ASUS Prime B650M-A Wi-Fi II BIOS güncelle denildiği an kapandı

attackred

Kilopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill Flare X5 6000 Mhz 2x16 GB
İşlemci
Ryzen 5 7500f
Selam,
Sistem aldım ve BIOS sürümü çok geri kaldığı için güncellemek istedim. USB'yi hazırladım, gördü sıkıntı yok ama güncelle dediğim an sistem kendini kapattı. Şimdi kasa RGB'leri, fanlar çalışıyor ama ekran yok. Ne yapabilirim?

Flashback ile güncellemeyi dene.
onu nasıl yapabilirim? kasa olarak ilk defa sistem topladım normalde hep laptopta çözüyordum sorunsuz şimdi gelmiyor ekran çok stres altında kaldım

1 dk kadar kapalı bekledim tekrar açtım, kurtarma ekranları geldi önce sonra tekrar başlat diyince düzeldi. Tövbe, kalsın milattan önce bios sürümünde dokunmam daha yeter yaşadığım şu stres gece gece :D

kendini kapaması normaldi keşke karışmasaydın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video yu izleseydin keşke.

kendini kapaması normaldi keşke karışmasaydın
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video yu izleseydin keşke.
Bu video özelinde izlediysem hatırlamıyorum. Ama resmi dokümanlardaki videolara kadar 40 tane kaynaktan güncellemeyi araştırdım, hiçbirinde bende verdiği tepkiyi vermiyor. Yeniden başlatma süreci ilerleme barıyla beraber oluyor. Bende güncelle dediğin anda sistem kendini kapatıyor komple ve sonra yeniden başlıyor. Flasback ile de denedim o da güncellemedi. Devam edip de risk almak istemedim :D

Konuya şöyle bir güncelleme yapıyorum.

Bu anakartta, ezflash ile bios güncellemeden önce EXPO yu kapatmak gerekiyor.
Aksi taktirde güncelleme başlarken usbler ve görüntü gidiyor ve güncelleme yapmıyor.

Eğer görüntü giderse cmos reset yapmanız gerekiyor.

Çözüm redditte paylaşılmış bende oradan gördüm. Çok bilinen bir bilgi değil.

AMD ddr5 anladığım kadarı ile biraz sıkıntılı bir platform henüz.

Son düzenleme:
Konuya şöyle bir güncelleme yapıyorum.

Bu anakartta, ezflash ile bios güncellemeden önce EXPO yu kapatmak gerekiyor.
Aksi taktirde güncelleme başlarken usbler ve görüntü gidiyor ve güncelleme yapmıyor.

Eğer görüntü giderse cmos reset yapmanız gerekiyor.

Çözüm redditte paylaşılmış bende oradan gördüm. Çok bilinen bir bilgi değil.

AMD ddr5 anladığım kadarı ile biraz sıkıntılı bir platform henüz.
Evet benzer bir süreç izledim. Bunu denediğim zaman da aynısını yaşamıştım, 15-20 dk açmayınca tekrar çalışmıştı pc. Çözümü şu şekilde buldum şahsen belirtilen yöntemleri denedim ama usb girişini direkt anakart üzerinde olanı denedim. Anladığım kadarıyla güncelleme başladığı an kasa usbleri de sıkıntı çıkarıyor. Anakart girişleri işimi gördü ve sistemi yükselttim. Amd rx 7800xt ekran kartıyla çökme yaşıyordum sürekli ekranlarım da gidiyordu güncelleme sonrası daha hiç sorun yaşamadım 1 ay kadar bir süredir herhalde.

BIOS illallah ettirmisti ama 2022 sürümünde kaldığı için bir türlü güncelleyemedim, flashback de işe yaramıyordu ama bu sefer çalıştı şükür.

Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Yeni konular

Geri
Yukarı