Asus Rampage V Edition 10 Geç Başlama ve OC Sorunu

NeoksiT

Kilopat
Daha fazla  
Herkese iyi günler;
Öncelikle anakartımın modeli Asus Rampage V Edition 10. Sorunumsa ekipmanlara güç gelmesi ve sistemin başlayıp BIOS giriş ekranını görmem aşağı yukarı sistem çalıştıktan 10 saniye sonra gerçekleşiyor ve BIOS üzerinden otomatik O.C yapıp resetlediğimde sistem çalışıyor ancak hiçbir tepki vermiyor. Ardından gücü kesip tekrar açtığımda overclock failed deyip tekrar BIOS'a dönüyorum. Bazen bilgisayarı yeniden başlatınca BIOS ekranında takılıp kalıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim, ne ile alakalı olabilir? Olayı gösteren bir video yükledim yazdıklarım çok açıklayıcı olmadıysa izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar yalnız olay farklı bi yere kaydı burda temel problem BIOS'un gecikmesi zaten o çözülse OC olayı da hallolucak otomatikman. Dediğinizi denedim çift kanal bellek bıraktım sistemde ancak sonuç değişmedi bilgisayar gene açılırken bekleme yapıyor.
Bios'u sıfırlamayı denedin mi?

Öncelikle X99 dünyasına hoş geldin. X99 sistemler geç açılıyor. Bunu sorununa bahane üretmek için söylemiyorum. Ofiste ana bilgisayarımız X99 Deluxe anakartlı. Elimizde şu anda ikinci ir PC var X99 Deluxe II anakartlı. X99 Tomahawk sistem topladık. Bu sistemler Z97, Z170 ve Z270 sistemlerden geç açılıyor.

Peki hızlandıramaz mısın? Hızlandırırsın. Eğer ekran kartının BIOS'u UEFI destekliyorsa ve Windows'u da UEFI kurduysan BIOS'tan Boot Mode ayarını UEFI Only yaparsın. Böylece hiçbir CSM yüklenmez ve sistem daha hızlı boot eder. Tabi Fast Boot'u da açmalısın.

Overclock konusunda gelince: 3333 MHz'i unut. Intel işlemciler içindeki kontrolcü bu hızda sorun çıkarıyor. 3000 MHz tamam ama 3333 MHz fazla geliyor. Varsa daha düşük bir frekans deneyebilirsin. Ya da EZ Mode'da Optimal ayarına alıp %36 gibi bir oranda overclock yapabilirsin.

Öncelikle X99 dünyasına hoş geldin. X99 sistemler geç açılıyor. Bunu sorununa bahane üretmek için söylemiyorum. Ofiste ana bilgisayarımız X99 Deluxe anakartlı. Elimizde şu anda ikinci ir PC var X99 Deluxe II anakartlı. X99 Tomahawk sistem topladık. Bu sistemler Z97, Z170 ve Z270 sistemlerden geç açılıyor.

Peki hızlandıramaz mısın? Hızlandırırsın. Eğer ekran kartının BIOS'u UEFI destekliyorsa ve Windows'u da UEFI kurduysan BIOS'tan Boot Mode ayarını UEFI Only yaparsın. Böylece hiçbir CSM yüklenmez ve sistem daha hızlı boot eder. Tabi Fast Boot'u da açmalısın.

Overclock konusunda gelince: 3333 MHz'i unut. Intel işlemciler içindeki kontrolcü bu hızda sorun çıkarıyor. 3000 MHz tamam ama 3333 MHz fazla geliyor. Varsa daha düşük bir frekans deneyebilirsin. Ya da EZ Mode'da Optimal ayarına alıp %36 gibi bir oranda overclock yapabilirsin.
Hoş bulduk cevabı aldım teşekkürler.

Üstadım selamlar,

Farklı bir konu açmak istemedim çünkü aynı sorun bende de var. Bir kaç sorum olacak.

Sizin 6900K ile ilgili videonuzu izleyip ben de bir sistem topladım. Hatta toplama kısmını videolarınızdan izleye izleye kendim hallettim işletim sistemini kurdum ve bilgisayarımı kullanmaya başladım. Bu yüzden emekleriniz için çok teşekkür ederim.
Fakat sizin videonuzda Deluxe II varken ben Rampage V E.10 kullandım. Sizin videonuzda kurulum aşamasına geçmeden önce Bios ayarlarına baktığınızda hiç bir şey yapmadan CPU Frequency 4000, Memory Frequency 3000 Mhz yazıyor. Fakat benimkinde 3200 e 2133.

Ayrıca sizde Sata Information da SSD niz görünürken ben de hiç görünmüyor.
Nedenleri ne olabilir ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı