ASUS Rog Strix G16 RTX 4070 BF5'de FPS'nin 90'a düşmesi

İşletim sistemi
Windows 11

T155 Fırtına

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:13. Nesil Intel® Core™ i7-13650HX işlemci 2.6 GHz 24M Cache, up to 4.9 GHz, 14 cores: 6 P-cores and 8 E-cores)
İşletim Sistemi:Windows 11
Bellek:16GB DDR5-4800 SO-DIMM
Ekran Kartı:NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU 8GB GDDR6
Depolama:1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD
Ekran: 16"/FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), 165Hz, 250 nits, parlama önleyici ekran, Adaptive-Sync, IPS-level panel
Network:Wi-Fi 6E(802.11ax)(Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.2
RAM
16GB DDR5-4800 SO-DIMM
SSD veya HDD modeli
1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD
Ekran kartı
NVIDIA® GeForce RTX™ 4070 Laptop GPU 8GB GDDR6
Anakart
ASUSTeK COMPUTER INC. (G614JI)
İşlemci
13. Nesil Intel® Core™ i7-13650HX işlemci
Merhaba, üst segment olduğunu düşündüğüm bir Gaming laptop (G614JI-N3127-Gaming ASUS ROG STRIX G16) aldığım halde bu oyunda ve daha önce BF 5'te istediğim FPS performansını alamıyorum. Canyourunıt isimli sitede en popüler 100 oyundan 97'si, 10bini geçik oyunun ise %99.3'ünü önerilen ayarlarda çalıştırabildiğim gözüküyor. Beklentim çatışmalarda veya oyunda herhangi açık alana çıktığımda vs. bile akıcı oyun performansı alabilmek. Kapalı alanlarda ve sakin zamanlarda FPS gayet iyiyken çatışmalarda vs. olan ani düşüş oyun zevkimi etkilemekte. Düştüğüm FPS sayısal olarak 80-90 vs. olsa da 130'lardan düşünce hissettiriyor. Ne yapabilirm? Bu durumu yaşayanlar var mı? Yoksa hep kötü optimizasyonlu oyunlara mı denk geldim? (örneğin. NFS Payback ve BF 1 de neredeyse hiç sorun yaşamamaktayım). Birçok forum araştırsam da işe yarar çözüm bulamadım. Oyunları genelde ASUS armoryden Turbo moda alıp oynuyorum.

Ubisoft ve GeForce Experience oyun içi yer paylaşımını devre dışı bıraktım. Oyun içi tüm ayarları makul seviyelere çektim. Windows oyun modunu ve değişken yenileme hızını kapattım. Windows donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması ve pencereli oyunlar için iyileştirme açık. BIOS'tan hypertreadingi kapattım. Gereksiz bir uygulama ya da virüs programım yok. Fakat arkada ASUS servisleri var. Armoury Crate için onları tutuyorum. Windows'tan ve GeForce Experience'dan performans moduna ayarlıyım. GeForce experiencadan oyun optimizasyonu yaptırtmadım. MSConfig'den ASUS, NVIDIA ve sistem harici tüm hizmetleri devre dışı bıraktım. Oyun içi FPS sabitleyiciyi açıyorum. Bilgisayarı aparatla masadan yükseltiyorum, fanların etrafı boş. Internet bağlantım kablo ile. Tüm sürücülerim Driver Booster Pro sürümü ile güncel. Tüm işlemleri hep şarja takılı yapıyorum.

teknik özellikler:

Ekran: 16"/FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), 165Hz, 250 nits, parlama önleyici ekran, Adaptive-Sync, IPS-level panel
Network:Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.2

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia denetim masasından BF5 i seç, ardından "Güç Yönetimi" moduna gel ve "Maksimum performansı tercih et" seçeneğine tıkla. Böylelikle ekran kartı, oyuna bütün gücünü versin. Aynı sorunu Forza Horizon 5 ve Ghost Recon Wildlands'da yaşıyordum ve söylediğim şeyi yaptığım zaman gerçekten fark yarattı. Aklıma başka çözüm gelmiyor, pekte anladığım söylenemez ama benim işime yarayan bir şeyi paylaşmak istedim, iyi günler.

Nvidia denetim masasından BF5 i seç, ardından "Güç Yönetimi" moduna gel ve "Maksimum performansı tercih et" seçeneğine tıkla. Böylelikle ekran kartı, oyuna bütün gücünü versin. Aynı sorunu Forza Horizon 5 ve Ghost Recon Wildlands'da yaşıyordum ve söylediğim şeyi yaptığım zaman gerçekten fark yarattı. Aklıma başka çözüm gelmiyor, pekte anladığım söylenemez ama benim işime yarayan bir şeyi paylaşmak istedim, iyi günler.
Bunu kastediyorsunuz değil mi

Moderatör düzenlerken silmiş ama şuan asıl sorunum FarCry 5te. BF 5te de aynı sorunları yaşadım ve sildim. Fakat şuan FarCry 5i esas çözmek istiyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-01-03 080349.png
    Ekran görüntüsü 2024-01-03 080349.png
    21,3 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
Bunu kastediyorsunuz değil mi

Moderatör düzenlerken silmiş ama şuan asıl sorunum FarCry 5te. BF 5te de aynı sorunları yaşadım ve sildim. Fakat şuan FarCry 5i esas çözmek istiyorum.
Hayır, siz GeForce Experience'a girmişsiniz. Nvidia logosuna sağ tık yaptığınız zaman Nvidia Denetim Masasını görmeniz lazım... Bahsettiğim ayar Denetim masasından yapılmakta.

Yeni konular

Geri
Yukarı