ASUS Prime B550M-K, BIOS güncellenirken bozuldu

Febaso

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Kingston 8gb 3200mhz Fury Beast (2x8)
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Herkese merhaba.
Dün akşam, yeni aldığım sistemin bütün parçalarını toplayıp bu sabah Windows 11 kurulumunu gerçekleştirdim, Google falan kurdum.
Sonra BIOS'u güncellemek istedim. Ana kartım, ASUS Prime B550M-K. Üzerinde 2803 sürümü yüklüydü ben de sitesinden son sürüm 3402'yi indirdim.
BIOS'tan her zamanki gibi Update ettikten sonra; her şey tamamlandı, restart tuşuna basın dedi.
Bastıktan sonra bilgisayar kapandı ve hiçbir şey olmadı. Simsiyah ekranda kaldı tepki veya açılıp kapanma hiçbir şey yok. Normalde açılıp kapanması ve tekrar BIOS'a girmesi gerekiyordu.
Bayağı bir süre bekledikten sonra mecbur bilgisayarı tuşundan kapattım.

Şu an siyah ekran veriyor monitör bile açılmıyor. (monitörde ve bağlantıda sıkıntı olmadığına eminim.). Sadece kasa fanları ve ışıkları açık ama onlarda direkt PSU'ya bağlı.

Her şeyi denedim; BIOS pilini çıkarttım, clrtc pinlerini tornavida ile resetlemeyi denedim RAM'leri taktım çıkarttım slotlarını değiştirdim, eski anakartımı (ASUS GeForce GTX 1060 3GB) taktım vs.
nitekim hiçbir şey olmadı. Bazı ana kartlarda flashback diye bir özellik varmış ama bende o özellik yok.
Ekran kartını bozuldu mu acaba diye başka bilgisayara takıp kontrol ettim Allah'tan onda bir şey yok.

sistem özellikleri: ASUS Prime B550M-K, ASUS Dual GeForce RTX 4060 OC, AMD Ryzen 5 5600, Kingston 8 GB 3200MHz Fury Beast (2x8),Kingston NV2 NVMe PCI-e 4.0 SSD.

BIOS driverlerinin sayfası.

Ne yapmam gerekir bir akıl verebilecek var mı?

Eğer düzeltemezsem bir tamirciye vereceğim belki onlar bir şekilde yapabilir. BIOS başka bir işlemci içinse ve onlarda varsa değiştirerek eski haline getirir belki diye düşünüyorum.
Olmadı en son çare garantiye vereceğim. Benden bir hata olduğunu düşünmüyorum. Elektrik kesilmedi veya olmadık bir zamanda sistemi kapatmadım. Her zamanki gibi Update ettim.

Son düzenleme:
Anakarta bir buzzer takıp hata sesini dinlemek lazım, sorun nerede anlayamayız, eğer BIOS bozulmadıysa.

Yanıtın için teşekkür ederim. Tamirciye verirsem takmalarını isteyeceğim.

Merhaba sonradan okuyan arkadaşlar için:
Bu gün bilgisayarımı güvendiğim bir tamirciye götürdüm olanları anlattım. Ana kartı garantiye vermemi söyledi hiç ellemezsek daha iyi zaten %99 BIOS arızasıdır dedi. Kartı söktüm kutusuna koydum, yarın işlemleri yapacağım. Devamında ne olduğunu yazacağım.

Son düzenleme:
Yanıtın için teşekkür ederim. Tamirciye verirsem takmalarını isteyeceğim.

Merhaba sonradan okuyan arkadaşlar için:
Bugün bilgisayarımı güvendiğim bir tamirciye götürdüm olanları anlattım. Anakartı garantiye vermemi söyledi hiç ellemezsek daha iyi zaten %99 BIOS arızasıdır dedi. Kartı söktüm kutusuna koydum, yarın işlemleri yapacağım. Devamında ne olduğunu yazacağım.

En kötü ihtimali BIOS çökmesiydi, servis yeniden BIOS yazıp gönderecektir, geçmiş olsun.

En kötü ihtimali BIOS çökmesiydi, servis yeniden BIOS yazıp gönderecektir, geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Dün kargoya değişim talebi ile verdim araya hafta sonu girmeseydi iyiydi ama olsun. Geç olsun güç olmasın. Sizce yeni gelen karta da BIOS'u upgrade etmeye çalışmalı mıyım yoksa yeter mi?

