Asus Rog GL553VE-DM107 Oyunlarda Ani Donma ve Kilitlenme Sorunu

Bios update yoluna gideceğim sanırım son çare eğer bir gelişme gözlemlerseniz yazarsanız sevinirim.

Şimdiye kadar geçen süreçte herhangi bir sorun yaşamadım. Sanırım BIOS'u güncellemek bu sorunların çaresi, kaldı ki ben üşendiğimden açıkçası güncellemiyordum BIOS'u. Her zaman en güncel sürümü kullanmanın en iyisi olduğunu bir kere daha görmüş bulundum.

Sizde güncelledikten sonra buraya gelişmeleri yazarsanız ileride aynı sorunu yaşıyıp buraya gelen arkadaşlar bilgilenmiş olur. İyi günler dilerim.
Tekrardan merhabalar; LoL, CS:GO ve PUBG gibi oyunlarda şimdiye kadar herhangi bir hata almadım. Bugün ETS 2 oynarken, yani arabayı sürerken Alt+Tab yaptıktan sonra tekrar oyuna girmeye çalıştığımda yine aynı şekilde bilgisayar tamamen dondu. Menülerde istediğim kadar Alt+Tab yapsam da herhangi bir sıkıntı olmuyor ancak oyuna başladıktan sonra yapınca gidiyor oyun. Umarım sadece ETS 2'de kalır bu sorun. :(

Son düzenleme:
Bu sorunu ben win10'a bağlıyorum açıkcası , emin ol fps droptan daha iyidir idare et zira herkes bu tarz sorunlara takılıyor , bios update yaparsam gelişmeleri buraya aktaracağım . :)

Selamlar bende GL502VE-DM032 kullanıcısıyım laptopumun global adı FX502VE olarak geçiyor. Oyun oynarkan ALT + Tab kombinasyonlarında mavi ekran hatası alıyordum. Arada donma problemleri ile de karşılaştım hatta seste donuyordu cızırtılı bir şekilde mavi ekran aldıktan sonra pc kendini yeniden başlatıyordu. En son 1 hafta önce sıkıldım ve araştırmaya başladım sorunun güncel Nvidia sürücüsünden kaynaklandığını okudum yabancı ve bizim forumlarda güncel nvidia sürücüsünü DDU (Display Driver Uninstaller) vasıtasıyla güvenli mod'da pc yi açarak kaldırdım. İObit Uninstaller ile de arkada dosya bırakmadım ve sonrasında sürücünün 382.78 sürümünü kurdum. Son 1 haftadır defalarca kez oyun esnasında arkada birçok google chrome sekmesi açıkken alt+tab kombinasyonu kullanmama rağmen herhangi bir problemle karşılaşmadım. Tahminim intel hd grafikeri ve Nvidia sürücüsünün arasında geçiş yaparken yazılımın stabilitesinin bozularak ekran kartının bu hataya yol açtığı çünkü bundan önceki acer aspire 5745G laptopumda benzer bir sorunla karşılaşmıştım ve intel hd grafikerini devre dışı bırakarak sadece GT 330M harici kartımı güncelleyerek kullanabilmiştim. Optimus ve Crossfire teknolojilerinin gerek Nvida gerekse AMD kanatlarında stabil olarak çalışmadığı kanaatindeyim. Oyun oynamak istiyorsak laptoplarımızda tek ekran kartı sorunsuz şekilde çalışıyor bunu seçmek de bize kalıyor. Son durumu bildirirseniz sevinirim İyi forumlar :)

Dediğiniz şekilde deneyeceğim , söz konusu sürüme nasıl ulaşabilirim acaba ? Bundan da fayda görmezsem garanti yolları bize göründü zira parayı yolda bulmadım 5.000 tl verdiğim bir bilgisayar bana böyle bir deneyim yaşatamaz.

Selamlar bende GL502VE-DM032 kullanıcısıyım laptopumun global adı FX502VE olarak geçiyor. Oyun oynarkan ALT + Tab kombinasyonlarında mavi ekran hatası alıyordum. Arada donma problemleri ile de karşılaştım hatta seste donuyordu cızırtılı bir şekilde mavi ekran aldıktan sonra pc kendini yeniden başlatıyordu. En son 1 hafta önce sıkıldım ve araştırmaya başladım sorunun güncel Nvidia sürücüsünden kaynaklandığını okudum yabancı ve bizim forumlarda güncel nvidia sürücüsünü DDU (Display Driver Uninstaller) vasıtasıyla güvenli mod'da pc yi açarak kaldırdım. İObit Uninstaller ile de arkada dosya bırakmadım ve sonrasında sürücünün 382.78 sürümünü kurdum. Son 1 haftadır defalarca kez oyun esnasında arkada birçok google chrome sekmesi açıkken alt+tab kombinasyonu kullanmama rağmen herhangi bir problemle karşılaşmadım. Tahminim intel hd grafikeri ve Nvidia sürücüsünün arasında geçiş yaparken yazılımın stabilitesinin bozularak ekran kartının bu hataya yol açtığı çünkü bundan önceki acer aspire 5745G laptopumda benzer bir sorunla karşılaşmıştım ve intel hd grafikerini devre dışı bırakarak sadece GT 330M harici kartımı güncelleyerek kullanabilmiştim. Optimus ve Crossfire teknolojilerinin gerek Nvida gerekse AMD kanatlarında stabil olarak çalışmadığı kanaatindeyim. Oyun oynamak istiyorsak laptoplarımızda tek ekran kartı sorunsuz şekilde çalışıyor bunu seçmek de bize kalıyor. Son durumu bildirirseniz sevinirim İyi forumlar :)

Merhabalar, ben Nvidia'nın kendi sitesinden baktım ancak dediğiniz 382.78 sürümünü bulamadım. Nereden indirebilirim acaba?

Şimdi gördüm kardeşim k.bakma siteye bir süredir uğrayamadım. FX502VE | ASUS Türkiye bu linkte Asus'un kendi sitesinde VGA Driver'ı indirdiğinizde otomatik Nvidia sürücüsünün 382.78 sürümü iniyor bilginiz olsun. Bu arada 384.94'ten sonra gelen güncellemelerde ve sürücülerde mavi ekran almaya başlanmıştı yanlış hatırlamıyorsam. Benim laptop'un dh'deki kullanıcıları kulübünde bu şekilde çözüm bulunmuştu. Belirttiğim sürücü ve öncesine back atılarak. 384.xx sürücülerinden ise;
Bu 384.76 : NVIDIA DRIVERS GeForce Game Ready Driver WHQL
Bu da 384.94: NVIDIA DRIVERS GeForce Game Ready Driver WHQL tekrar geçmiş olsun sonuçları bildirin bana bu konu üzerinden takipte kalalım hem de cevap arayan insanlara da yardımımız olmuş olur. :)

Geri
Yukarı