Asus R9 285 ısı sorunu

Seems Legit

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu R9 290 serisinin Asus modellerinde ısı sorunu oluyormuş doğru mu? R9 285te de sıkıntı olur mu yoksa sadece 290 serisine özel bir sorun mu? Ona göre marka değiştirip Powercolor veya Sapphire alacağım. Gerçi Powercolor'un pervanelerini hiç beğenmedim, soğutacak gibi gözükmüyor. Ayrıca bakır ısı borularıda nikel kaplı değil sanırım? İncelemede Recep Baltaş buna değiniyor (10:05).

Konu hakkında bilgisi olan varsa benide bilgilendirirse sevinirim. :)

Borular nikel kaplı ve asus bazen ısı boruları yerleştirir iken bazen değmeyen ısı boruları oluyor. Bu yüzden sorun oluyor. Asus tarafına özgü değil bu hatayı evga'da yapıyor. Asus biraz fazla bu hatayı yapınca göze battı. Tabi r9 285 güncel bir kart ve onda böyle bir sorun yapmamışlar. Nede olsa strix serisinin ilk üyelerinden birisi. Yani bu kartta o sorun yok ve gönül rahatlığı ile alınabilir.

Fiyat performansı iyi değil derken. Sen bunun rakibi sayılan 960 modelinin fiyatına baktın mı? Bunun bazı testlerde geçtiği 280x modelinin fiyatına baktın mı?

Asus gtx960 845 lira. Bunu zaten hiç saymıyorum f/p oranı rezilleri oynuyor.
Asus R9 285 787 lira. Bunu 280x ile değerlendirelim.
Sapphire R9 280x 816 lira.
XFX R9 280X 757 lira.

280x'in 285'ten daha iyi performans verdiğini zaten anlatmaya gerek yoktur, biliyorsunuzdur.
30 liraya daha uygun, hadi XFX olmasın da Sapphire olsun derseniz yaklaşık 40 lira daha fazla verip 280x almak varken niye 285 alayım?

Dx 12 tam destek, yeni mantel için daha iyi uyum. Daha yeni video işleme teknolojisi. Vram ara yolunda gelişme. Daha az güç tüketimi gibi bir çok artısı yüzünden.

Sadece son cümlen için alınırsa alınır. O da günün sonunda hepimiz gibi fps'ye bakılacağı için verilen fazla paraya yazık olacak başka bir şey değil. Kafa ayarının son bölümünde ne kadar ekmek o kadar köfte konulu video yayınlandı. Orada bahsedildi verdiğin paranın hakkının altında olan ürünler. Aynı olay işte.

R9 285 ne zaman 650-700 arası olur, o zaman önerilir.

Technopat ekibi bile 280x yerine 285 modeli almak mantıklı demiş iken sen gelmiş kafa ayarından bahsediyorsun. Yeni mimari ve teknolojilerin farkını anlayacak durumda olmadığın belli. Tartışmaya girmiyorum. Ben r9 285 modelinin yerinde bir model olduğunu ve alacak olsam 280x yerine 285 alacağımı biliyorum. İyi sosyaller centipat. ;)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı