ASUS Prime B450M-K BIOS'ta takılmalar oluyor

Batuhan Yavuz

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, herkese iyi Sosyaller.
Yaklaşık 2 hafta kadar önce bir sistem toplamış bulunmaktayım. R5 3600X işlemci ve ASUS Prime B450M-K'lı bir sistem, fakat BIOS ekranına ulaştığımda sanki Mouse'u hareket ettirince donma takılma drop girme durumu söz konusu ve beni çok uğraştırıyor. Önceden kullandığım ASUS Prime H110M-K anakartımda yağ gibi akarken bu sistemde takılması kafamı karıştırdı. Bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
Not: En güncel BIOS 2006 sürümünü kullanmaktayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Takılmalar kartımı ilk aldığım günden beri yani eski BIOS sürümünden beri devam etmekte. Güncellediğim zaman sorun çözülür diye tahmin ettim fakat bir yararı olmadı.
Öncelikle BIOS sıfırlamayı dene.

İşe yaramazsa BIOS Sürümleri arasında geçiş yapmayı deneyebilirsin. Aynı sorun benim MSI B350 anakartımda da var.
Bende BIOS güncelledim ama sorun çözülmedi. B350 Anakart olduğu için BIOS sürümü yayınlamamışlar o sebeple sürümler arası geçiş yapma şansım yok.
Eğer sürümler arası geçiş yapmayı düşünürsen senin anakartın için söylüyorum, Sürüm 1820 altını yükleme. 1820 Sürümüyle Ryzen 3000 desteği geldiği için daha önce ki sürümleri yüklemeye kalkarsan PC açılmaz ve Ryzen 2000 serisi bir işlemci takmadan da açamazsın.

Sürümler arası geçiş yapmakta işe yaramazsa maalesef çözümü yok. Bu sorun hakkında bir kaç tane türkçe kaynak var onlarda da çözümle alakalı bir şey yok. Yabancı kaynaklar aynı şekilde çok çok kısıtlı. En son çare olarak anakartı garantiye yollamayı deneyebilirsin.

İşe yaramazsa BIOS sürümleri arasında geçiş yapmayı deneyebilirsin. Aynı sorun benim MSI B350 anakartımda da var.
Bende BIOS güncelledim ama sorun çözülmedi. B350 anakart olduğu için BIOS sürümü yayınlamamışlar o sebeple sürümler arası geçiş yapma şansım yok.
Eğer sürümler arası geçiş yapmayı düşünürsen senin anakartın için söylüyorum, sürüm 1820 altını yükleme. 1820 sürümüyle Ryzen 3000 desteği geldiği için daha önce ki sürümleri yüklemeye kalkarsan PC açılmaz ve Ryzen 2000 serisi bir işlemci takmadan da açamazsın.

Sürümler arası geçiş yapmakta işe yaramazsa maalesef çözümü yok. Bu sorun hakkında birkaç tane Türkçe kaynak var onlarda da çözümle alakalı bir şey yok. Yabancı kaynaklar aynı şekilde çok çok kısıtlı. En son çare olarak anakartı garantiye yollamayı deneyebilirsin.

Müsait bir zamanda deneyeceğim olmadı en kötü ihtimal bahsettiğiniz gibi garanti servisine yollayacağım. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

İşe yaramazsa BIOS sürümleri arasında geçiş yapmayı deneyebilirsin. Aynı sorun benim MSI B350 anakartımda da var.
Bende BIOS güncelledim ama sorun çözülmedi. B350 anakart olduğu için BIOS sürümü yayınlamamışlar o sebeple sürümler arası geçiş yapma şansım yok.
Eğer sürümler arası geçiş yapmayı düşünürsen senin anakartın için söylüyorum, sürüm 1820 altını yükleme. 1820 sürümüyle Ryzen 3000 desteği geldiği için daha önce ki sürümleri yüklemeye kalkarsan PC açılmaz ve Ryzen 2000 serisi bir işlemci takmadan da açamazsın.

Sürümler arası geçiş yapmakta işe yaramazsa maalesef çözümü yok. Bu sorun hakkında birkaç tane Türkçe kaynak var onlarda da çözümle alakalı bir şey yok. Yabancı kaynaklar aynı şekilde çok çok kısıtlı. En son çare olarak anakartı garantiye yollamayı deneyebilirsin.

Anakart RAM uyumsuzluğu ile alakalı olabilir mi peki? RAM desteğine baktığım zaman desteklenen RAM kitim listede bulunmuyor. Overclock da sistemim hata veriyor ekrana görüntü gelmiyor. Kullanmakta olduğum RAM:

Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram CMK8GX4M1D3000C16

x2.
Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram

Son düzenleme:

Geri
Yukarı