ASUS ROG STRIX G16 şarj LED'i tarafında cızırtı sesi

FurkanK2356

Femtopat
Daha fazla  
Cihaz 3 Kasım gibi elime ulaştı. G16 RTX4060 i713650Hx modeli. Şarj LED'leri tarafından bir cızırtı sesi geliyor, şarja takılı olsun olmasın. Ayrıyeten cihaz kapalı durumda ve şarjda iken de cızırtı sesi geliyor (kapalı olup ve şarjda olmayıp ses gelmiyor yanlış anlaşılmasın.), cihaz yükte olmadığı halde bu ses geliyor, bu yüzden coil whine olduğunu zannetmiyorum. Özellikle bilgisayarı açarken ses biraz şiddetleniyor bu kadar para verip bunları yaşamak bayağı moralimi bozuyor. Sizce bu problem nedir? Yangın bir problem mi? Değişim talep etmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptop da her güç fazının önünde coil var 3 ve 5 volt hatların coilleri devamlı sabit yüktedir ama nerden geldiğini anlamak için bakmak gerekir veya hoparlörde parazit de olabilir.

Normal değil, et.
Cihazın tam alt kısımdan daha iyi duyuluyor, işlemci ile ram arasında bir yerde cızırtı sesi hala devam ediyor. Birkaç kişiye sordum normal dediler ama sizde de aynı bölgeden ses geliyor mu hafif bir şekilde, tabi kulağı yaklaştırınca daha net duyuluyor. Ayriyeten bana şu cevap verildi.
Screenshot_2023-11-08-20-17-09-764_com.google.android.youtube.jpg

Bu ses coil whine sesi hocam gayet normal bir ses. Normal değil diyenler neye göre normal değil demiş anlamadım. Bende de ROG var evet açılışta o ses hafiften bir yükseliyor daha sonra azalıyor hafiften gelmeye devam ediyor. Zaten o sesi yükte değilken duyarsınız. Yükteyken fan seslerinden dolayı sesi duymanız mümkün değil.

Edit: ben coil whine olarak nitelendirdim ama cihaz kapalı durumda iken de ses geliyor demişsiniz. Cihaz prize takılı ve kapalı halde iken de mi ses geliyor?

Bu ses coil whine sesi hocam gayet normal bir ses. Normal değil diyenler neye göre normal değil demiş anlamadım. Bende de ROG var evet açılışta o ses hafiften bir yükseliyor daha sonra azalıyor hafiften gelmeye devam ediyor. Zaten o sesi yükte değilken duyarsınız. Yükteyken fan seslerinden dolayı sesi duymanız mümkün değil.

Edit: ben coil whine olarak nitelendirdim ama cihaz kapalı durumda iken de ses geliyor demişsiniz. Cihaz prize takılı ve kapalı halde iken de mi ses geliyor?
Cihaz kapalı iken ve şarjda iken çok az bi ses geliyor, duyulması çok güç(bence normal şarj alma sesi ama tam bilemiyorum). Fakat açılıştaki ve kullanımdaki çıkan cızırtı sesi daha şiddetli ve biraz daha tuhaf.

Bu arada cihaz yükte olmadığı halde cızırtı varsa buna da mı coil whine deniliyor?

Cihaz kapalı iken ve şarjda iken çok az bi ses geliyor, duyulması çok güç(bence normal şarj alma sesi ama tam bilemiyorum). Fakat açılıştaki ve kullanımdaki çıkan cızırtı sesi daha şiddetli ve biraz daha tuhaf.

Bu arada cihaz yükte olmadığı halde cızırtı varsa buna da mı coil whine deniliyor?
Hocam YouTube a Asus ROG coil whine derseniz G16 modelleri de dahil bir çok shorts videosu görürsünüz zaten. Ordaki sesle kendi sesinizi karşılaştırın. Ben ilk aldığımda ses daha fazla geliyordu ama şuan bayağı azalmış durumda tabi ben eski model ROG kullanıyorum. Coil whine sesini zaten cihaz boşta iken duyarsınız. Yükte olunca fan devreye girer fan seslerinden o sesi duyamazsınız. Eğer cihaz kapalı iken ses geliyorsa onu bir araştırın servisle görüşün derim çünkü öyle bir şey duymadım daha önce. Ben cızırtı sesi diyince direkt coil whine diye atladım konuya. İsterseniz bendeki sesi karşılaştırmak için atabilirim size.

Yeni konular

Geri
Yukarı