BIOS güncelleyebilirsiniz, çok nadir oluşan bir durum sizinki.
Tamamdır. Eğer yeni kart gönderirlerse ne yapacağıma bakacağım.
Yanıtınız için teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba:
Ana kartı önce aldığım site üzerinden değişim talebinde bulundum ama açılan kutuların iadesinin mevzuata aykırı olması nedeni ile reddedildi.
Aldığım siteyi aradım ASUS yetkili servise ulaşın onlar da yardım etmezse evraklarıyla beraber bize geri dönün dediler.

Doldurması 1 saat süren ''ön'' iade formu oluşturduktan sonra gelen kod ile birlikte kurye adresimden aldı. (4 gün beklettikten sonra. Kargo şirketi sağ olsun.)
Kart onlara ulaştıktan 2 gün sonra ancak işleme aldılar.

Kartı monte ederken üzerine çok az, kürdan ucu kadar macun damlamıştı.
Hiç şikayeti bile araştırmadan fiziksel hasar var garanti kapsamı dışındadır diye beni aradılar.
Ne benim bununlar ilgili sorunum oldu ne de tamire bir engel teşkil ediyor öylece damla var biz buna bakmayız deyip reddettiler. Benim derdim ne bunların derdi ne.

Onarım ücreti kartın kendinden daha pahalı olduğu için direkt 4500 liraya değişimi tavsiye ettiler. Zaten kendisini ben 3200'e aldım. Üzerine de kargo ücretini işlem yaptırmadığım için bana kestiler.

Gençler sizce ne yapmalıyım? Bunların uğraşacağı yok deyip tamirciye mi vereyim, yenisini mi alayım, aldığım siteye geri mi döneyim yoksa tüketici haklarına mı başvurayım.
Bu işten çok sıkıldım. Parçaları toplayalı 1 ay oldu bunlarla uğraşmaktan gına geldi.

Arkadaşlar merhaba:
Ana kartı önce aldığım site üzerinden değişim talebinde bulundum ama açılan kutuların iadesinin mevzuata aykırı olması nedeni ile reddedildi.
Aldığım siteyi aradım ASUS yetkili servise ulaşın onlar da yardım etmezse evraklarıyla beraber bize geri dönün dediler.

Doldurması 1 saat süren ''ön'' iade formu oluşturduktan sonra gelen kod ile birlikte kurye adresimden aldı. (4 gün beklettikten sonra. Kargo şirketi sağ olsun.)

Hiç şikayeti bile araştırmadan fiziksel hasar var garanti kapsamı dışındadır diye beni aradılar.
Ne benim bununlar ilgili sorunum oldu ne de tamire bir engel teşkil ediyor öylece damla var biz buna bakmayız deyip reddettiler. Benim derdim ne bunların derdi ne.

Onarım ücreti kartın kendinden daha pahalı olduğu için direkt 4500 liraya değişimi tavsiye ettiler. Zaten kendisini ben 3200'e aldım. Üzerine de kargo ücretini işlem yaptırmadığım için bana kestiler.

Gençler sizce ne yapmalıyım? Bunların uğraşacağı yok deyip tamirciye mi vereyim, yenisini mi alayım, aldığım siteye geri mi döneyim yoksa tüketici haklarına mı başvurayım.
Bu işten çok sıkıldım. Parçaları toplayalı 1 ay oldu bunlarla uğraşmaktan gına geldi.
14.12.2023
Gençler kart geldi, 135 TL kargo ücreti çıktı. Daha fazla uğraşmak istemedim direkt tamirciye verdim.
Bir günde tamir etti 600 TL tuttu. Şu an termal macunun gelmesini bekliyorum. Gelince monte edip ne olduğunu yazacağım.

Son düzenleme:

Arkadaşlar merhaba:

14.12.2023
Gençler kart geldi, 135 TL kargo ücreti çıktı. Daha fazla uğraşmak istemedim direkt tamirciye verdim.
Bir günde tamir etti 600 TL tuttu. Şu an termal macunun gelmesini bekliyorum. Gelince monte edip ne olduğunu yazacağım.
Hocam bendede aynı sorun oldu sen kartı nerden aldın ben incehesaptan almıştım teknik servis için onlara göndericem Müşteri memnuniyetine önem veren sevdiğim bir firma inşallah benim işim çözülür seninle aynı sorunları yaşamam zaten gece uyuyamadım düşünmekten :D Allah yardımcımız olsun

Geri
Yukarı