ASUS PG279Q Mod ve Parlaklık Ayarı Tavsiyesi

Mod kullanımı FPS moda aldığımı hatırlıyorum.
Ancak aradan çok zaman geçti modları aklımda değil. Hatta mod yapısının içine pek girmedim.

Parlaklığı en yüksek seviye olarak kullanım yapıyordum.

27 inç boyutu olsada küçük hissiyatı bırakıyor çerçeve yapısı yüzünden.
Ancak yakınlık seviyesi 60 cm olmalı.
Bu uzaklıkta panelin tamamına hakim olurken gözünüz yorulmuyor.
İnternet üzerinde 45 ile 50 cm aralıkta kullanan var.
Daha yakın olmak amaçlı 45 cm uzaklığa kadar denedim ancak gözü uzun kullanımda yoruyor.
50 ile 60 arası gidip geldim. 60 cm uzaklığa kadar tatmin olamadım ben.
Benim için 60 cm en iyisi olmuştu. Ancak bu mantık kişiden kişiye göre değişir.
En fazla uzaklık ise 65 cm olmalı. 65 den sonra küçük kalma hissini çok yansıtıyor.

Mesafe konusunda ben de dediğiniz gibi kullanıyorum. Özellikle tarayıcıda takılırken beyaz ekran gözlerimi çok yoruyor.

Şimdi hangi monitörü kullanıyorsunuz?

Şuan monitörüm yok.
Fotoğraf işleyen biri olarak aldığım monitörler IPS panel. IPS panelin sorunlu ürünleri hep bana denk geliyor. :(
Bir senedir servis raporu ile değişim veya para iadesi süreci yaşıyorum sürekli.
Aynı durumu ekran kartında yaşıyorum. Coil whine sorunu yüzünden.

Benim baktığım ve aldığım ürünlerde artık sRGB 100% olması, 10 bit olması, 2k veya 4k olması, IPS olması çok önemli.
Üzerine Adobe RGB 100% olan güzel bir monitör denk gelse güzel bir indirimle çok iyi olacak. :)

Aşağıdaki ayarları uygulayınca gözlerim daha az yorulur oldu.
Sağolsun, donanım haber formundan Interstellar adlı arkadaş bu ayarları benimle paylaştı. Kendisini buradan da anmış olayım.

IMG_20181027_005433_edit.png

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı