ASUS ROG Radeon RX 590 vs. SAPPHIRE RX 590 NITRO+

ASUS ROG Radeon RX 590 vs SAPPHIRE RX 590 NITRO+

• ASUS ROG Radeon RX 590

Oy: 21 45,7%
  • SAPPHIRE RX 590 NITRO+

Oy: 25 54,3%

• Oy verenlerin toplamı
    46

GenSTAFF

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar. Bir önceki konumda belirttiğim gibi, ekran kartı olarak RX 590 modelinde karar kıldım. Yaklaşık bir saat öncesine kadar SAPPHIRE'in çıkarttığı kartı almayı düşünürken, bir anda ASUS'un RX 590'ına rastladım.

XFX vs Powercolor vs Sapphire karşılaştırmalarında Sapphire modelinin öne çıktığını görmüştüm. Fakat internette Asus ve Sapphire modellerinin karşılaştırmasını göremedim.

Artıları ve Eksileri Ne Olabilir?

Artıları:
Şahsi fikrim şudur ki, ASUS marka kartta 3 fan bulunmakta. Ayrıca görünüşü de Sapphire marka karttakine göre daha hoş. Bir de işlemcimde kule tipi soğutma çözümü kullanacağım düşünülürse, 3 fanlı ASUS modeli sanki benim için 1 adım öne çıkıyor gibi. Kullanılan malzeme olarak da ASUS 1 adım önde.

Eksileri:
Sapphire marka ürün, Türkiye'den temin edilebiliyorken, ASUS marka ürün, yurt dışından temin edilebiliyor.
Sapphire olan ürünün averaj fiyatı 1800-2000 iken, ASUS marka kartın fiyatı vergi hariç 1800 civarındayken, vergi dahil 2100, kargolama bedeli ile 2319 Türk Lirası. ASUS ROG 590 (Newegg)

Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Aradaki fiyat farkını vermeye değmez. Asus ROG serisi çok iyi omasına rağmen Nitro+ da çok kaliteli. Ama mesela bana da Nitro+ model kartlar daha güzel görünüyor.

fiyat farkını göz önünde bulundurursak tercihim Nitro+ olurdu. nerdeyse aynı performansa sahipler ve bu yüzden fazla para ödemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Nitro+ RX 590 kullanıcısıyım. Fiyatları aynı olsa ya da cüzi bir fark olsa Strix önerilebilirdi fakat 500 TL fazla verip FPS farkı olarak belki hiç belki 2 FPS, sıcaklık olarak en fazla 5 derece fark edecek. Bu farka kesinlikle değmez Sapphire alıp paranızı sistemin diğer kısımlarındaki yükseltmelerde kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Merhaba arkadaşlar. Bir önceki konumda belirttiğim gibi, ekran kartı olarak RX 590 modelinde karar kıldım. Yaklaşık bir saat öncesine kadar SAPPHIRE'in çıkarttığı kartı almayı düşünürken, bir anda ASUS'un RX 590'ına rastladım.

XFX vs Powercolor vs Sapphire karşılaştırmalarında Sapphire modelinin öne çıktığını görmüştüm. Fakat internette Asus ve Sapphire modellerinin karşılaştırmasını göremedim.

Artıları ve Eksileri Ne Olabilir?

Artıları:
Şahsi fikrim şudur ki, ASUS marka kartta 3 fan bulunmakta. Ayrıca görünüşü de Sapphire marka karttakine göre daha hoş. Bir de işlemcimde kule tipi soğutma çözümü kullanacağım düşünülürse, 3 fanlı ASUS modeli sanki benim için 1 adım öne çıkıyor gibi. Kullanılan malzeme olarak da ASUS 1 adım önde.

Eksileri:
Sapphire marka ürün, Türkiye'den temin edilebiliyorken, ASUS marka ürün, yurt dışından temin edilebiliyor.
Sapphire olan ürünün averaj fiyatı 1800-2000 iken, ASUS marka kartın fiyatı vergi hariç 1800 civarındayken, vergi dahil 2100, kargolama bedeli ile 2319 Türk Lirası. ASUS ROG 590 (Newegg)

Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz? Sizce ne yapmalıyım?
Kardeşim Sapphire, Powercolor ve XFX gibi ekran kartı üretici firmaları sadece AMD'nin partner sürümünü üreten firmalar. Yani bu markaların Nvidia ortaklığı yok bildiğim kadarıyla. Onun için işlerini gayet ciddiye alıp güzel performanslı ekran kartları üretiyorlar. Ama ben olsam bu iki ekran kartı içinden tabi ki Asus modeli seçerdim. Çünkü Asus bana göre tartışılmaz. Ama yine de karar senin.

