Çözüldü ASUS Prime B650-Plus anakarta MSI RTX 4070 Ti montajı nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mirketcan

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI Geforce RTX 4070ti GamingxTrio 12GB
AMD Ryzen 7 7700X 4.70GHz 8 çekirdek 32MB AM5 İşlemci
ASUS Prime B650-Plus AM5 DDR5 ATX Anakart
MSI MPG A850G 850W 80+ Power Supply
MSI MAG CoreLiquid 240R V2 240mm Sıvı Soğutucu
SAMSUNG 990 Pro 7450/6900MB/s NCMe M.2 SSD
KİNGSTON Fury Beast RGB 5200MHz CL40 (2x16) 32GB Ram
COOLER MASTER Masterbox TD500 Mesh V2
Bir siteden topladığım kasada Cooler Master TD500 Mesh V2, ASUS Prime B650-Plus ve MSI RTX 4070 Ti Gaming xTrio parçaları var. Kasa evime ekran kartı hariç bütün parçaları takılı halde geldi. Fotoğraflarda olduğu gibi yuvaya ekran kartını oturtunca metal parçası kasadan dolayı yuvaya girmesini engelliyor. Ne yapabilirim? Ekran kartım kasa veya anakartla uyumsuz mu? Yoksa ben mi yanlış yapıyorum? Videolu da anlattım linkte.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

IMG_9028.jpeg
IMG_9027.jpeg

Son düzenleme:
Çözüm
Kasanin videoyuda izledim 4070 Ti hatta 4080 takan bile var... Kasayi bir her acidan video olarak cekme sansin var mı? Benim bile aklima takildi :D
Taktım bu arada fotoğrafta mavi işaretli yeri zorlayarak geriye doğru esnettim biraz. Öyle yapınca takılmadı bi yere cuk oturdu.
Konuyu düzenledim video da ekledim daha anlaşılır olması açısından. Dediğiniz gibi yamukluk da yok hocam ben anlamadım.

Kasanızın modelini belirtir misiniz yüksek ihtimal ekran kartı kasaya küçük geliyor.

Hocam o zaman ya anakart montajında hata var ya da kasada sıkıntı var. Çünkü normalde o iki tırnak anakart ile kasa arasında yani içeride kalmalı. Bazen yamulmuş olabiliyor o tırnaklar eğer yamukluk varsa düzeltin elinizle eğilen bir parça o kırılmaz. Tabi ani yüklenmeyin yine de hafif hafif. Eğer düz ise yamukluk yoksa anakartın kasanın vida yerlerine doğru oturduğundan emin olun belki yamukluk oradadır.
Konuyu düzenledim video da ekledim daha anlaşılır olması açısından. Dediğiniz gibi yamukluk da yok hocam ben anlamadım.
Kasanızın modelini belirtir misiniz yüksek ihtimal ekran kartı kasaya küçük geliyor.
Cooler Master Masterbox TD500 Mesh V2

Vallahi hocam inanın ben çözemedim son ihtimal metal braketin montajında hata olabilir. Ekran kartındaki o metal parça ile kartın kendisi arasında ya da portlar arasında bir boşluk var mı böyle vidayı sıksanız düzelecek gibi bir boşluk?

Vallahi hocam inanın ben çözemedim son ihtimal metal braketin montajında hata olabilir. Ekran kartındaki o metal parça ile kartın kendisi arasında ya da portlar arasında bir boşluk var mı böyle vidayı sıksanız düzelecek gibi bir boşluk?
Sormayın bende çözemedim. Evet var biraz. Şüphelendiğiniz gibi yamulma yok ama.

Sormayın bende çözemedim. Evet var biraz. Şüphelendiğiniz gibi yamulma yok ama.
Belki son ihtimal metal braket tam oturmamış olabilir. O vidalı bir parça kolayca sökülüp takılabiliyor isterseniz bir deneyin vidalar boyalı değilse garanti dışı kalmaz diye düşünüyorum. Eğer garanti riski varsa hiç denemeyin. Normalde kasa farkı olmaksızın o iki tırnağın araya girmesi lazım kasanın anakartın ekran kartının ne olduğu farketmez. Kart enden boydan sığmaz o ayrı ama o metal hepsinde aynı sadece Low Profile dedikleri kısa kartlar var ama onların da tırnağı öyle sadece kart en ve boy olarak daha kısa oluyor. Yani parçalardan birinde montaj hatası var başka açıklaması yok. Ya da orada sökülebilir bir parça vardır o metal parçanın tırnaklarının denk geldiği yerde diyeceğim ama videoya da baktım öyle bir şey görünmüyor. Son ihtimal kasanın kullanma kılavuzu varsa ekran kartı montaj talimatı olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?

Belki son ihtimal metal braket tam oturmamış olabilir. O vidalı bir parça kolayca sökülüp takılabiliyor isterseniz bir deneyin vidalar boyalı değilse garanti dışı kalmaz diye düşünüyorum. Eğer garanti riski varsa hiç denemeyin. Normalde kasa farkı olmaksızın o iki tırnağın araya girmesi lazım kasanın anakartın ekran kartının ne olduğu farketmez. Kart enden boydan sığmaz o ayrı ama o metal hepsinde aynı sadece Low Profile dedikleri kısa kartlar var ama onların da tırnağı öyle sadece kart en ve boy olarak daha kısa oluyor. Yani parçalardan birinde montaj hatası var başka açıklaması yok. Ya da orada sökülebilir bir parça vardır o metal parçanın tırnaklarının denk geldiği yerde diyeceğim ama videoya da baktım öyle bir şey görünmüyor. Son ihtimal kasanın kullanma kılavuzu varsa ekran kartı montaj talimatı olup olmadığını kontrol edebilir misiniz?
Montaj için klavuz çıktı evet. O kasadaki çıkarılabilen yerleri de çıkardım kılavuzdaki gibi yapıyorum. Yüksek ihtimal dediğiniz gibi montajlamasında bir hata olabilir. Çünkü aynı kasa aynı ekran kartıyla YouTube’da toplayanlara baktım ‘tık’diye oturtuyorlar çok kolay bi şekilde. Benim aklım mantığım ermedi bu işe. Acaba ekran kartının tırnaklarının denk geldiği yerleri kessem mi bi şekilde. 😂 O kadar para verdim evlat acısı gibi geliyor şu an. Bi şekilde takmam lazım o parçayı.

Yani orada dediğim gibi ya metal parça fazla dışarıda ya anakart fazla kasaya yakın montajlı ya da kasanın kendisi sıkıntılı. Anakart montajı için kasada zaten vida yerleri oluyor onu yanlış montajlamak çok zor. Kasalar ve kartlar da dediğim gibi standart. Ya kasada ya da metal brakette sıkıntı var. Orayı kesmenizi tavsiye etmem hocam kart bozuk çıkarsa ya da bozulursa eyvah derim 😂.

Yani orada dediğim gibi ya metal parça fazla dışarıda ya anakart fazla kasaya yakın montajlı ya da kasanın kendisi sıkıntılı. Anakart montajı için kasada zaten vida yerleri oluyor onu yanlış montajlamak çok zor. Kasalar ve kartlar da dediğim gibi standart. Ya kasada ya da metal brakette sıkıntı var. Orayı kesmenizi tavsiye etmem hocam kart bozuk çıkarsa ya da bozulursa eyvah derim 😂.
Merak ettiğim topladığım site nasıl takıp test etti. Test süreci diye 3 gün beklettiler. Çok merak ediyorum gerçekten.

Kasanin denk gelen yerini kirardim ben muhtemelen 😅
Aklımdan o geçiyor cidden 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı