Asus ROG G51J-3D ekran kartı değiştirme

Seyyahhh

Hectopat
Daha fazla  
Asus ROG G51J-3D laptop ekran kartı arızalandı. Yeni ekran kartı almam gerekli. Bu laptop ile uyumlu en yüksek ekran kartı hangisidir? Türkiye'de temin etmek zor ve araştırmalarım sonucunda da gerekli bilgiye ulaşmadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Tamamen bozulmadan önceki son görüntüyü de yükledim, ekran görüntüsünde görüntü karmaşası var.
  • Model: Asus ROG G51J-3D
  • İşlemci: i7 720QM
  • Ekran kartı: GTX 260M

cpu.jpg cach.jpg gpu.jpg mainboard.jpg memory.jpg spd.jpg arıza.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle GPU-Z yazılımını yükleyip ekran görüntüsünü paylaşın. Cihazınızda MXM slotu mevcut. GPU revizyonuna ve PCB şekli cihazınıza uyumlu bir GTX 260M takarak sorunu tamamen çözebilirsiniz. Farklı GPU koduna ve revizyonuna ait bir ekran kartı takmanıza karşın BIOS mod ile extradan uğraşmanız gerekebilir.

Ayrıca yeni grafik işlemciyi taktığınız zaman cihazın termal bakımlarını yapmayı ihmal etmeyin. Yaşadığınız problemin temel sebebi grafik işlemci uzun vadede yüksek ısıya mağruz kaldığı için balling yapısının bozulmasıdır. Teknik özellikleri yüksek bir termal macun kullanın. Piyasada 5-10 liraya bulabileceğiniz termal macunların teknik özellikleri çok düşük. Fiyat performans olarak Thermal Grizzly Kryonaut rakipsizdir. Nanokatalog'da 1 gramı 30 liraya satılıyor.

Son düzenleme:
İlginiz için teşekkür ederim.
cihaz çalışır durumda olmadığı için başka bir bilgiye ulaşamam.
hazır alacakken daha güncel gpu almayı düşünüyorum. Biraz uğraşmayla yapılırsa yardımlarınızla hallederim.
Evet yüksek ısılarda çalışan bir cihaz 100 dereceye yakın ısıda çalışıyor, yapısının böyle olduğunu düşünüyorum. Termal macuna dikkat ederim yalnız bu ısılarda 6 seneden fazla kullandım.
performansı yerinde olsun yeter masa üstü olarak bile kullanabilirim, yani kasayı da modifiye edebilirim.
hatta masaüstü ekran kartı takılsa onu bile takarım. Bir ay içinde çalışabilir duruma getirmeliyim.
yardımlarınızı beklerim..

Evet yüksek ısılarda çalışan bir cihaz 100 dereceye yakın ısıda çalışıyor, yapısının böyle olduğunu düşünüyorum.
Hayır yapısı böyle değil. Cihazın termal bakımlarını düzenli olarak yapmadığınız için grafik işlemcinizin balling yapısı bozuldu ve böyle bir arızayla karşılaştınız. BGA bir mikro işlemci 100 derecede uzun vadede çalışırsa lehim bilyaları mikro işlemcinin PCB'lerinden ayrılır.

Ayrıca işlemciniz 1. nesil ve çok güçlü olmayan bir işlemci. GTX 260M üstü bir grafik kartı takmak gereksiz masraf ve ek modding uğraşından öteye gitmeyecektir. Harici bir masaüstü e-GPU grafik kartı takmak için de aynı şey geçerli.

Cihazın ekran kartını MXM slotundan çıkarıp önlü arkalı bir şekilde fotoğraflarını çekip görseli paylaşın. Ayrıca grafik işlemcinin DIE çekirdeğinin üzerinde "G92-751-B1" gibi bir GPU kodu yazar. O kısmın da net okunaklı fotoğrafını çekip paylaşın.

Anladım, çok teknik bilgim yok bu konuda. peki aynısını sağlam nereden tedarik edebilirim en hızlı bir şekilde.

Dosya Ekleri

• gpu1.jpg
    gpu1.jpg
    837,5 KB · Görüntüleme: 147
ASUS G60J Video Card GTX 260M G92-751-B1 100% tested ok | eBay

Almanız gereken ürün bu. Ülkemizde 2. el veya sıfır satan herhangi bir yer bulamadım.

Evet o ürünü görmüştüm. Yani bu ve baktığım ilanların hepsi ikinci el olduğ için ne kadar zorlanmış hemen bozulurmu diye aklıma geliyor.
Hatta sahibinden de bir tane ilan koymuşlar adam özellikle yazmış iadesi yoktur diye.
Ikinci el Asus Notebook Ekran Kartı 450 TL - 474283960

Şimdi son bi sorum olacak. Bu kullanılmış ürünlerin yerine bu aralar internette çok populer mini pce girişinden aparatla harici ekran kartı taksam olumlu sonuç alabilirmiyim

Elektronik tamamen şans işi. Karar size kalmış. 370 liraya 3 ay garantili ürün almak varken 450 liraya garantisiz ürün almak epey mantıksız.

Şimdi son bi sorum olacak. Bu kullanılmış ürünlerin yerine bu aralar internette çok populer mini pce girişinden aparatla harici ekran kartı taksam olumlu sonuç alabilirmiyim
Görüntü alamadığınız bir sistemde e-GPU kullanamazsınız bu arada. O işlemci ile de rezil bir performans alırsınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı