor. RAM slotunun bozuk olması daha olası çünkü bellek kontrolcü sorunlu olsaydı iki slota taktığında da sistemde görüntü alman lazımdı ancak kullanılabilir RAM düşük gözükürdü.
RAM'leri silgiyle sildiniz mi CPU soketinde toz kalınca da olabiliyormuş onu da kontrol edin.
Hocam işlemci diyince siz kafam oraya gitti. Aslında hiç işlemci bile çıkarmadık biz ama yine de söktüm soket pinleri arasında minik böyle çıplak gözle ışık tutmadan görünmüyor tozmu desem kıl mı desem çok ince şeyler gördüm. Onları ince uçlu cımbızla aldım. İki ramide taktım şimdi led bir kez yanıp hemen sönüyor görüntü geliyor şuan. İşlemci fanını takmadan dedim bakalım takacağım şimdi.

Hocam işlemci diyince siz kafam oraya gitti. Aslında hiç işlemci bile çıkarmadık biz ama yine de söktüm soket pinleri arasında minik böyle çıplak gözle ışık tutmadan görünmüyor tozmu desem kıl mı desem çok ince şeyler gördüm. Onları ince uçlu cımbızla aldım. İki ramide taktım şimdi led bir kez yanıp hemen sönüyor görüntü geliyor şuan. İşlemci fanını takmadan dedim bakalım takacağım şimdi.
Hocam denediniz mi?
Ne sonuç aldınız?

Hocam denediniz mi?
Ne sonuç aldınız?
Şuan çalıştırdım şimdide ekran kartı takılıyken anakarttan görüntü veriyor bilgisayar :D

Şimdi onuda hallettim şükür sapasağlam çalışıyor :) İ5 2400+ 8gb ram + GTX 1050 takılı ufak bir oyun bilgisayarı olarak kullanılcak.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı