İnceleme ASUS ROG STRIX Flair 2 Animate Kapsamlı İnceleme

İyi Sosyaller.

Mekanik klavyeler artık ihtiyaçtan çok zevk ve görüntü için alınmaya başlandı. Markalarda bundan dolayı görüntü ve anahtarların verdiği zevke odaklanmaya başladılar, ASUS'ta bu markalardan birisi. ROG Flare Serisinin ikinci klavyesi olan ROG STRIX Flare 2 Animate oyuncular için sınıfında alışılmadık özellikler, mükemmel bir kalite ve çok hoş bir görüntü sunuyor.

Teknik özellikler:

• ROG NX Red Switch
  • USB Passtrough
  • Türkçe için ABS, İngilizce için çift katman PBT
  • Multimedya tuşları
  • Hotswap yapı
  • ROG AniMatrix kısım
  • Memory Foam mıknatıslı bilek desteği
  • 8000hz Polling Rate-0,125ms raporlama hızı.

İlk önce kutu içeriği ile başlayayım:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video formatında sorun yaşandı, mazur görün. Ek geçeyim, aşağıda fazladan fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Kutu içeriği:
  • Klavye
  • Keycaps çıkarma aparatı
  • Switch çıkarma aparatı
  • Bol bol ROG Sticker
  • Kullanım kılavuzu ve hızlı başlangıç yönlendirmesi
  • Bilek desteği ve ışığın homojen yayılmasına yarayan plastik mıknatıslı çubuk

1-png.1807

7-jpg.1813

10-jpg.1817

İlk başta yapısına değinmek istiyorum. Klavye tamamen plastikten oluşuyor, plastik denince ön yargıyla yaklaşmayınız. Alüminyum plakalı TUF K7'den daha sağlam bir yapıya sahip ve daha az bir esneme payı var. Keycapslerimiz Türkçe tuş dizilimi içinde ABS, İngilizce tuş dizilimi içinde double-shot PBT (çift katmanlı PBT) malzeme ile geliyor. Klavyenin kaydırmaz kauçukları çok iyi bir seviyede ve kolay kolay kaymıyor, işini layığıyla yerine getiriyor. Klavyede yay sesi gelmemesi ve tuş vuruşlarında sesi toklaştırması adına ses sönümleyici sünger bulunuyor, düşünülmesi çok hoş.

Klavyenin mıknatıslı bilek desteği var ve çok konforlu. Konforlu olmasını hafızalı kalın süngere ve ASUS mühendislerinin değişik bir tasarım yapmalarına borçlu.

8-jpg.1814

9-jpg.1815

Klavye multimedya kontrollerine sahip ve cidden alışılmadık kontroller bunlar. Oyuncular için vazgeçilmez olan Windows kilit tuşu da var, bu da multimedya tuşlarının içine konumlandırılmış.

2-png.1808

Klavyede AniMatrix denen led pikselli bir kısma yer verilmiş. Bu kısım multimedya tuşlarına tepki veriyor ve Armoury Crate üzerinden GIF veya yazı ile özelleştirilebiliyor. 312 tane adreslenebilir piksel ledlerden oluşmakta.

3-png.1809

Klavyenin kablosu kalın ve kumaş kaplama olarak yapılmış. Bu kadar kalın olmasının sebebi klavyede USB passthrough bulundurulmuş olması. USB passthrough klavyeye ek bir USB takmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bu teknoloji sayesinde kasanıza uzanmadan herhangi bir USB'yi direk klavyenin üstüne takarak kullanabilirsiniz. Tabii bu teknoloji ucuz değil. Klavyeden çift Tip A USB kablosu çıkıyor, USB passthrough özelliğini kullanmak istiyorsanız iki kabloyu da takmak zorundasınız.

4-png.1810

5-png.1811

Şimdi gelelim asıl beni vuran kısma. Klavye hot-swap bir yapıyla geliyor. Bu da demek oluyor ki klavyenin switchi her türlü 3 pin switch ile değişebilir. Bu hem ömrüne ömür katıyor hem de zevkimize göre switchler takabilmemizi sağlıyor. Hot-swap sayesinde klavye çalışırken bile switch değişimi yapılabilir. Ben yakın zamanda klavyemin switchlerini Akko Jely Black switchler ile değiştireceğim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Klavyenin yanında gelen switche değinmek gerekirse; yanında gelen ROG NX switch kaliteli bir switch, hissiyatı ve sesi yerinde. Ülkemizde sadece Red hali ile satışa çıkıyor ama klavyenin Brown ve Blue switch hali de bulunuyor.

6-jpg.1812

Klavyenin polling rate değeri 8000 Hz, yani 0.125 milisaniye olarak ayarlanmış. Bu cidden mükemmel bir değer. Rakiplerinden 8 kat daha hızlı olduğu dile getirilmiş ASUS tarafından. Klavyenin ses testine gelelim:

Klavyenin sesi bana muazzam geldi. Çok sesli değil ve tok bir sesi var. Boşluk ve Enter tuşlarının sesi çok hoş. İyi bir zevke sahip ROG NX Red anahtarlar.

Şimdi gelelim yazılım kısmına. Yazılım konusunu çok uzatmak istemiyorum, Armory Crate maalesef çok sorunlu bir yazılım. Şu an kullandığım klavyede sorun çıkarmadı lakin eski klavyem olan TUF K7'de çok çektirmişti, lanet okumuştum.

Klavyede bulunan ışık efektleri:

b1-png.1818

Temel efektler bunlar. Aura Creator ile daha iyi efektler oluşturulabiliyor lakin ben hiç o kısma girmediğim için o kısım hakkında çok konuşamayacağım.

AniMatrix kısmı:

b2-png.1819

Haliyle burası biraz kaos halinde. Ama çok kolay bir şekilde alışılabiliyor. Yukarıda da belirttiğim gibi GIF oynatılabiliyor e yazı yazdırılabiliyor.

Artılar:

• 8000hz Polling Rate
  • Rakiplerine göre çok daha iyi bir bilek desteği
  • Rakiplerinden daha iyi bir ışıklandırma
  • AniMatrix kısım
  • Hot-swap yapı
  • Zengin kutu içeriği
Eksileri:

• Kalın kablo
  • Kablo kanalı barındırmıyor
  • Türkçe dil versiyonu PBT değil ABS

İncelemem buraya kadardı. Eklerde en sonlarda çok daha fazla fotoğraf bulabilirsiniz, konuyu kirletmemek adına yazıya koymadım. Eksilerimi belirtirseniz sevinirim. İyi forumlar.

Dosya Ekleri

• 1820-597278678040d0e989ca1506a8f23538.jpg
    1820-597278678040d0e989ca1506a8f23538.jpg
    7,5 KB · Görüntüleme: 57
  • 1821-9b1fa5af087e27fe59c6dbc620f96ad1.jpg
    1821-9b1fa5af087e27fe59c6dbc620f96ad1.jpg
    10,6 KB · Görüntüleme: 55
  • 1822-03a936d56af6ebabf723a6fb8889449a.jpg
    1822-03a936d56af6ebabf723a6fb8889449a.jpg
    9,6 KB · Görüntüleme: 44
  • 1823-1a7d7a02972b0dee8e1de8755dd97ca9.jpg
    1823-1a7d7a02972b0dee8e1de8755dd97ca9.jpg