ASUS ROG STRIX B650-A Ethernet kablosunu görmüyor

YavuzAkbay

Kilopat
Yer
North-Rhine Westphalia
Daha fazla  
Meslek
Data Analyst
Merhaba, yakın zamanda yeni bir bilgisayar topladım. Anakart olarak ASUS ROG STRIX B650-A kullandım. Wi-Fi özellikli anakart seçmemin nedeni aslında Almanya'ya yeni taşınmış olmam ve kendi internetimin ya da modemimin olmaması nedeniyle yurt internetini kullanıyor olmamdı. Bilgisayarın montajını yaptım. Nedense telefonumda veya MacBook'umda hız testi yaptığımda internet hızı 150 Mbit çıkıyordu ama bilgisayarda 20 Mbit'i görmek zordu. Neyse dedim, duvarda Ethernet çıkışı olduğu için bilgisayari Ethernet üzerinden takıp işimi yapabilirim. Ancak kabloyu bağlamama rağmen internete bağlanamadım. Kabloyu bağladığımda anakart üzerindeki Ethernet ışıklarından hiçbiri yanmiyor ve "ağ kablosu çıkarıldı" hatası alıyorum.

Bilgisayarı yeni kurduğum için tüm ağ sürücülerini güncelledim. Hatta bu sorundan sonra sürücüleri kaldırıp tekrar yükledim ama değişen bir şey olmadı.

Neyse dedim, duvarda Ethernet çıkışı olduğu için bilgisayari Ethernet üzerinden takıp işimi yapabilirim.
Duvardaki cikis WAN cikisi olur genelde. Bir router baglaman gerekir ve boylelikle kendi internet ortamini kurarsin. Daha sonra bilgisayari o routera ethernet kablosu ile baglarsin ve internet bilgisayara da gelir...

Bence duvarda sinyal yok, Wi-Fi çekimi Full olmasına rağmen mi düşük hız alıyorsunuz?

Evet Full cekiyor.

Duvardaki cikis WAN cikisi olur genelde. Bir router baglaman gerekir ve boylelikle kendi internet ortamini kurarsin. Daha sonra bilgisayari o routera ethernet kablosu ile baglarsin ve internet bilgisayara da gelir...
Anladim muhtemelen bu yuzden gelmiyor.

Anladim muhtemelen bu yuzden gelmiyor.
Evet. Routeri bagladiginda muhtemelen otomatik olarak kurulum yapilir. Eger yapilmiyorsa da yasadigin yerin yoneticileri ilgili bilgileri iletmistir zaten. Eger gigabit destekli bir yerde kaliyorsan portları gigabit destekleyen bir router almani tavsiye ederim bunun gibi. Kutudan gigabit destekli kablo cikar, onu duvardaki ve routerdaki WAN girisine baglarsin. Ayrica kendin de en az CAT5E bir kablo alip bilgisayar-router arasi baglanti icin takarsin.

Evet. Routeri bagladiginda muhtemelen otomatik olarak kurulum yapilir. Eger yapilmiyorsa da yasadigin yerin yoneticileri ilgili bilgileri iletmistir zaten. Eger gigabit destekli bir yerde kalıyorsan portları gigabit destekleyen bir router almanı tavsiye ederim bunun gibi. Kutudan gigabit destekli kablo cikar, onu duvardaki ve routerdaki WAN girisine baglarsin. Ayrica kendin de en az CAT5e bir kablo alip bilgisayar-router arasi baglanti icin takarsin.

Yardımın için çok teşekkürler. Peki kendi evime taşındığımda yine de bu Router'ı kullanabilir miyim yoksa yeni bir modeme mi ihtiyacım olacak?

Ne demek. Eger tasindigin evde fiber altyapisi olursa evet kullanabilirsin. Ama klasik ADSL/VDSL tarzi olursa routerda bizim Turkiye'deki routerlardaki gibi RJ11 girisi olmadigindan oturu kullanamazsin. En kotu eBay Kleinanzeigen uzerinden satabilirsin.

Geri
Yukarı