İnceleme ASUS ROG Strix G17 G713RS-KH005

Merhaba. Yaklaşık 1 aydır kullandığım ASUS ROG Strix G17 laptopumla yaşadığım deneyimleri almak isteyenlere yardımcı olması açısından anlatmak istedim.

Öncelikle detaylı sistem özellikleri;
R9 6900HX,
32Gb 4800MHZ RAM, (2X16)
RTX 3080 Mobile 150W,
1TB SSD. (3500 Okuma 3300 yazma)

Ürünün yapımında kullanılan malzeme kaliteli ve sağlam olduğunu hissettiriyor. Fakat bunun getirisi olarak ağır bir cihaz. Yani ben çantama atayım her yerde çıkarıp kullanayım diyorsanız boşuna almış olursunuz çünkü hem ağır + olarak pili çok hızlı gidiyor. Fakat bu laptopu alacak insanın bunu bilerek alacağını tahmin ediyorum.
Ayrıca kullanılan malzeme parmak izi mıknatısı diyebilirim. Yani laptopu temiz tutmak oldukça zor. Nemli bez ile sildikten sonra anında kurulanmazsa yine iz kalıyor. Yani tam bir işkence.
Bu arada laptopun gövdesi ve üst kapağı metal altı plastik.

Ayrıca bilgisayarın arka kapağındaki logoda beyaz LED mevcut. Fakat rengi değişmiyor.
Klavyenin yazma hissiyatı güzel ve esneme yapmıyor. Kullanımı oldukça rahat diyebilirim.
Port sayısı az ne yazık ki daha fazla USB girişi beklerdim. Touchpad geniş ve kullanımı rahat.
Gelelim asıl önemli kısımlara.

Laptopu aldığımda yaptığım ilk şey 3D mark timespy testi oldu. Testi performans modunda yaptım. MUX kapalı.
Test sonuçları;
20221024_122735.jpg

GPU sıcaklığı max 83° oldu.
Zaten işlemci ve GPU hızları oldukça yüksek neredeyse masaüstü değerlerle yarışıcak. Hatta GPU oyunlarda 1875 Mhz de çalışıyor performans modundayken Turbo'da 1905Mhz'i görüyor yeryer. İşlemci ise 4000Mhz civarı performans modunda turbo'da ise 4.3-4.6 GHz arası.

Oyunlar sırasında CPU anlık 90° yi görebiliyor ama genel ortalama 78° ile 87° arası diyebilirim.
GPU ise 87° max gördüm genel ortalama 83°.
Laptop genel olarak sessiz 38-48 desibel arası çalışıyor oyunlarda.
Boştaki sıcaklık 54° ile 70° arası çok nadir fan çalıştırıyor 60° nin altına inince tekrardan kapatıyor.
Laptop genel olarak serin çalışıyor oyun oynarken klavye sıcaklığını pek hissetmedim.
Almayı düşünen varsa tavsiye ederim en büyük eksisi çok parmak izi bırakması onun dışında pek eksisini görmedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Yakalaşık 1 aydır kullandığım ASUS ROG STRIX G17 laptopumla yaşadığım deneyimleri almak isteyenlere yardımcı olması açısından anlatmak istedim.

R9 6900hx,
32 GB 4800MHz RAM, (2x16)
RTX 3080 Mobile 150W,
1TB SSD. (3500 okuma 3300 yazma)

Ürünün yapımında kullanılan malzeme kaliteli ve sağlam olduğunu hissettiriyor. Fakat bunun getirisi olarak ağır bir cihaz. Yani ben çantama atayım her yerde çıkarıp kullanayım diyorsanız boşuna almış olursunuz çünkü hem ağır + olarak pili çok hızlı gidiyor. Fakat bu laptopu alacak insanın bunu bilerek alacağını tahmin ediyorum.
Ayrıca kullanılan malzeme parmak izi mıknatısı diyebilirim. Yani laptopu temiz tutmak oldukça zor. Nemli bez ile sildikten sonra anında kurulanmazsa yine iz kalıyor. Yani tam bir işkence.
Ayrıca bilgisayarın arka kapağındaki logoda beyaz LED mevcut. Fakat rengi değişmiyor.
Klavyenin yazma hissiyatı güzel ve esneme yapmıyor. Kullanımı oldukça rahat diyebilirim.
Port sayısı az ne yazık ki daha fazla USB girişi beklerdim. Touchpad geniş ve kullanımı rahat.
Laptopu aldığımda yaptığım ilk şey 3D mark timespy testi oldu. Testi performans modunda yaptım. MUX kapalı.
Test sonuçları;
Eki Görüntüle 1565810
GPU sıcaklığı Max 83° oldu.
Zaten işlemci ve GPU hızları oldukça yüksek neredeyse masaüstü değerlerle yarışacak. Hatta GPU oyunlarda 1875 MHz de çalışıyor performans modundayken Turbo'da 1905MHz'i görüyor yeryer. İşlemci ise 4000MHz civarı performans modunda Turbo'da ise 4.3-4.6 GHz arası.

Oyunlar sırasında CPU anlık 90° yi görebiliyor ama genel ortalama 78° ile 87° arası diyebilirim.
GPU ise 87° Max gördüm genel ortalama 83°.
Boştaki sıcaklık 54° ile 70° arası çok nadir fan çalıştırıyor 60°nin altına inince tekrardan kapatıyor.
Laptop genel olarak serin çalışıyor oyun oynarken klavye sıcaklığını pek hissetmedim.
Almayı düşünen varsa tavsiye ederim en büyük eksisi çok parmak izi bırakması onun dışında pek eksisini görmedim.

Hayırlı olsun hocam güzel inceleme ama boştaki sıcaklıklarınız çok yüksek geldi benim laptopum 6 aylık tozla kaplı neredeyse boşta 41-50 derece.

Hayırlı olsun hocam güzel inceleme ama boştaki sıcaklıklarınız çok yüksek geldi benim laptopum 6 aylık tozla kaplı neredeyse boşta 41-50 derece.
Sıcaklık biraz göreceli bir kavram olmakla birlikte laptop için arkadaşın sıcaklıkları olması gerektiği gibi denebilecek düzeyde hocam. Sizin ufaklık 10 derece bile olsa fanı normal modda kullanırsanız %25 den aşağı indirmiyor. Sessiz modda kullanırsanız 50 derecede fan açıyor. Profiller biraz farklı. Bende de aynı sizin gibi. :)
Ben şunu kullanıyorum. Fan hızlarını %25 den aşağı indirmek için.
Tavsiye ederim size. Fan sesinden veya profillerinden rahatsız oluyorsanız eğer. :)

Sıcaklık biraz göreceli bir kavram olmakla birlikte laptop için arkadaşın sıcaklıkları olması gerektiği gibi denebilecek düzeyde hocam. Sizin ufaklık 10 derece bile olsa fanı normal modda kullanırsanız %25'ten aşağı indirmiyor. Sessiz modda kullanırsanız 50 derecede fan açıyor. Profiller biraz farklı. Bende de aynı sizin gibi. :)
Ben şunu kullanıyorum. Fan hızlarını %25'ten aşağı indirmek için.
Tavsiye ederim size. Fan sesinden veya profillerinden rahatsız oluyorsanız eğer. :)

Evet hocam biraz sıkıntı fan sesi bir de tiz sesi benim fan ince sesli sizde de öyle mi bilmiyorum ama attığınızı yapayım teşekkür ederim :)

Fanları hiç çalıştırmadığı için normal. Şöyle düşünün masaüstü bilgisayarlarda bile pasif soğutucu ile işlemci 70-80° görüyor boşta. Ki masaüstünde hava akışı 10 kat daha fazla. Laptop için pasif soğutucuyla 70° nin altında tutulabilmesi başarılı bence. Zaten önemli olan yükteki sıcaklıklardır.

Merhaba. Yaklaşık 1 aydır kullandığım ASUS ROG Strix G17 laptopumla yaşadığım deneyimleri almak isteyenlere yardımcı olması açısından anlatmak istedim.

R9 6900HX,
32Gb 4800MHZ RAM, (2X16)
RTX 3080 Mobile 150W,
1TB SSD. (3500 Okuma 3300 yazma)

Test sonuçları;
Eki Görüntüle 1565810
GPU sıcaklığı max 83° oldu.
Zaten işlemci ve GPU hızları oldukça yüksek neredeyse masaüstü değerlerle yarışıcak. Hatta GPU oyunlarda 1875 Mhz de çalışıyor performans modundayken Turbo'da 1905Mhz'i görüyor yeryer. İşlemci ise 4000Mhz civarı performans modunda turbo'da ise 4.3-4.6 GHz arası.

GPU ise 87° max gördüm genel ortalama 83°.
Boştaki sıcaklık 54° ile 70° arası çok nadir fan çalıştırıyor 60° nin altına inince tekrardan kapatıyor.
Hocam 3 ay geçmiş nasıl memnunmusunuz

Geri
Yukarı