ASUS ROG STRIX G16 laptopta oyunlarda FPS düşüyor

dewilaxe

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Rog Strix G16(2023)
i7 13650HX 4.9GHZ
RTX 4070 Mobile 8GB
32GB Ram DDR5 4800MHZ
1TB SSD
1920X1200p 165hz
Merhaba, 1 Kasım'da ASUS ROG STRIX G16 RTX 4070 i7 13650HX 16 GB RAM ve 1TB SSD'li modelini satın aldım. Windows 11 Pro kurdum. Bütün sürücüleri, BIOS güncellemesini, Armoury Crate uygulamasını ve gerekli ayarlamaların hepsini yaptım. İşlemci ve ekran kartı sıcaklığım 75-80 derecelerde olmasına rağmen ve RAM kullanımı 11-12 GB'lerde gezmesine rağmen ara ara FPS düşüşü yaşıyorum. İşlemcinin Turbo Boost'unu kapatıp deniyorum ama değişen bir şey olmuyor. RAM'ın 1x16 olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum veya yazılımsal bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Format sonrası ilk oyun denemelerinde böyle bir sorunum yoktu. (Armoury Crate uygulamasında Ultimate veya normalde denesem de sonuç aynı.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, 1 Kasım'da ASUS ROG STRIX G16 RTX 4070 i7 13650HX 16 GB RAM ve 1TB SSD'li modelini satın aldım. Windows 11 Pro kurdum. Bütün sürücüleri, BIOS güncellemesini, Armoury Crate uygulamasını ve gerekli ayarlamaların hepsini yaptım. İşlemci ve ekran kartı sıcaklığım 75-80 derecelerde olmasına rağmen ve RAM kullanımı 11-12 GB'lerde gezmesine rağmen ara ara FPS düşüşü yaşıyorum. İşlemcinin Turbo Boost'unu kapatıp deniyorum ama değişen bir şey olmuyor. RAM'ın 1x16 olmasından dolayı olduğunu düşünüyorum veya yazılımsal bir sorun olabileceğini düşünüyorum. Format sonrası ilk oyun denemelerinde böyle bir sorunum yoktu. (Armoury Crate uygulamasında Ultimate veya normalde denesem de sonuç aynı.)

Hocam 2 adet RAM slotu varsa ve 1 tanesi dolu ise ondan olabilir. RAM DDR4 müdür?

Hangi oyunda yaşıyorsunuz bu sorunu bende 4060'lı model var Spider-Man Miles Morales'te RAM 14-15GB yaklaşıyor ara ara FPS düşmesi olabiliyor bende RAM'den kaynaklı olduğunu düşündüm ayrıca tek kanal bir de bu da etkiyor, ben RAM siparişi verdim bakalım. Ayrıca SSD'si de çok kötü laptopun bir test edeyim dedim 70 GB'lık dosyayı SSD içinde kopyaladım 2dk da yazma hızı 50 MB da düştü çok komik bir değer 😀 bendeki SSD Micron 2400 512 GB

Hangi oyunda yaşıyorsunuz bu sorunu bende 4060'lı model var Spider-Man Miles Morales'te RAM 14-15GB yaklaşıyor ara ara FPS düşmesi olabiliyor bende RAM'den kaynaklı olduğunu düşündüm ayrıca tek kanal bir de bu da etkiyor, ben RAM siparişi verdim bakalım. Ayrıca SSD'si de çok kötü laptopun bir test edeyim dedim 70 GB'lık dosyayı SSD içinde kopyaladım 2dk da yazma hızı 50 MB da düştü çok komik bir değer 😀 bendeki SSD Micron 2400 512 GB.

Aynı SSD bende de mevcut. Bende SSD bayağı gözüme hızlı gözüktü oyunlara giriş esnasında hiç beklemiyorum neredeyse fakat drop sorunu rahatsız ediyor. RAM'ları taktıktan sonra sonucu belirtirsen sevinirim.

@dewilaxe yani sadece SSD olması bile oyunlar için yeterli zaten hız farkları çok da etkilemiyor oyunlarda yükleme sürelerini, başka SSD test etmedim ama 50mb/s yazma hızı HDD'ler için bile düşük bir değer.
RAM'i takınca bilgi veririm.

@dewilaxe yani sadece SSD olması bile oyunlar için yeterli zaten hız farkları çok da etkilemiyor oyunlarda yükleme sürelerini, başka SSD test etmedim ama 50mb/s yazma hızı HDD'ler için bile düşük bir değer.

Bir de klavyede 3 tuştan fazla basılmıyor bu duruma alışabildinmi?

Geri
Yukarı