ASUS ROG STRIX G16 oyunlarda 97 dereceye kadar çıkıyor

Yer
Hatay/Antakya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX 4060 LAPTOP GPU i7-13650HX CPU 16GB 4800MHZ DDR5 RAM 512GB NVMe M.2 SSD
Merhaba. ASUS ROG STRIX G16 ya SSD upgrade yaptım ve oyun indirdim uzun süre. Gece oyun inmeye devam ederken fan sesi duydum ve oyun indirirken CPU sıcaklığının 70'e kadar sıçradığını ve ortalama 61 olduğunu gördüm. Cihaz boştayken Turbo modunda 55-57 sessize aldığımda ise tuhaf şekilde 58e çıkıyor. Cyberpunk'a girdiğimde ise 97'ye kadar sıçradığını ve ortalama 90-92 arası olduğunu söyleyebilirim. Bu sıcaklıklardan ötürü cihazı servise göndermeli miyim? Fikrinizi belirtirseniz sevinirim.

Hocam son zamanlarda termal bakım yaptınız mı veya yaptıysanız üstünden kaç ay geçti?

Hocam son zamanlarda termal bakım yaptınız mı veya yaptıysanız üstünden kaç ay geçti?

Termal bakım yapamaz bende de ROG STRIX G15 var. G15 ve G16'lar termal macun uygulanmaz. Sıvı metal kullanılır. İçini açın cihazın önce ızgaraları içten dışa doğru hava tutun sonra dıştan içe doğru hava tutun ondan sonra ise alttaki fanların bulunduğu blokları çıkarın blokların altına derin bir temizlik yapın. Yaparkende çok dikkatli olun. Bu arada laptop masaya sabit mi yoksa laptop soğtucu falan stant var mı altında? Amaç laptopu yerden kaldırıp hava kanallarını tamamen rahat ve akışı uygun tutmak.

Ben de ASUS TUF kullanıyorum. Öncelikle sessiz modda 58 olmasında sıkıntı yok, sonuçta etkili bir soğutma yapmıyor cihaz sessizken. Turbo modundayken fanlar çalışıyordur o yüzden sessize yakın derecelerde olması da normal. Cyberpunk'ta 97 derece biraz fazla fakat sabit olarak 97 civarında değilse sıkıntı yok. Eğer CPU Turbo Boost'ta 90-92 arasındaysa hiçbir sıkıntı yok çok normal. Ben agresif modu kapatarak 80-83 arasını görebiliyorum. Performanstan azıcık feragat edip sıcaklığı düşürmek isterseniz Turbo Boost'u kapatın. Laptopta bu dereceler çok normal.
Bu arada söylediğim her şey TUF laptoplar için geçerli, ROG Strix'in soğutması çok daha iyi olması gerekebilir, bu konuda bir fikrim yok.

Turbo Boost kapatın. Çok küçük bir performans kaybı yaşıyorsunuz ama sıcaklıklar düşüyor.

Ben de ASUS TUF kullanıyorum. Öncelikle sessiz modda 58 olmasında sıkıntı yok, sonuçta etkili bir soğutma yapmıyor cihaz sessizken. Turbo modundayken fanlar çalışıyordur o yüzden sessize yakın derecelerde olması da normal. Cyberpunk'ta 97 derece biraz fazla fakat sabit olarak 97 civarında değilse sıkıntı yok. Eğer CPU Turbo Boost'ta 90-92 arasındaysa hiçbir sıkıntı yok çok normal. Ben agresif modu kapatarak 80-83 arasını görebiliyorum. Performanstan azıcık feragat edip sıcaklığı düşürmek isterseniz Turbo Boost'u kapatın. Laptopta bu dereceler çok normal.
Bu arada söylediğim her şey TUF laptoplar için geçerli, ROG STRIX'in soğutması çok daha iyi olması gerekebilir, bu konuda bir fikrim yok.

Turbo Boost kapatın. Çok küçük bir performans kaybı yaşıyorsunuz ama sıcaklıklar düşüyor.

Turbo Boost'u nasıl kapatabilirim?

Geri
Yukarı