Çözüldü ASUS ROG STRIX 1660 Ti RGB kontrolü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

IJ3urakPasaI

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Ekran kartım ASUS ROG STRIX 1660 Ti.
Kartımda 2 adet fan kontrol pini ve 1 adet RGB pini bulunmakta.
Kasam uzunluk olarak 30cm. Zamanında alt ve üst taraf olmak üzere toplam 60Cm'lik RGB LED montajı yaptım ve bu LED'leri Gigabyte B450M S2H model anakartım ile kontrol ediyordum. Animasyon özelliği olmadığı için LED'leri ekran kartıma bağlama kararı aldım. Yaklaşık 2-3 gündür ekran kartı ile nefes alma efekti şeklinde yanıyor ve bir sıkıntı yaşamadım.
Bu LED'lerin ekran kartıma bir zararı olur mu?
Bahsettiğim RGB pini kasa aydınlatmasını yönetmek için çıkış amaçlımı yoksa kontrolcü kullanıyorsanız ekran kartını da aynı kontrolcü ile kontrol edin şeklinde düşünülüp giriş amaçlımı üretilmiş bilmiyorum. Kartıma zarar vermek istemiyorum. Bu yüzden nacizane bilgilerinize ihtiyacım var.
Eğer bu pinler çıkış amaçlı ise kaç metre RGB LED kontrol edebilirim?
Görsele eklediğim fanlarımı tek renkten RGB'ye çevireceğim. Her fanın çevresi 35cm. Total LED uzunluğu 2 metre oluyor.

Kasa (3).jpeg

Kasa (1).jpeg

Bahsettiğim RGB LED pini bu:
(Kasamın içerisi biraz tozlu kusura bakmayın. 🥺)

Kasa (2).jpeg

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Hayırlı forumlar. 😁
Yardımcı olabilecek varmı?

Son düzenleme:
Çözüm
Rica ederim. Başka sorun varsa sorabilirsin.
Şimdilik yok teşekkür ederim tekrar 😁 👋
Arkadaşlar işlemi tamamladım.
Önceden fanımda ışık çizgi şeklinde gözüküyordu. Bunu sağlayan bir kapak varmış onu tamamen söktüm böyle daha güzel oldu. Artık ışık tamamen gözüküyor.
Eski halinde fanlar sabit gökkuşağı şeklinde animasyonsuz yanıyordu. Artık animasyonlu ve istediğim renkte yakabiliyorum.
Animasyonu maalesef fotoğraf olarak yansıtamayacağım.

Benim gibi yapmak isteyen arkadaşlar için malzemeleri aşağıya bırakıyorum.
Her bir fana 35cm RGB şerit LED, fan başına yaklaşık 40cm 4'lü montaj kablosu, soketli yapmak isterseniz erkek ve dişi header, kontrolcünüz yoksa kontrolcü, eğer anakartınız veya ekran kartınızda RGB kontrol özelliği varsa bir adet RGB dişi sokete ihtiyacınız var.

(Bu arada LED uzunluğu 197cm civarı oldu. 200cm sınırını aşmamış oldum.)

Öncesi:
Before (1).jpeg
Sonrası:
After (2).pngAfter (3).pngAfter (1).png
Son düzenleme:
Tamam, 2metrede de çalışır bildiğim kadaryıla. Sen kasanın her tarafına döşeyeceksen kontrolcü alman daha iyi olur bence.
Kasada yukarı ve aşağı olmak üzere 30 ve 34 cm olmak üzere 2 parça LED şuan hali hazırda var ve ekran kartına bağlı.
Kasamın fanları tek renk. Bunları RGB'ye çevirip içerideki animasyon ve renkte yakmak istiyorum.
Yani tüm ışıklar aynı anda yansın, aynı animasyonla yansın veya aynı anda kapansın şeklinde istiyorum. Total olarak uzunluk hesaplayınca 210-215cm'e denk geliyor.
Tamam, 2metrede de çalışır bildiğim kadaryıla. Sen kasanın her tarafına döşeyeceksen kontrolcü alman daha iyi olur bence.
Kontrolcü alırsam ekran kartı bağımsız yanacak. Mümkünse hepsini yazılım ile kontrol etmeyi istiyorum.

Kasada yukarı ve aşağı olmak üzere 30 ve 34 cm olmak üzere 2 parça LED şu an halihazırda var ve ekran kartına bağlı.
Kasamın fanları tek renk. Bunları RGB'ye çevirip içerideki animasyon ve renkte yakmak istiyorum.
Yani tüm ışıklar aynı anda yansın, aynı animasyonla yansın veya aynı anda kapansın şeklinde istiyorum. Total olarak uzunluk hesaplayınca 210-215Cm'e denk geliyor.

Kontrolcü alırsam ekran kartı bağımsız yanacak. Mümkünse hepsini yazılım ile kontrol etmeyi istiyorum.

215cm destekler bence.

Rica ederim. Başka sorun varsa sorabilirsin.
Şimdilik yok teşekkür ederim tekrar 😁 👋
Arkadaşlar işlemi tamamladım.
Önceden fanımda ışık çizgi şeklinde gözüküyordu. Bunu sağlayan bir kapak varmış onu tamamen söktüm böyle daha güzel oldu. Artık ışık tamamen gözüküyor.
Eski halinde fanlar sabit gökkuşağı şeklinde animasyonsuz yanıyordu. Artık animasyonlu ve istediğim renkte yakabiliyorum.
Animasyonu maalesef fotoğraf olarak yansıtamayacağım.

Benim gibi yapmak isteyen arkadaşlar için malzemeleri aşağıya bırakıyorum.
Her bir fana 35cm RGB şerit LED, fan başına yaklaşık 40cm 4'lü montaj kablosu, soketli yapmak isterseniz erkek ve dişi header, kontrolcünüz yoksa kontrolcü, eğer anakartınız veya ekran kartınızda RGB kontrol özelliği varsa bir adet RGB dişi sokete ihtiyacınız var.

(Bu arada LED uzunluğu 197cm civarı oldu. 200cm sınırını aşmamış oldum.)

Öncesi:
Before (1).jpeg
Sonrası:
After (2).pngAfter (3).pngAfter (1).png

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı