ASUS Prime B450M-K OC sorunu

serdar0502

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba tecnopat forum üyeleri, ASUS Prime B450M-K ve AMD Ryzen5 1600 AF var. Ama bir türlü OC yapamadım. Siyah ekran açılıyor. Cine, Prime95'de restart atıyor. Anakarta yapmam gereken ayar var mıdır? Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi yapman gerekenleri adım adım söylüyorum. BIOS'da birsürü menüler var içeriğini göremediğim için pek detaylı ayarları göremedim ama şu ayarları yapsan işini görecektir.
  1. AI tweaker kısmından Custom CPU Core ratio ayarını manual yap.
  2. Altındaki Core ratio ayarını 38 yap.
  3. Voltaj kısmından vddcr CPU voltage ayarını 1.3v yap.
  4. Vddcr CPU voltage load line calibration ayarını mode 3 veya mode 4 yap. (Hangisi sorunsuz çalışırsa)
Sonra bu saydığım ayarları BIOS'da görürsen kapat.
  1. Cool n & quiet.
  2. C1E, C-state.
  3. Core performance Boost (CPB)
  4. Apm.
  5. Spread Spectrum.
Sorunsuz çalışacaktır diye umuyorum bunları yaptıktan sonra aşağıda belirttiğim programlar ile.
  • OCCT ile 30dk test, sıcaklık 80'i geçmesin.
  • Prime 95 torture test ile 30dk test, sıcaklık 85'i geçmesin (hwinfo ile sıcaklıklara bak)
  • AIDA64 ile 20dk test, sıcaklık Max 80'i geçmesin.
Bunları yaptıktan sonra hiçbir hata çıkmadıysa yukarıda bahsettiğim.
  • CPU Core ratio ayarını 39 yap öyle dene hata verirse voltajı 1.3V'dan 1.325V'a yükselt tekrar testleri yap.
  • Ardından hatasız geçtiğinde Core ratio ayarını 40 yap testlerde hata verirse voltajı 1.338V gibi o civarda ayarla halen daha hata verirse yavaş yavaş yükselt 1.425V ayarını pek geçme.
Öyle öyle yavaş yavaş arttır ki o işlemcide 4GHz üstü için biraz uzman olmak gerekiyor ki kendi elimle yapmadığım için uzaktan ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum :)

Şimdi yapman gerekenleri adım adım söylüyorum. BIOS'da birsürü menüler var içeriğini göremediğim için pek detaylı ayarları göremedim ama şu ayarları yapsan işini görecektir.
  1. AI tweaker kısmından Custom CPU Core ratio ayarını manual yap.
  2. Altındaki Core ratio ayarını 38 yap.
  3. Voltaj kısmından vddcr CPU voltage ayarını 1.3v yap.
  4. Vddcr CPU voltage load line calibration ayarını mode 3 veya mode 4 yap. (Hangisi sorunsuz çalışırsa)
Sonra bu saydığım ayarları BIOS'da görürsen kapat.
  1. Cool n & quiet.
  2. C1E, C-state.
  3. Core performance Boost (CPB)
  4. Apm.
  5. Spread Spectrum.
Sorunsuz çalışacaktır diye umuyorum bunları yaptıktan sonra aşağıda belirttiğim programlar ile.
  • Prime 95 torture test ile 30dk test, sıcaklık 85'i geçmesin (hwinfo ile sıcaklıklara bak)
Bunları yaptıktan sonra hiçbir hata çıkmadıysa yukarıda bahsettiğim.
  • CPU Core ratio ayarını 39 yap öyle dene hata verirse voltajı 1.3V'dan 1.325V'a yükselt tekrar testleri yap.
  • Ardından hatasız geçtiğinde Core ratio ayarını 40 yap testlerde hata verirse voltajı 1.338V gibi o civarda ayarla halen daha hata verirse yavaş yavaş yükselt 1.425V ayarını pek geçme.
Öyle öyle yavaş yavaş arttır ki o işlemcide 4GHz üstü için biraz uzman olmak gerekiyor ki kendi elimle yapmadığım için uzaktan ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum :)

Belki görmüssündür. İşlemciye voltaj verirken elle değer girilmiyor.+ Tuşuna basıp artırıyorsun benim kafam orada karışıyor. Mesala 0, 04520 bu gibi her artıya bastıgında üzerine ekliyor bunu nasıl ayarlayacağım?

Belki görmüssündür. İşlemciye voltaj verirken elle değer girilmiyor.+ Tuşuna basıp artırıyorsun benim kafam orada karışıyor. Mesala 0, 04520 bu gibi her artıya bastıgında üzerine ekliyor bunu nasıl ayarlayacağım?

Biliyorum offset voltage oluyor vccdr CPU voltage ayarı vardır Auto, offset, manual şeklinde ayarlanır. Onu manual yapabilirsin. Eğer öyle bir ayar yoksa +150mV vererek başla dediklerimi harfiyan uygula. Hata vermesi durumunda +175, +187 gibi değerler ver ama çarpanı en fazla 40 yap fazlasına gerek yok derim 4GHz yeterli :)

Son düzenleme:
Biliyorum offset voltage oluyor vccdr CPU voltage ayarı vardır Auto, offset, manual şeklinde ayarlanır. Onu manual yapabilirsin. Eğer öyle bir ayar yoksa +150MV vererek başla dediklerimi harfiyan uygula. Hata vermesi durumunda +175, +187 gibi değerler ver ama çarpanı en fazla 40 yap fazlasına gerek yok derim 4GHz yeterli :)

Oldu teşekkür ederim. Bunda manual voltaj veremiyorsun bence ofset mode bir de Auto var.

Oldu teşekkür ederim. Bunda manual voltaj veremiyorsun bence ofset mode bir de Auto var.

Doğrudur belirttiğim testler;

Bu testlerde sorunsuz şekilde geçtiysen sorun yoktur bu arada hwinfo ile sensor kısmını detaylıca fotoğraflarını atabilir misiniz?

Bende voltaj değeri giremiyorum manuel almama rağmen override, offset, Auto ve manuel var Auto'da arada 1.438 değerine kadar çıkıyor işlemcim. Manuele aldığımda bir türlü değeri değiştirmedim. Sorun nedir? İşlemci R7 3700X anakart X570 Prime Pro.

Bende voltaj değeri giremiyorum manuel almama rağmen override, offset, Auto ve manuel var Auto'da arada 1.438 değerine kadar çıkıyor işlemcim. Manuele aldığımda bir türlü değeri değiştirmedim. Sorun nedir? İşlemci R7 3700X anakart X570 Prime Pro.

Pbo ve CPB ayarı açıksa CPU kendisini duruma göre belli bir çapta overclock eder yani fazladan voltaj verebilir. Kapatırsan Auto ayarında daha az voltaj çekecektir fakat işlemci Turbo frekanslara çıkamayacaktır Max 3.6GHz olacaktır. (Overclock etmediğiniz sürece)

Geri
Yukarı