ASUS PG27AQDM OLED monitör tonları bozuk gözüküyor

Rsimsek

Decapat
Daha fazla  
Gti tarzı tonlarda ekranda bu şekilde bozuk girli bir görüntü oluyor. İlk aldıgım üründe de vardı. Servise gönderdim degişimden. Yenisi geldi. Ama bunda da aynı sorun var. Yabancı forumlarda gördüm. Benim gibi bu durumu paylaşanlar olmuş. Bazıları bu OLED'lerde normal oldugunu bazıları ise sorun oldugunu yazmış. Şimdi bu durum noırmalmi degilmi hiçbir YouTube incelemesinde böyle bir şeyden bahsedilmiyor. Tekrar servis sürecine girmeli miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• photo_2023-08-16_19-07-17.jpg
    photo_2023-08-16_19-07-17.jpg
    86 KB · Görüntüleme: 94
  • photo_2023-08-16_23-08-53 (2).jpg
    photo_2023-08-16_23-08-53 (2).jpg
    102,9 KB · Görüntüleme: 86
  • photo_2023-08-16_23-08-53.jpg
    photo_2023-08-16_23-08-53.jpg
    122,4 KB · Görüntüleme: 83
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu olay benim POLED ekranlı telefonumda da oluyor. Gri tonlarda parlaklık düşükken bu şekilde gözüküyor, yüksekken hiçbir sorun yok ama.

Parlaklık ayarını değiştirmeyi dene bir.

Gri ekranlarda böyle görmen normal, önemli olan normal kullanımda fark etip etmediğin. Monitörü kullandıkça ve de pixel refresh'e girdikçe ekran biraz daha uniform hale gelecektir.

Gri ekranlarda böyle görmen normal, önemli olan normal kullanımda fark etip etmediğin. Monitörü kullandıkça ve de pixel refresh'e girdikçe ekran biraz daha uniform hale gelecektir.
canlı renklerde görünmüyor ama belirli bi renk olmayan ekranlarda belli oluyor bu lg nin oled panelindede bu durum varmış sanırım yabancı forumlarda gördüm LG nin oled monitörüde bu şekilde hepsi mi böyle bazılarında hatamı var anlamadım bu kadar para verim böyle şeyler yaşamak üzücü

bu resimde yabancı forum dan aldıgım birinin birisi 3 kez degişim yapmış hepsinde varmış en son aldıgı digerlerine göre daha azmış sanırım ıps panellerde ışık sızması oldugu gibi bu oled panellerdede böyle birşey var

Bu olay benim POLED ekranlı telefonumda da oluyor. Gri tonlarda parlaklık düşükken bu şekilde gözüküyor, yüksekken hiçbir sorun yok ama.

Parlaklık ayarını değiştirmeyi dene bir.
aynen parlaklıgı arttırınca daha iyi oluyor ama monitör sayfaya göre kendi kısıp acıyor parlaklıgı ekran koruma özelligi oldugu için sabit bir parlaklıkda tutulmuyor ekran belli düzeyde degişkenlik oluyor parlaklıkda

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1,4 MB · Görüntüleme: 70
bu resimde yabancı forum dan aldıgım birinin birisi 3 kez degişim yapmış hepsinde varmış en son aldıgı digerlerine göre daha azmış sanırım ıps panellerde ışık sızması oldugu gibi bu oled panellerdede böyle birşey var
Aynen öyle, ama dediğim gibi monitörü kullandıkça (dolayıısyla monitör pixel refresh'e girdikçe) renkler daha uniform hale gelecek, daha az hissedeceksiniz. Ama öyle gri ekranı açıp incelerseniz görmeme şansınız yok.

Gri bozulması olarak geçer ve OLED'lerde yaygındır. LCD monitörlerde ışık sızması gibi düşünün. Her modelde olacak diye bir şey yok ama bazılarında denk gelebiliyor. Rahatsız olduysanız iade edip başka bir OLED ile şansınızı deneyebilirsiniz veya IPS üzerinden de devam edebilirsiniz.

Bu sorun neden oluyor?

IMG-20230814-WA0016.jpg

Emissive layer denen yere bakın, işte o renk katmanıdır. Orada bozulmalar meydana gelirse bu sorun oluşur.

Gri homojenliğini (özellikle düşük parlaklıkta) test ederseniz iyi olur. O kısımda da sorunlar olabiliyor.

Gri bozulması olarak geçer ve OLED'lerde yaygındır. LCD monitörlerde ışık sızması gibi düşünün. Her modelde olacak diye bir şey yok ama bazılarında denk gelebiliyor. Rahatsız olduysanız iade edip başka bir OLED ile şansınızı deneyebilirsiniz veya IPS üzerinden de devam edebilirsiniz.

Bu sorun neden oluyor?

Eki Görüntüle 1907087

Emissive layer denen yere bakın, işte o renk katmanıdır. Orada bozulmalar meydana gelirse bu sorun oluşur.

Gri homojenliğini (özellikle düşük parlaklıkta) test ederseniz iyi olur. O kısımda da sorunlar olabiliyor.
hocam ilk gelen üründe aşırı vardı şuan elimdeki ikinci gelen bunda daha az beki bunun hic olmaynı varmı yukarda arkadaşda normal yazmış bu durum ne kadar normal birşey zamanla düzelirmi arkadaş düzelir yazmış ama

hocam ilk gelen üründe aşırı vardı şuan elimdeki ikinci gelen bunda daha az beki bunun hic olmaynı varmı yukarda arkadaşda normal yazmış bu durum ne kadar normal birşey zamanla düzelirmi arkadaş düzelir yazmış ama
Dediğim gibi. LCD panellerdeki ışık sızmasına benziyor. Normalde olmaması lazım ama çıkabiliyor arada. Düzelme gibi bir durum olmuyor. Rahatsız olduysan direkt iade et derim.

Dediğim gibi. LCD panellerdeki ışık sızmasına benziyor. Normalde olmaması lazım ama çıkabiliyor arada. Düzelme gibi bir durum olmuyor. Rahatsız olduysan direkt iade et derim.
direk iade edmiyorum servise gitmesi gerekiyor 15 gün sürer oda degişim dediklerinde aynı model aldıgımda tekrar aynı sorunu yaşama durumumda var lg modelini alsam üste 5 bin vermem gerekiyor fatura tutarından uygulandıgı için oled panelde tek kullanacagım model bu anlıcagınız yabancıı forumlardada cok kişi bu durumu yazmış sanırım olay lgnin panelinden kaynaklı lg modellerindede varmış asusa da lg verdıgı için panneller aynı yanlış şöyle bi durum var parlaklıgı degiştirdfikce bozulmalarda degişkenlik gösteriyor yeni big yazılım güncellemesiyle düzelme ihtimali olabilecegini düşünüyorum ilk kez oled kullandıgım içinde pek bilgim yok kararsız kalmış durumdayım

Geri
Yukarı