ASUS Prime A320M-F Sistem XMP sorunu

Sodekz

Centipat
Arkadaşlar merhaba. İtopya'dan yeni bir bilgisayar aldım ve dün elime ulaştı.

Anakart ASUS Prime A320M-F + ekran kartı Gigabyte 1650 Super 4 GB + işlemci AMD Ryzen 3 1200 + 8 GB G.Skill RAM + PSU 500 Watt.

Dün bilgisayarı açtım sorunsuz bir şekilde açılıp beni BIOS ayarlarına götürdü ve RAM'in frekansını yükseltip profile 1 yaptım. Kaydedip çıktım ve kapandı bilgisayar. O saatten sonra kasa bazen açılıyor, fakat görüntü gelmiyor. Kapatıp açmaya çalıştığımda ise açılmıyor. Sorun sizce neden kaynaklı olabilir? Yardımcı olun dostlar. Cevaplayan herkese teşkkür ederim.

Not: Anakartı bozmuş olabilir miyim?

Hocam ben problemi çözdüm. Bende de aynı anakart mevcut. 3000 MHz RAM kullanıyorum. Otomatik ayar RAM'i 2666 MHz'de çalıştırıyor. BIOS'daki profilden 3000 MHz seçerseniz Ryzen işlemci desteklemediği için bilgisayar açılmıyor. Manuel olarak RAM hızını 2933 MHz'de sabitledim bir problem yaşamıyorum. Technopat YouTube kanalında manuel ayar rehberi mevcut.
Lütfen bana nasıl yapıldığını anlat çok ihtiyacım var
Hocam ben problemi çözdüm. Bende de aynı anakart mevcut. 3000 MHz RAM kullanıyorum. Otomatik ayar RAM'i 2666 MHz'de çalıştırıyor. BIOS'daki profilden 3000 MHz seçerseniz Ryzen işlemci desteklemediği için bilgisayar açılmıyor. Manuel olarak RAM hızını 2933 MHz'de sabitledim bir problem yaşamıyorum. Technopat YouTube kanalında manuel ayar rehberi mevcut.
Nasıl yaptın detaylı anlatır mısın

Geri
Yukarı