Performans olarak fark olmaz, soğutma konusunda asus biraz önde ama sapphire de yeterli bence. Nasıl göründüğü karın doyurmuyor üstelik ciddi bir fiyat farkı varken ben sapphire alın derim.

Teşekkür ederim. Evet 3 adet fanı var Asus modelin ve kullanılan malzeme olarak 1 tık önde gibi. Bilmiyorum bakacağım artık hocam sağolun.

GIGABYTE GeForce GTX 1070 DirectX 12 GV-N1070G1 GAMING-8GD R2 Video Card - Newegg.com GTX 1070'de alabilirsin.
Konuya gelirsek Sapphire yalnızca AMD'ye ekran kartı yapan bir marka.Asus veya Sapphire farketmez, ikisi de güzeldir.

GTX 1070 modeli de büyük ihtimalle kargolama ile beraber 2500 TL'yi bulacaktır. Güzel kart aslında. Evet Sapphire yalnızca AMD üzerine çalışıyor. Bu da biraz ürünlerde ciddiyeti sağlıyor. Fakat işte ASUS da ASUS yani :)
Keşke birileri karşılaştırma videosu çekse(Mesaj yerini bulacaktır). :) :)

Aradaki fiyat farkını vermeye değmez. Asus ROG serisi çok iyi omasına rağmen Nitro+ da çok kaliteli. Ama mesela bana da Nitro+ model kartlar daha güzel görünüyor.

Peki ASUS'un kullandığı malzeme ve 3 fanı düşünürsek -ki işlemcim kule tipi soğutmayla beraber Ryzen 2700x olacak- biraz daha öne çıkmıyor mu?

fiyat farkını göz önünde bulundurursak tercihim Nitro+ olurdu. nerdeyse aynı performansa sahipler ve bu yüzden fazla para ödemeye gerek yok diye düşünüyorum.

Teşekkür ederim hocam. Evet fiyat farkı yaklaşık 400-500 lirayı buluyor. Fakat bu 400-500 lira ASUS için değer mi? İşte orası beni arada bıraktı.

Nitro+ RX 590 kullanıcısıyım. Fiyatları aynı olsa ya da cüzi bir fark olsa Strix önerilebilirdi fakat 500 TL fazla verip FPS farkı olarak belki hiç belki 2 FPS, sıcaklık olarak en fazla 5 derece fark edecek. Bu farka kesinlikle değmez Sapphire alıp paranızı sistemin diğer kısımlarındaki yükseltmelerde kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Hocam çok teşekkür ederim. Aktif bir çevrimiçi FPS oyununda aldığınız sıcaklık değerlerini bana paylaşır mısınız? Bir de şu an karttan memnun musunuz?

Kardeşim Sapphire, Powercolor ve XFX gibi ekran kartı üretici firmaları sadece AMD'nin partner sürümünü üreten firmalar. Yani bu markaların Nvidia ortaklığı yok bildiğim kadarıyla. Onun için işlerini gayet ciddiye alıp güzel performanslı ekran kartları üretiyorlar. Ama ben olsam bu iki ekran kartı içinden tabi ki Asus modeli seçerdim. Çünkü Asus bana göre tartışılmaz. Ama yine de karar senin.

Evet üretici firma olarak bakarsak, ASUS, her iki grup ekran kartını da üretmektedir. Hatta AMD ya da Nvidia farketmez, her iki markayı da aynı biçimde, aynı görünümde üretmektedir. Aslında bunu MSI da yapıyor. Nedendir bilinmez. Fakat Sapphire ve diğer saydığınız firmalar, özgün tasarımlar ortaya çıkarmakta. İşlerini biraz daha özenle mi yapıyorlar? Orasını işte bilemiyorum.

Aradaki farka değmez. Sapphire al geç.

Teşekkür ederim, sanırım biraz daha gözlem yapacağım.

@GenSTAFF dostum CS GO ve PUBG’den örnek vereceğim sana. CS’de kart 58-59 derecelerde geziniyor 60 olmuyor ve ben fanlara kendi ayarlarımı yaptım. Fanlar %30 ve %40 ayarlarında gezinirken bu sıcaklıklar oluyor. PUBG’de ise en fazla 63 dereceyi gördüm fazlasını görmedim. Karttan son derece memnunum beni 1.5-2 aydır hiç üzmedi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı