ASUS ROG STRIX RTX 4070 Ti ekran kartından oyunda coil whine sesi geliyor

Doğukan Çelik

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Ofis Elemanı
Anakart
Asus Tuf B450 Plus Gaming
İşlemci
Ryzen 5 5600
Herkese hayırlı akşamlar diliyorum. Dün İtopya söğütözü şubesinden ASUS ROG STRIX RTX 4070 Ti O.C model ekran kartı aldım. Montajını bugün yapabildim ve oyunlarda yük altında coil whine olduğunu fark ettim ve fark edilmeyecek gibi de değildi açıkçası. Ses çok rahatsız edici seviyede. Yarın aldığım şubeye gitsem hemen test ederler mi ya da 1 günlük olduğu için değişim yaparlar mı? Güç kaynağı da yeni bu arada Cooler Master V850-I 850W 80+ Gold.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu olayın markayla alakası çok az. Önceden kullandığınız MSI kartta şanslıymışsınız. Bence gönderin en azından deneyin. Sorun yok deme ihtimalleri de var tabii.

Ürünü bu sabah İtopya söğütözü şubesine teslim ettim. Yetkili servise göndereceklerini belirttiler. Bakalım durum nasıl sonuçlanacak. Değişim gelirse umarım 2.kartta da böyle bir sorun çıkmaz. ROG STRIX kullanmayı çok istiyorum açıkçası.

NVIDIA tarafında nasıl oluyor bilmiyorum ama RX6800'de de stok geldiği şekilde çok cw vardı. Undervolt yaptım büyük oranda gitti ses. Zaten kulaklığı takınca duyulmuyor hiç.

Aslında bende çok sıkıntı yapmazdım en sevmediğim durumlardan biridir aldığın herhangi teknolojik bir ürünü sürekli getir götür yapmak. Ses o kadar rahatsız ediciydi ki o şekilde kullanamazdım. İşin aksi tarafı ağırlıklı olarak hoparlörlerden oyun oynayan birisiyim ve bilgisayar kasamda koltuğa oturduğum zaman göğüs hizamda sağ tarafta yer alıyor. Mesafe olarak da 40-50 cm kadar sağ tarafımda kalıyor haliyle yakın olduğu için ses bariz bir şekilde duyuluyordu.

Ürünü bu sabah İtopya söğütözü şubesine teslim ettim. Yetkili servise göndereceklerini belirttiler. Bakalım durum nasıl sonuçlanacak. Değişim gelirse umarım 2.kartta da böyle bir sorun çıkmaz. ROG STRIX kullanmayı çok istiyorum açıkçası.

Aslında bende çok sıkıntı yapmazdım en sevmediğim durumlardan biridir aldığın herhangi teknolojik bir ürünü sürekli getir götür yapmak. Ses o kadar rahatsız ediciydi ki o şekilde kullanamazdım. İşin aksi tarafı ağırlıklı olarak hoparlörlerden oyun oynayan birisiyim ve bilgisayar kasamda koltuğa oturduğum zaman göğüs hizamda sağ tarafta yer alıyor. Mesafe olarak da 40-50 cm kadar sağ tarafımda kalıyor haliyle yakın olduğu için ses bariz bir şekilde duyuluyordu.
Bendeki XFX 6800Xt de de var. Ben çoğunlukla kulaklıkla oynarım oyunları ancak hoparlörden oynadığımda servise göndermediğime pişman oluyorum. En iyisini yapmışsınız.

Herkese hayırlı akşamlar diliyorum. Dün İtopya söğütözü şubesinden ASUS ROG STRIX RTX 4070 Ti O.C model ekran kartı aldım. Montajını bugün yapabildim ve oyunlarda yük altında coil whine olduğunu fark ettim ve fark edilmeyecek gibi de değildi açıkçası. Ses çok rahatsız edici seviyede. Yarın aldığım şubeye gitsem hemen test ederler mi ya da 1 günlük olduğu için değişim yaparlar mı? Güç kaynağı da yeni bu arada Cooler Master V850-I 850W 80+ Gold.
4070 var bende de var. Kasayı masanın altına koy iyi oluyor. Bir süre sonra alışıyorsun. Oyunun sesi bi tık örtüyor coil whine'ı. Çok rahatsız olursan kartın gücünü bi tık düşür o zaman azalıyor diye biliyorum. Detaylı bilgi için konu açabilirsin ses azaltma nasıl yapılır diye.

NVIDIA tarafında nasıl oluyor bilmiyorum ama RX6800'de de stok geldiği şekilde çok CW vardı. Undervolt yaptım büyük oranda gitti ses. Zaten kulaklığı takınca duyulmuyor hiç.
Undervolt nasıl yapılıyor? RTX 4070 kullanıyorum.

Sonuç ne oldu acaba? Benimde İncehesap üzerinden aldığım kartta Coil Whine var aynı model. Furmark testinde yükü bindirdiğim anda bir cızırtı başlıyor boşta da kulağımı dayadığım zaman bir cızırtı var. Yükteki ses tiz ve rahatsız edici. İade veya değişim oldu mu?

Sonuç ne oldu acaba? Benimde İncehesap üzerinden aldığım kartta Coil Whine var aynı model. Furmark testinde yükü bindirdiğim anda bir cızırtı başlıyor boşta da kulağımı dayadığım zaman bir cızırtı var. Yükteki ses tiz ve rahatsız edici. İade veya değişim oldu mu?
İade ver çok rahatsız ediyorsa ama dikkat et ürün iadeye kargoyla giderken stokları bitmesin.

İade ver çok rahatsız ediyorsa ama dikkat et ürün iadeye kargoyla giderken stokları bitmesin.
Böyle kullanacağım sanırım zaten performansa etkisi yokmuş birde pcye oturduğumda kulaklık takıyorum artı olarak bu ses yüksek yüklerde çıkıyor yüksek yükte kullandığım zaman çok sık değil. Kalsın böyle bakalım.

Sonuç ne oldu acaba? Benim de İncehesap üzerinden aldığım kartta coil whine var aynı model. FurMark testinde yükü bindirdiğim anda bir cızırtı başlıyor boşta da kulağımı dayadığım zaman bir cızırtı var. Yükteki ses tiz ve rahatsız edici. İade veya değişim oldu mu?

Performansa bir etkisi olmadığı için sorun görülmedi denilip geri yollandı.

Geri
Yukarı