ASUS ROG STRIX G513IH-HN002 inceleme

Harika bir inceleme olmuş, bu bilgisayarı Aralık 2021'de aldım, 14.300'e mal oldu. 2 ay içerisinde fiyat değişimi korkunç ama bu seviyenin altına düşeceğini zannetmiyorum.
Hemen alırken 8 gb ram takviyesi sipariş ettim. Bugün geldi onu da takacağım. İçinden 4x2 çıkar diye korktum ama 2 slotun biri boşmuş incelemeyi görünce rahatladım.
Ben de 2-3 gün kullanım ile bazı tespitlerimi yapayım isterim.

- Witcher 3 ortalama ayarlar CPU 75, GPU 60 ortalama ile seyrediyor, ek soğutma var.
- Witcher 2 yüksek ayarlar CPU 68, GPU 55 ortalama ile oynadım. Bence değerler güzel. Ancak bir miktar ekran kartı daha güçlü geliyor. Darboğaz olmaz ama işlemcinin gücünü %90-80'e çekilirse hem işlemci korunur hem de GPU'ya yük bindirme şansı olur.

Eğer yüksek gereksinim istemeyen oyunlar oynuyorsanız ultra ayarlarda oynayın ki ekran kartına daha çok yük binsin, işlemci 80 dereceleri görmesin. Ben 80'i geçince tedirgin oluyorum yıllardır o açıdan benim gibi düşünenler deneyebilir dediklerimi.

- RGB tuşlar güzel gözüküyor ama ben TV'ye bağladığım için pek etkilemiyor, nasıl kapatılacağını bulamadım, programı çok yavaş ve çalışmıyor, deneyeceğim bir ara yine. Ancak bilen varsa söylerse sevinirim tuşların yanmasını istemiyorum kısaca.

-Üst kapak güzel Asus'ların diğer modellerinden daha kaliteli duruyor. Evde kedi var bazen üstüne çıkıyor. Şimdi gönül rahatlığı ile çıkabilirler.
-Tüm güncellemeleri yaptıysanız oyunlarda özel olarak GPU dengesini tutturuyor makine. Bazen değerler sabitleniyordu Afterburner'da bunu da fazla yük binince dağıtarak çözüyor, turboya kendisi geçiyor. Fan sesi çıkaracak derecede zorlamadım, Funmark testi çalışmadı donanım çakışması nedeniyle o yüzden bir şey diyemem.

-İşlemci güçlü gerçekten ilk defa AMD kullanıyorum ben, Intel'ciydim. İşlemciyi de kurmak gerekiyormuş başta ben hiç Intel'de böyle bir şey yapmamıştım, o yüzden 3 kez kurdum ekran ayarları çalışmadı diye. En başta İşlemci'yi güncelleyin.

-İşlemci bence GTX 1650 için ideal, 5-10 bin lira daha verip 16GB 3060 alabilirsiniz ama bence darboğaz oluşur bazı oyunlarda. Ben bunu tercih ettim, totalde 8 gb ram takviyesi ile birlikte 15bin'e geldi.

Bakalım Ocak'ta şubat'ta alanlar kaça alacak? Önceki mesajlarda 8-9-11-13 diye gidiyordu ben son temsilcisiyim. Benden sonrakine bayrağı bırakıp kaçıyorum.

Makine ile ilgili sorularınız var ise yanıtlarım.

FN tuşuna basılı tutarak F2 tuşuna art arda basın kapanacaktır. (Armoury Crate kurulu olması gerekiyor.)
Armoury Crate evet çok kötü maalesef. Son gelen güncelleme ile içine ettiler artık Türkçe dilinde açılmıyor klavye ve bölgeyi İngilizce yapınca açılıyor ama yarım yamalak çalışıyor ve çoğu zaman çöküyor. Aslında çok güzel bir program ama elden geçmesi lazım.

Peki her seferinde mi yapmam lazım açıldığında, bir de Armoury Crate ram kullanımı nasıl, malum geç açılıyor yavaş işliyor. Ram 16 yaptım boştayken sorun olmaz ama oyunda kasma yapar mı program açıkken?

Bugün indirip inceleyeceğim bakalım dediğiniz gibi.

Denemedim ama muhtemelen her seferinde yapmak gerekmez. Program açıkken kasma yapmıyor denedim, geç açılmasının sebebi program aşırı berbat bir program düzgün yapılmamış maalesef RAM ile falan alakası yok.

Fn+f2 ile kısılıyormuş, güncellemeleri yaptıktan sonra tuşlar çalıştı, muhtemelen klavye ile ilgili ufak bir güncellemeyi es geçmişim. Şimdi rahatladım. Programı da kullanmayacağım muhtemelen. Zaten açılmıyor bende.

Bu cihazda xmp nasıl yapabilirim normal bios menüsündeki ramlerin olduğu yerde işlem yapamıyorum. Bios güncel. 32 gb 3200 mhz ram ekledim 16x2 dual chanel olarak görüyor ancak 1600 mhz çalışıyor

Bu cihazda xmp nasıl yapabilirim normal bios menüsündeki ramlerin olduğu yerde işlem yapamıyorum. Bios güncel. 32 gb 3200 mhz ram ekledim 16x2 dual chanel olarak görüyor ancak 1600 mhz çalışıyor
Ram'de yarısı yazar zaten duallerde 3200 mhz çalışıyordur 1600 yazıyorsa. CPU-Z ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Ram'de yarısı yazar zaten duallerde 3200 mhz çalışıyordur 1600 yazıyorsa. CPU-Z ekran görüntüsü atabilir misiniz?

Normalde bios da da işlem yaptırmıyor. CL 19 değeri de cl24 olarak görunüyor

Normalde bios da da işlem yaptırmıyor. CL 19 değeri de cl24 olarak görunüyor

Eki Görüntüle 1261427

Eki Görüntüle 1261426Eki Görüntüle 1261429

Ram'i görmesinde bir problem gözükmüyor.
Mhz olarak da yarısını gösterdiğini biliyorum. Ancak duallerde nasıl oluyor bilemiyorum.
Üsttekini çıkarıp alttaki ikisini takıyorsunuz sanırım 2 slota. İkisini aynı anda takmadan önce birini takıp değerlere bakıp sonra ikincisini taktığınızda değerlerde değişiklik oluşuyor mu ben olsam onu denerdim.

o an hemen açıp kapattım işim vardı pc ile sadece görüyor mu diye baktım. sanırım bazı pclerde bu sınırlı oluyor ve otomatik değerleri değiştiriyor gibi bir şey okudum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…