Asus ROG STRIX GTX 1660 Ti 62 dereceye çıkıyor

62C° fan açma sınırı. O dereceye kadar kartın fanları kapalı bende. Benim kartım MSI marka. 62 yi geçti mi fan açıyor yüksek devirde sonra devir giderek düşüyor. 55 e kadar soğutup kapanıyor. 62 yi aştı mı tekrar açıyor. Döngü bu şekilde. Gayet normal bir değer. Eski kartım HD 6950 idi. 80-90 derece arası takılırdı sorun yok. Bunlarda aşırı ısı koruması var. İşlemciler gibi. Yüksek değerlerde kendini kapatıyor. Eski kartımda bile vardı. İçiniz rahat olsun sıkıntı yok.

Wot ta ultra ayarlar hd doku seçeneğiyle 62C° yi geçmekte. Benim kartım MSI çift fanlı. Fan açma sınırı 62C° çünkü. O değere kadar fan açmıyor.

62 derecede kalıyor, aşağı inmiyor sıcaklık. Oyunu kapattıktan sonra sıcaklık düşüyor.

ASUS ROG STRIX 1660 Ti ekran kartı World of Tanks oyununda (Ultra ayarlarda değil) 62 dereceye çıkıyor. PSU cızırtısı sonrası aynı sorun ekran kartında da başladı. Ses sorunu yokken 52-54 derece arası sıcaklıkta çalışırken, şu an 62 dereceye çıkıyor. Bu durum normal mi?

Ben de yeni aldım bu kartı. HD 7870 XT den sonra acayip iyi geldi. Sıcaklık gibi değerleri sürekli kontrol ediyorum hatta steam den FPS Monitor ü satın aldım. Sıcaklığı ben de 60 larda pek görmedim 50 - 55 gibi değerlere çıktı en çok. Kasada 4 tane anakarta bağlı devir ayarlı fan, 3 tane de rgb fan mevcut. Devir ayarlılar işlemci sıcaklığına göre hızlanıyor yavaşlıyor. Ekran kartının kasa camına denk gelen yerde bir fan bir de kartın hemen yanında kasanın önüne doğru 2 fan var. Kasa içi soğutma önemli tabi. Senin kasa içi soğutma yetersiz kalıyor olabilir. İstersen ekran kartına da iki harici fan bağlayabiliyorsun devirlerini de kontrol edebiliyorsun. Kasada yerleştirebileceğin konum varsa ekstra fan takmanı tavsiye ederim. O cızırtı benim eski ekran kartında acayip derecede oluyordu yükteyken tabi ama PSU dan değildi o modelde öyle bir sıkıntı varmış genel. Bunda öyle bir durum yok. Sendeki PSU yeterli midir bilmiyorum. Yükteyken 125 - 128 W çekiyor ekran kartı. Bendeki thermaltake 775 w lık.

Ben de yeni aldım bu kartı. HD 7870 XT den sonra acayip iyi geldi. Sıcaklık gibi değerleri sürekli kontrol ediyorum hatta steam den FPS Monitor ü satın aldım. Sıcaklığı ben de 60 larda pek görmedim 50 - 55 gibi değerlere çıktı en çok. Kasada 4 tane anakarta bağlı devir ayarlı fan, 3 tane de rgb fan mevcut. Devir ayarlılar işlemci sıcaklığına göre hızlanıyor yavaşlıyor. Ekran kartının kasa camına denk gelen yerde bir fan bir de kartın hemen yanında kasanın önüne doğru 2 fan var. Kasa içi soğutma önemli tabi. Senin kasa içi soğutma yetersiz kalıyor olabilir. İstersen ekran kartına da iki harici fan bağlayabiliyorsun devirlerini de kontrol edebiliyorsun. Kasada yerleştirebileceğin konum varsa ekstra fan takmanı tavsiye ederim. O cızırtı benim eski ekran kartında acayip derecede oluyordu yükteyken tabi ama PSU dan değildi o modelde öyle bir sıkıntı varmış genel. Bunda öyle bir durum yok. Sendeki PSU yeterli midir bilmiyorum. Yükteyken 125 - 128 W çekiyor ekran kartı. Bendeki thermaltake 775 w lık.
Thwrmaltake Smart 700w PSU var. Kasa Corsair Spec-Delta ve ön 3 arka 1 üst 2 fan var.

Hakketen ilginç bence de sıcak çalışıyor . Bende kullanıyorum Asus rog strix 1660 ti furmakta 15 dakika çalıştırdım 65 dereceyi geçmedi . Kasa zalman n3 3 fan önde birde egzoz fanı var . 4 fan var totelde . Sıcak çalışıyor malesef . Yıllarca AMD ekran kartı kullanmış biri olarak fan çalışmama olayı garip geliyor hahaha 🤣 Furmak testini de ondan yaptım hatta . Sessiz moda aldım ondan şüphe ettim :)

Şöyle yorumlar yapmayın lütfen. AMD ve NVidia ekran kartları arasında ısınma farkları var. Sizinki 75 derece ise arkadaşın kartıda mı 75 derece çalışmalı ? 62 derece arkadaş için normal bir değer. Ancak 75 değil. Konu sahibine diyecek olursam 66'ya kadar yolu var kardeşim sorun yok.
75 Derece tüm kartlar için normal bir değer.

62 derecede kalıyor, aşağı inmiyor sıcaklık. Oyunu kapattıktan sonra sıcaklık düşüyor.
Oyunlarda çok normal çünkü kartın işlemcisine yük biniyor o da bellek ve çekirdek frekanslarını son hıza çıkarıyor. Oyun oynadığın müddetçe ısınacak ve fanlar çalışacak. Ne zaman oyunu kapattın kart frekansları minimuma düşürür. Hem güç tasarrufu olur hem de kart ısınmaz. Fanlar kapanır. Soğutucu pasif fansız soğutucular gibi iş görür. Eski Hd6950 de bende fan kapanma olayı yoktu en düşük devirde sürekli dönerdi. Gpu-z ile anlatmak istediğime sende bakabilirsin. O programda kartı test etmek için grafik arayüzü de var. Anlık sıcaklık, voltaj, frekans, bellek durumu vs. Herşeyi gösterir. Oyunlarda arka planda çalıştırıp .log dosyasına çıktı alabilirsin. Günlük de tutar. Kontrol edersin. Kasanın iç fanları da etki ediyor biraz. Bendeki kasa fan manyağı. Yanda 20cm fan. Üste 2 tane 12cm. Arkada bir 12cm egzoz fanı. Önde 14cm lik. Psu, işlemci ekran kartı ile toplam 9 tane. Fan sesinden kafayı yiyeceğim. Aerocool pgs v limited edition kasa. 62C° nin üstünü pek geçmiyor. Zaten karta yük binmiyor bende. İşlemci darboğaz yapıyor. O yüzden. Kart sakin çalışıyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı